פיגוע רודף פיגוע: מערכת הביטחון נמצאת בכוננות שיא לקראת ראש השנה ומתגברים את מערך השיטור והביטחון, לצד היערכות בצה"ל להרחבת מבצע "שובר גלים" אם יידרש.

בשבועות האחרונים ישראל סופגת פיגוע אחר פיגוע, כמעט מדי יום. פיגועים שבעבר היו מכוונים נגד חיילים, כעת עוברים להיות מכוונים לעבר אזרחים. במערכת הביטחון חוששים כי אנו לקראת הסלמה: כמות הפיגועים נמצאת בעלייה, יש עלייה בהתראות – אך גם בסיכולים. השב"כ והצבא הצליחו לעצור 7 חוליות שבצעו פיגועי ירי בתקופה האחרונה.

מעצר בסמוך לזירת פיגוע הדקירה בצומת שילת (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
זירת הפיגוע ליד מודיעין | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

בצה"ל נערכים כאמור להרחיב את המבצע, תחילה בשכם ובג'נין, ובהמשך למקומות נוספים במידת הצורך. ההנחה היא שייקח מספר חודשים כדי לעצב מחדש את המציאות הביטחונית ביו"ש.

לא מדובר על צורך במבצע "חומת מגן", אלא על סדרת מבצעים שייצאו לפועל תחת הכותרת של מבצע "שובר גלים" - תוך הפרדה בין מאבק בטרור לבין הטיפול אוכלוסייה אזרחית.

חשד לפיגוע דריסה בחווארה (צילום: לפי סעיף 27 א')
פיגוע דריסה בחאוורה | צילום: לפי סעיף 27 א'

ביממה האחרונה צה"ל תגבר את הכוחות: גדוד אחד של גולני נשלח לשומרון וגדוד גולני אחר נשלח לחברון – וזה אולי מסמן איזושהי זירה חדשה שבמערכת הביטחון מתחילים להסתכל עליה.

השב"כ מתריע מפני מעורבות הולכת וגדלה של חמאס בהכוונה של אנשיו לפיגועים, לצד עלייה מסוימת באופן שבו אנשי מנגנוני הביטחון הפלסטיני הפכו להיות שותפים בפעילות טרור נגד ישראל. הדברים הללו מכתיבים חשיבה מחדש של המצב הביטחוני, ומכאן ההיערכות המוגברת.