שר הביטחון בני גנץ חשף היום (שלישי) בוועידת אקונומיסט תמונות לוויין חריגות שנאספו בחודשים האחרונים. בתמונות נראות ארבע ספינות צבא איראניות בים סוף, מה שמעיד על התבססות של איראן גם מדרום לישראל: "נוכחות חריגה ורציפה שלא ראינו בעשור האחרון", אמר גנץ. בנוסף הוא שיגר איום לחיזבאללה על רקע הפלת המל"טים שהתקרבו לאסדת "כריש": אנחנו מפקחים על הנעשה בסביבה – נגיב בעוצמה.

בנאומו בוועידה ציין גנץ כי לאחרונה ערכה איראן ניסוי במשגר לוויינים ש"הטכנולוגיה שלו יכולה לסייע בפיתוח טיל לטווח של אלפי קילומטרים", מה שמאיים גם על מרכז אירופה.

ספינות צבאיות איראניות בים האדום (צילום: דוברות משרד הביטחון)
ספינות צבאיות איראניות בים האדום | צילום: דוברות משרד הביטחון

על הניסוי שערכה איראן הוסיף גנץ: "לאחרונה ביצעה איראן במחוז סמנאן ניסוי במשגר לוויינים, שהטכנולוגיה שלו תוכל לשמש לפיתוח טיל בין-יבשתי ארוך טווח. טיל כזה יוכל להיות איום על מרחבים במרכז אירופה. גם כטב"מים מתקדמים פעילים ומערכות טילים אחרות שאיראן מפתחת יכולים להגיע כבר כעת לטווחים של אלפי קילומטרים, כולל לאזור שבו אנו נמצאים".

"איראן מרחיבה את פעולותיה התוקפניות באזור בכלל, ובמרחב הימי בפרט. היא מתבססת מבחינה צבאית בים סוף, וספינות הצבא שלה מפטרלות באופן חריג", אמר גנץ. "נוכחות של כוחות הצבא של איראן בים סוף בחודשים האחרונים היא המשמעותית ביותר בעשור האחרון. זהו איום ישיר על המסחר, האנרגיה והכלכלה העולמיים".

בנוגע לחיזבאללה אמר שר הביטחון: "לפני כמה ימים יירטו כוחות צה"ל שלושה כטב"מים ששוגרו לאזור אסדת 'כריש', הנמצאת במים הטריטוריאליים של ישראל. הפעולה הזו היא קודם כל נגד אזרחי לבנון, שנאנקים תחת קשיים כלכליים. הניסיון של חיזבאללה מראה שהם לא רואים נכון את המציאות באזור. ישראל מפקחת על כל הנעשה בסביבתה, ותגיב בעוצמה מול מי שינסה לפגוע באזרחיה ובתשתיותיה".