חייל בגדוד הסיור הבדואי שהוזעק למבצע חניבעל ביום חטיפתו של גלעד שליט הוכר על ידי ועדה רפואית של משרד הביטחון כסובל מפוסט-טראומה לצמיתות כתוצאה מן האירוע. "נחשפתי למראות קשים של גופות הרוגים והייתי נתון לסכנת חיים", סיפר החייל א'. 

ב-25 ביוני 2006, סמוך לשעה 5:00 לפנות בוקר, חטפו מחבלי חמאס את גלעד שליט מהטנק שלו, תוך ניצול הערפל הכבד ששרר באותו יום. בתקרית נהרגו שניים מחבריו, כאשר בתחילה סברו הכוחות כי בטנק נותרו שני פצועים. רק כשעה וחצי לאחר מכן, כשהוזעק למקום מפקד גדוד הסיור הבדואי, התברר כי בטנק נותר חייל אחד פצוע וחברו שליט נחטף. מיד ניתנה פקודה לפתיחה במבצע חניבעל להחזרת החייל החטוף.

א', שהיה חייל בגדוד הסיור הבדואי, היה שותף עוד טרם המקרה לאירועים מבצעיים רבים בגזרת כרם שלום ובגזרת סופה. ביום החטיפה הוא הוזעק למקום יחד עם סגן מפקד הפלוגה, והיה שותף להתקלות עם המחבלים ופינוי פצועים והרוגים. "במהלך ההמולה, תוך שאנו סופגים יריות מכל עבר, נורתה אש על רכב ההאמר שלנו וחיילים נפצעו", סיפר א' והוסיף: "באותו יום לחימה שנמשך מעל ל-24 שעות, נכנסנו לרצועה עזה ונחשפתי למראות קשים של גופות של ההרוגים משני הצדדים והייתי נתון לסכנת חיים".

גלעד שליט בשבי חמאס
גלעד שליט בשבי חמאס

בתביעה שהגיש באמצעות עו"ד מיכאל פסקל נגד משרד הביטחון, טען א' כי מאז האירוע החל לסבול מזיכרונות ומפלאשבקים של ההפצצות המסיביות שספגו באותו יום. בין היתר, החל לסבול ממצב רוח ירוד והפרעות שינה תוך שניסה בכל כוחו להתגבר על הקושי בתקווה שיחלוף. א' אף התקבל לקורס קצינים, אך כיוון שלא חל שיפור במצבו הנפשי נאלץ לפרוש ממנו. הוא שוחרר משירות צבאי 4 שנים לאחר חטיפת שליט והחל לסבול מחולשה כללית, כאבי ראש, תיאבון ירוד וליקויים קשים בתפקוד. א' לא הצליח להתמיד באף עבודה, וסבל מקושי ביחסים בין-אישיים גם עם בני משפחתו.

"ההתעקשות השתלמה", פסקל (צילום: חדשות)
עורך הדין מיכאל פסקל | צילום: חדשות

על אף מצבו, הוא התבייש לפנות לקבלת עזרה נפשית ורק 8 שנים לאחר פנה לפסיכיאטר שאבחן כי הוא סובל מפוסט-טראומה בשל המראות אליהם נחשף במהלך מבצע חניבעל עליו הוכרז מיד עם חטיפת שליט. כעת, לאחר שוועדה רפואית של משרד הביטחון קיבלה את התביעה שהגיש, נקבע כי הוא סובל מנכות לצמיתות בשיעור של 50% בעקבות פוסט-טראומה מיום החטיפה. הוא יזכה לגמלה חודשית של 2,400 שקלים, רכב נכה, טיפולי שיניים ונופשים מטעם משרד הביטחון.

לפניות נוספות, ניתן ליצור קשר במייל: avivitm@ch2news.co.il