הותר לפרסום: צה"ל יירט אתמול (שבת) מעל הים התיכון שלושה כלי טיס בלתי מאוישים של ארגון הטרור חיזבאללה שטסו מלבנון לעבר אסדת הגז כריש שהחלה בביצוע עבודות הקידוח לפני שבועיים. אחד הכטב"מים יורט על ידי מטוס קרב מסוג ברק שהוזנק מטייסת העמק ברמת דוד, ושני כלי הטיס הנוספים יורטו על ידי טילי ברק של ספינת הטילים אח"י אילת - יירוט מבצעי ראשון מסוגו.

מדובר במל"טים של חיזבאללה אשר הוטסו בצוהריים משטח לבנון לעבר אסדת כריש והתקרבו למים הכלכליים של ישראל, אך יורטו במרחק בטוח ממנה. המל"טים זוהו על ידי מערכות הגילוי בשלב מוקדם, נעקבו לכל אורך טיסתם על ידי יחידת הבקרה האוויריות - ויורטו בשעה 16:00 בנקודה המבצעית המתאימה ביותר.

שעות לאחר היירוט הדרמטי, בחיזבאללה קיבלו אחריות על שיגור שלושה מל"טים לא חמושים בגדלים שונים לעבר "האזור השנוי במחלוקת כדי לבצע משימת איסוף מודיעין". לפי ההודעה, המל"טים ביצעו את משימתם והמסר עבר.

אסדת כריש
אסדת הגז כריש

מתחקיר צבאי ראשוני עולה כי המל"טים לא היוו איום ממשי בכל זמן טיסתם ועד ליירוט מעל הים התיכון. בצה"ל אמרו כי "מערכות הגילוי וההתראה פעלו כנדרש, ומימשו את תפיסת ההגנה האווירית הרב-שכבתית באופן מיטבי, בהפעלה מקצועית של הלוחמים בים ובאוויר שעמדו במשימת ההגנה בהצלחה רבה".

הפעולה החריגה של חיזבאללה, שהובילה ליירוט תקדימי של כטב"מים על ידי טילי ברק מספינה, מגיעה על רקע המשא ומתן על קביעת הגבול הימי בין ישראל ללבנון. בישראל נחושים שלא לאפשר את ניסיונות הפגיעה בנכסיה האסטרטגיים.

בעקבות יירוט הכטב"מים קיים אמש שר הביטחון בני גנץ הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל, ראש אגף המודיעין, ראש אגף המבצעים, מפקד חיל הים, מפקד חיל האוויר וראש האגף הביטחוני מדיני במשרד הביטחון .

"מדינת ישראל ערוכה להגן על תשתיותיה מול כל איום", אמר גנץ. "ארגון הטרור חיזבאללה מחבל ביכולת של מדינת לבנון להגיע להסכם על הגבול הימי שהוא חיוני לכלכלת לבנון ולאזרחיה. זאת על אף כוונותיה של ישראל להתקדם במשא ומתן לפתרון הסוגיה. ישראל תמשיך להגן על נכסיה, ורואה לעצמה את החובה והזכות לפעול ולהגיב מול כל ניסיון לפגוע בה".

מחברת אנרג'יאן, המפעילה את מאגר הגז הטבעי כריש, נמסר כי האסדה בטוחה וכי שגרת העבודה עליה לא הופרעה. באנרג'יאן הוסיפו כי "החברה מביעה כתמיד אמון מלא במדינת ישראל ובמערכת הביטחון".

פרויקט צבאי חדש לאיראן בסוריה

אתמול לפנות בוקר מסר משרד ההגנה הסורי כי ישראל תקפה יעדים סמוך לנמל טרטוס. לפי הטלוויזיה הסורית מדובר בחווה חקלאית ומספר עובדים נפגעו, אך הקרבה לנמל הסורי מרמזת כי מדובר בנשק שהועבר דרך הים, ייתכן שבאמצעות אוניות איראניות שעגנו בנמל בשבוע שעבר. איראן וחיזבאללה בסיוע משטר אסד מנסים להסתיר את אמצעי הלחימה לפי שיועברו ללבנון.

התקיפה מגיעה על רקע מהלך חדש שמובילים האיראנים בסוריה להכנסת מערכת נ"מ כדי להגן על האינטרסים הצבאיים שלהם. את הפרויקט מוביל קצין בכיר במשמרות המהפכה בשיתוף עם הצבא הסורי במטרה להפעיל את מערכות הנ"מ מתוך שטח סוריה. בישראל מרכזים מאמץ בניסיון לחבל בהעברת אמצעי הלחימה המתקדמים.

בזמן ששר החוץ של איראן חוסין אמיר עבדוללהיאן ביקר בדמשק, התרחשו אמש שני פיצוצים מסתוריים בבסיס של משמרות המהפכה מדרום לטהראן וגרמו נזק רב. המחתרת מוג'אהדין ח'לק קיבלה עליה אחריות. במתקן עוסקים בפיתוח אמצעי לחימה ונשק.

רק לפני ארבעה ימים דיווחנו על מתקפת הסייבר והנזק העצום שגרמה למפעל הפלדה הגדול באיראן. הפיצוץ הלילה בטהראן מצטרף לסדרת תקלות, פיצוצים, מתקפות סייבר וחיסולים שחווים איראן ומשמרות המהפכה בחודשים האחרונים - פעולות שמיוחסות לישראל.