אחרי לילה שקט (בין ראשון לשני) - דובר צה"ל אישר כי בתום הערכת מצב הוחלט שהעורף יחזור לשגרה בהדרגה. כצעד ראשון, ייפתחו כלל הצירים שנסגרו במרחב עוטף עזה, ותושבי יישובי העוטף אינם נדרשים לשהות יותר בקרבת מרחב מוגן. כמו כן, תנועת הרכבות בין הערים שדרות ואשקלון עתידה לשוב לסדרה החל מהשעה 12:00. עוד צויין כי המעברים לרצועה ייפתחו למען סיוע הומניטרי.

בנוסף, פירט דובר צה"ל כי במהלך המבצע ירו הפלסטינים כ-1,000 רקטות, מתוכן כ-200 שנפלו בתוך שטח הרצועה, ו-380 ייורטו. לפי הנתונים שבידי צה"ל, 35 פלסטינים נהרגו במבצע, מתוכם 11 בלתי מעורבים. 15 פלסטינים בלתי מעורבים נוספים נהרגו כתוצאה מירי כושל של הפלסטינים.

הפסקת אש ראשונה במבצע "עלות השחר" נכנסה לתוקפה אמש ב-23:30, כ-3 ימים לאחר תחילת הלחימה, ולאחר הסכמה של ישראל והג'יהאד האיסלאמי בשיתוף המתווך המצרי. הפסקת האש נכנסה לתוקף אחרי 3 ימים שבהם ארגון הטרור ירה מרצועת עזה מאות טילים לעבר שטח ישראל, ולאחר שישראל ביצעה עשרות תקיפות נגד הג'יהאד ברצועה. בתום הערכת מצב צה"ל הודיע שההגבלות לעורף נותרו בתוקף ושהן יבחנו שוב בשעות הבוקר.

על אף ההכרזה על הפסקת אש, כ-8 דקות לאחר השעה שבה הייתה אמורה להתחיל, ירה ארגון הטרור רקטות לעבר עוטף עזה, ובעקבותיו אזעקות נשמעו בבארי, בשדרות, בניר עם ובמקומות נוספים. מאז לא נרשמו הפרות נוספות. ברשת הקשר של הארגון נשמעו קריאות לפעילים לנצור את האש. דקות בודדות לפני ההפרה של הפסקת האש ראש הממשלה יאיר לפיד סיים את הערכת המצב שקיים בקרייה בתל אביב, וצה"ל הודיע כי הסתיימה תקיפת הסיום שתוכננה מראש.

מבצע עלות השחר: תקיפת צה"ל בשכונת סג'עייה בעזה (צילום: AP)
מבצע עלות השחר: תקיפת צה"ל בשכונת סג'עייה ברצועת עזה | צילום: AP

הנשיא ביידן בירך על הפסקת האש בהודעה שהוציא הבית הלבן: "תמיכתי בזכותה של ישראל להגן על עצמה היא בלתי מעורערת. בימים האחרונים ישראל הגנה על עצמה מירי רקטות חסרת הבחנה ששיגר ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי. אני מברך את מנהיגותו היציבה של ראש הממשלה לפיד בזמן המשבר. הדיווחים על האזרחים שנהרגו בעזה הם טרגדיה, הממשל שלי תומך בחקירה יסודית של מקרי המוות האלו".

מוקדם יותר אתמול אמר לפיד בפגישה עם ראשי רשויות הדרום כי "המטרות של ישראל הושגו, אין תועלת בהמשך המבצע". גם ראש השב"כ רונן בר תמך בישיבת הקבינט בסיום המבצע, כדי למנוע טעויות שיסבכו את ישראל. לאורך אתמול נורו רקטות רבות לעבר הדרום, המרכז, והרי ירושלים. מנגד צה"ל המשיך לתקוף לרצועה והשמיד בורות ועמדות שידור של הג'יהאד האיסלאמי.

מטוסי קרב ומסוקי קרב, כלי טיס מוטס מרחוק (כטמ"ם) ואש קרקעית תקפו מטרות של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בכל רחבי רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל. עוד לפני כן הודיע צה"ל כי הותקפו עמדת שיגור נ"ט ואתר לייצור רקטות של ארגון הטרור, ונטען כי עמדת הנ"ט כוונה לפגיעה בעורף הישראלי.

שלשום הנחית צה"ל מהלומה נוספת לג'יהאד האיסלאמי, כשחיסל את ח'אלד מנסור, מפקד מרחב דרום הרצועה. מדובר במקבילו של תייסיר אל-ג'עברי, הבכיר שחוסל עם תחילת מבצע "עלות השחר". עוד חוסלו ח'טאב עמאצי, מפקד חטיבת רפיח בארגון וזיאד מדלל, סגנו של מנסור ויד ימינו.

בנוסף, כוחות צה"ל פועלים כעת בכפר רומנא שבחטיבה המרחבית מנשה במטרה להרוס את בתיהם של שני המחבלים שביצעו את הפיגוע באלעד.