עסק בתצפיות ותכנן פיגועים נגד ישראל: על פי הדיווחים שהתפרסמו אמש (רביעי) בתקשורת הערבית, פריד מצטפא, המכונה גם "העקרב" ואבו וליד, חוסל על ידי ישראל בקוניטרה במועד לא ידוע לאחר שעסק בפעילות טרור והיה חבר בגופים הפועלים לצד צבא אסד וניהל שיתוף פעולה עם חיזבאללה.

לפי הערבים, מצטפא היה חלק מתשתית מקומית שמורכבת מסורים ומאנשי חיזבאללה שאספה מודיעין על ישראל ותכננה להוציא פיגועים. בין היתר הוא עסק בתצפיות על גדר הגבול, בהנחת מטענים ובהכנסת חוליות של חיזבאללה לקוניטרה. עוד על פי הדיווחים הוא הוזהר בעבר על ידי ישראל לחדול מהסיוע לחיזבאללה.

סוריה
עסק בפעילות טרור, פריד מצטפא

לפי כלי התקשורת אל-מיאדין, שמקורב לחיזבאללה, החיסול התבצע באמצעות מל"ט בזמן שמצטפא שהה בכפר חדר שבסוריה, מול מג'דל שמס. על פי דיווח סורי אחר, הוא נורה על ידי צלף בעוד שמל"ט ישראלי חג מעליו.

פריד מוסטפא, הרוג מכוחות אסד שנהרג בסוריה
היה ידוע גם בכינוי "העקרב", מצטפא

המרחב הצפוני חווה פעילות תמידית – בגולן, בלבנון ובאזור אסדת הגז "כריש" שהזכויות עליו נמצאות במחלוקת. אלא שעל פי רוב, בשני הצדדים מנסים לשמור את הפעילות שבמרחב בעמימות יחסית במטרה שלא להסלים את המצב. על כן, ריבוי הדיווחים האחרונים עשוי להעיד על התחממות שמתרחשת כעת במרחב.

החשיפה של חיזבאללה והתשובה של צה"ל

במקביל לתקיפות הכמעט שגרתיות שמיוחסות לחיל האוויר בשטח סוריה, בחיזבאללה החלו לשגר מל"טים לעבר מאגר "כריש". היום הותר לפרסום שמלבד לשלושת המל"טים שיורטו ביום שבת, עוד לפני כן הופל מל"ט של חיזבאללה שעשה את דרכו לאסדה ביום רביעי שעבר.

אותו מל"ט זוהה כבר בתחילת דרכו אל האסדה ויורט בתוך המים הטריטוריאליים של לבנון בעזרת אמצעי שבצה"ל לא מעוניינים לחשוף. במערכת הביטחון בחרו שלא לחשוף את האירוע כדי לאפשר לחיזבאללה את "מרחב ההכחשה" שימנע הסלמה בין הצדדים. אלא שאמש עיתון אל-אח'באר הלבנוני, שמזוהה עם ארגון הטרור, פרסם בעצמו על אותו הניסיון. על כן, בישראל החליטו למעשה לענות לחיזבאללה ולהבהיר שהניסיון סוכל הרחק משטח האסדה ושלא נשקפה סכנה ביטחונית באירוע – כך לפי צה"ל.

בינתיים, במשרד החוץ הרוסי גינו ביום שני את התקיפות בסוריה שמיוחסות לישראל. "הישנות התקיפות הישראליות בסוריה לא מקובלות לחלוטין", מסרו. "אנו מגנים בחריפות פעולות חסרות אחריות אלה, שמפרות את הריבונות הסורית ואת הנורמות הבסיסיות של המשפט הבין-לאומי, ודורשים את הפסקתן ללא תנאי".