פיגוע ירי בירושלים: מחבל ירה באקדח הלילה (בין שבת לראשון) על אוטובוס שנסע סמוך לקבר דוד ברחוב מעלה השלום בעיר העתיקה, ולאחר מכן ירה שוב לעבר מכונית פרטית. צוותי מד"א העניקו טיפול ראשוני בשטח ל-8 פצועים - שניים מהם במצב קשה - ופינו אותם לבתי החולים. כוחות משטרה רבים הגיעו למקום, סגרו את הזירה וניהלו מצוד אחר היורה, תושב מזרח ירושלים כבן 28, עד שנסע במונית אל משטרה במערב העיר, שם הסגיר עצמו. עוד לא ברור אם המחבל פעל לבדו, ואחת ההערכות היא שהפיגוע הוא תגובה מאוחרת למבצע "עלות השחר".  

המצוד אחר המחבל התנהל בכמה מקומות. מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי הגיע לכותל במהלך הלילה, שם קיבל סקירת מצב ממפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן. השב"כ לקח חלק בחיפושים יחד עם המשטרה ועם מג"ב. אלי לוי, דובר המשטרה: "אנחנו עושים הכול כדי להגיע למחבל, יש נוכחות משטרתית גבוהה. כל מי שמגיע לירושלים - בבקשה לגלות ערנות ולעדכן על אירועים חריגים למוקד 100".

פיגוע ירי בירושלים (צילום: דוברות משטרת ישראל)
צילום: דוברות משטרת ישראל

ראש הממשלה יאיר לפיד התייחס לפיגוע הירי. "כוחות הביטחון, השב"כ, צה"ל, והמשטרה פועלים להשיג את המחבל הנתעב ולא יעצרו עד שייתפס, יידעו כל מבקשי רעתנו שהם ישלמו מחיר על כל פגיעה באזרחים", מסר רה"מ לפיד, והוסיף: "ירושלים היא עיר הבירה שלנו ומוקד תיירות לכל הדתות, כוחות משטרה וצה״ל פועלים להשבת השקט ותחושת הביטחון בעיר. אני שולח איחולי החלמה מהירה לפצועי הפיגוע ומחזק את משפחותיהם המודאגות".

אחת מהפצועות קשה בפיגוע, אישה בהיריון, סובלת מפגיעה בטנית ונשקפת סכנה לחייה. במהלך הלילה היא עברה לידת חירום, הפג שיולד - במצב קשה. "אישה בהיריון הגיעה אלינו עם פציעת ירי בבטנה, ביצענו ניתוח קיסרי דחוף ויילדנו פג", סיפר מנהל יחידת הטראומה בבית החולים שערי צדק, ד"ר אלון שוורץ. "היא בחדר ניתוח וממשיכים להיאבק על חייה. הפג במצב קשה אך יציב, הוא מורדם ומונשם. יש לנו פצוע קשה נוסף עם פגיעת ראש, מונשם ומורדם. ארבעה פצועים בדרגות קלות יותר עדיין מאושפזים במחלקה לרפואה דחופה ונחליט בהמשך היום על שחרורם".

מהמרכז הרפואי הדסה הר הצופים נמסר כי שניים מהפצועים בפיגוע הגיעו לטיפול בבית החולים - פצוע בן 19 במצב קל עם פגיעת ירי בכתף, ופצוע בן 20 במצב בינוני עם פגיעת ירי בצוואר וביד. בנוסף, פונו 4 נפגעי חרדה בגילים שונים.

פיגוע ירי בירושלים (צילום: N12)
צילום: N12

מפכ"ל המשטרה בזירת הפיגוע (צילום: דוברות המשטרה)
מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בכותל יחד עם מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן | צילום: דוברות המשטרה

סמוך לשעה 01:30 התקבל דיווח במשטרה על ירי לעבר אוטובוס סמוך לקבר דוד וכוחות גדולים הוקפצו לזירה. ככל הנראה מחבל פתח באש לעבר כלי הרכב נמלט ולאחר מכן ביצע שוב ירי לעבר עוברים ושבים באזור הכניסה לחניון הסמוך לקבר.

צוותים של מד"א העניקו טיפול לשמונה נפגעים - שניים מהם במצב קשה ועוד 6 קל עד בינוני. פרמדיק מד"א שימי גרוסמן שטיפל בנפגעים בזירה סיפר: "מדובר באוטובוס שיצא מהכותל עם מתפללים לכיוון העיר, לדברי עובר אורח מחבל החל לירות ללא הבחנה לעבר האוטובוס. כשהגעתי למקום הייתה המולה רבה, אנשים רצו בבהלה".  פרמדיקית מד"א קטיה קורשנבאום הוסיפה: "כשהגענו לזירה מצאנו שני פצועים בתוך האוטובוס, ושאר הפצועים היו בתוך רחבת החניה. הפצועים במקום סבלו מפגיעות ירי בפלג הגוף העליון, בגפיים ובצוואר. לפצועים הוענק טיפול מציל חיים בזירה וכלל הפצועים פונו לבית החולים".

פיגוע הירי בירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
צילום: תיעוד מבצעי מד"א

נהג האוטובוס שאליו בוצע הירי, דניאל קניבסקי, שחזר: "אני מעלה לאוטובוס. עוצר בתחנה בקבר דוד המלך ואז שומע יריות ואנשים מתחילים לצעוק, אני רוצה לברוח מהמקום אבל העלו אישה נכה לאוטובוס עם כיסא גלגלים והרמפה ירדה אז הדלת פתוחה ואני לא יכול לנסוע

אליסף כהן, שהיה עד לרגעים הקריטיים שבהם בוצע הירי, שחזר: "האוטובוס הוריד רמפה בגלל אישה נכה, ואז יצא החשוד רגלית עם פלאפון ולא משך תשומת לב. הוא עקף את רגלית, הגיע לצומת ופתח באש לעבר מקבץ של אנשים. אני ראיתי ירי של 7-8 כדורים. הוא נצמד לאנשים והמשיך לירות מטווח אפס. הוא ביצע את הירי וברח".

פיגוע ירי בירושלים (צילום: דוברות איחוד הצלה )
צילום: דוברות איחוד הצלה

חובש בכיר במד"א נחמיה כץ ופרמדיק מד"א דוד טרכטנברג, שהגיעו גם הם לזירת הפיגוע, סיפרו: "ברחוב מעלה השלום ראינו אוטובוס עם נוסעים עומד באמצע הכביש, אנשים סימנו לנו להגיע לשני גברים כבני 30 שהיו באוטובוס וסבלו מפצעי ירי, הם היו בהכרה מלאה והתהלכו. הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים והעלנו אותם לאמבולסים של מד"א שהגיעו למקום, משם הם פונו לבית חולים כשמצבם קל עד בינוני". לדברי אנשי מד"א, משם הם המשיכו לכניסה לחניון קבר דוד וראו 4 גברים שנפגעו גם הם מהירי.

פיגוע הירי בירושלים (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
צילום: תיעוד מבצעי מד"א
פיגוע ירי בירושלים (צילום: דוברות איחוד הצלה )
צילום: דוברות איחוד הצלה

ראש העירייה ירושלים משה ליאון הגיע גם הוא לכותל, ומסר: "סומך על משטרת ישראל וכוחות הביטחון שישימו את ידם על המחבל הנתעב עוד הלילה. ירושלים חזקה יותר מכל אירוע ואנו לא נניח לאף מחבל לפגוע בשגרת החיים במרחב הציבורי. בירת ישראל תמשיך להיות עיר מלאת חיים, שמחה ותוססת".

 

מנחם שנפצע בפיגוע הירי בירושלים (צילום: N12)
מנחם שנפצע בפיגוע הירי בירושלים | צילום: N12

_OBJ

מנחם פאלאס, אחד מפצועי הפיגוע, סיפר: "הייתי בכותל, עליתי על קו שלוש וישבתי ליד החלון. פתאום שמעתי ירי וראיתי שהחלון נשבר. מיד שכבתי על הרצפה. זה היה ממש מפחיד. כולם צעקו מה קורה והיו תינוקות באוטובוס. זה היה ממש מהיר. הכדור חדר דרך הגב שלי ולא הרגשתי שום דבר, אולי בזכות האדרנלין, אבל ראיתי דם. בבית החולים גילו את הקליע שחדר דרכי. הייתי בכותל לתפילות, הגעתי לישראל עם תגלית מניו יורק. שמעתי על הפיגועים אבל לא האמנתי שזה יקרה לי".

יחזקאל, אביהם של שניים מפצועי הפיגוע, סיפר בריאיון ל-N12: "אני מקבל טלפון בשעה 1 וחצי בלילה מהבן הקטן שלי - 'אבא נפצעתי בפיגוע בעיר העתיקה'. הם הלכו להתפלל בכותל בקבר דוד ובנס ניסים הם נפגעו רק קל. שני הבנים שלי... פגע בהם קליע ועבר דרך הגוף שלהם. לא ייאמן. כמה דקות קודם תחנת האוטובוס היה מלאה. היה נס שהפיגוע החל כשהתחנה הייתה יחסית ריקה. שני הבנים שלי עמדו כתף ליד כתף ושניהם נפצעו מהירי. קרה לנו נס גדול ששניהם רק נפצעו קל. הרופאים אומרים לי להודות לה' על כל הניסים. הבן שלי בתוך כדי עזר לפצוע אחר".