בצל ההתחממות ביהודה ושומרון, במערכת הביטחון מזהים שינוי באווירה, לנוכח הירידה במשילות של הרשות הפלסטינית, בעיקר בשכם ובג'נין. 4 חודשים בתוך מבצע "שובר גלים", שנועד לחזק את ההרתעה ולשבור את גל הטרור - פרסמנו הערב (שבת) ב"חדשות סוף השבוע" את הנתונים שמעידים על העלייה באירועי הטרור ביו"ש.

רק בחודש האחרון אירעו 10 פיגועי ירי ודקירה, כאשר מדי שבוע יש עשרות מקרים של ידויי אבנים. במהלך 4 החודשים האחרונים, כוחות הביטחון עצרו מעל ל-1,200 מבוקשים, רבע מתוכם בשכם ובג'נין. עוד דיווחנו כי מתחילת השנה סיכל השב"כ כ-200 פיגועי ירי.

בצה"ל רואים לאחרונה יותר תעוזה בביצוע פיגועים בדגש על ירי. על כן, גובר החשש שנראה עלייה בפיגועי השראה, כמו פיגוע הדקירה שאירע אתמול בצומת בית עינון, בסמוך לקריית ארבע. לכך מתווסף הכסף שמקבלים אותם צעירים פלסטינים מגורמים מחוץ ליו"'ש - שמדרבן אותם לצאת ולפגע. הם אף זוכים להדהוד ולהתהילה בטיקטוק, שם אנו רואים עלייה בהסתה לטרור.

בתוך כך, במערכת הביטחון מעריכים כי אם הרשות הפלסטינית לא תבלום ההידרדרות ותחזק את משילותה - יש אפשרות לאיבוד שליטה. לצד זאת, יש לציין כי רוב הפלסטינים בגדה לא יוצאים לרחובות ולא מעוניינים בעימות - אף על פי שישראל שוב הולכת וגולשת לחוסר יציבות ועלייה בטרור.

מוקדם יותר היום התפרסם תיעוד מדאיג בכלי תקשורת פלסטינים, שבו נראים אנשי הזרוע הצבאית של חמאס במפגן צבאי בג'נין, לא רחוק מעפולה - חמושים ועם דגלי חמאס. הסרטון הזה נחשב לכאורה לחריג, תמונות שלא ראינו כבר שנים של אנשי חמאס בלב הגדה, אלא שהוא מסמל את התקופה האחרונה שבה אנו רואים יותר ויותר צעירים פלסטינים חמושים יוצאים לבצע פיגועי ירי בתדירות שלא הייתה בשנים האחרונות.