לוחם הימ"מ רס"ב נעם רז ז"ל נהרג בחילופי האש שהתפתחו בשעות הבוקר במהלך כתר שהוטל על בית של מבוקש בג'נין – כך הותר היום (שישי) לפרסום. רז נפצע קשה במהלך חילופי האש שנמשכו שעות ארוכות וכללו ירי מסיבי לעבר כוחות הביטחון. הלווייתו תתקיים ביום ראשון.

"הוא היה איש טהור. אחד כזה שאין מישהו שיגיד עליו מילה רעה", סיפר אחד מחבריו ל-N12. "הוא היה צנוע, לב של זהב, מקצוען. זן נדיר", הוסיף. לאחר שנפצע, פונה רז דרך מעבר ג'למה, שם קיבל טיפול ראשוני, ומשם פונה באמצעות מסוק לבית החולים רמב"ם בחיפה - שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. 

במשמר הגבול מסרו כי "משטרת ישראל מרכינים את ראשם לזכרו של לוחם הימ"מ שנפל הבוקר במהלך קרב עם מחבלים חמושים שביצעו ירי לעבר כוחותינו בפעילות מבצעית בכפר בורקין שבנפת ג'נין". רס"ב נעם רז ז"ל, בן 47 מהיישוב קידה, התגייס ליחידת הימ"מ בשנת 1999 ושימש במשך כ-23 שנים ביחידה כלוחם, פרמדיק, פורץ וצלף. הוא הותיר אחריו אישה ו-6 ילדים. רז ז"ל השתתף במאות מבצעים לסיכול טרור, סיכן את עצמו והציל חיים.

נשיא המדינה יצחק הרצוג ספג ללוחם הימ״מ שנהרג, ומסר כי "רס"ב נעם רז לחם באין ספור מבצעים מיוחדים והציל חיים רבים. אני מחזק את חיילי צה"ל, לוחמי כוחות הביטחון והמשטרה במערכה החשובה ומתפלל להצלחתם".

מחנה הפליטים ג'נין (צילום: פלאש/90 )
עימותים במחנה הפליטים ג'נין | צילום: פלאש/90

מפקד משמר הגבול, ניצב אמיר כהן, מסר כי "מדובר בלוחם ותיק ומנוסה מטובי בנינו, צנוע שבמהלך שירותו ביחידה השתתף באין ספור מבצעים ופעילויות מורכבות ורגישות שמטרתם סיכול הטרור". הוא הוסיף כי "הלוחם הגיבור שנפל, חירף נפשו בפעילות מורכבת ורגישה שבמהלכה פתחו מחבלים שפלים באש כבדה לעבר לוחמינו". 

ראש הממשלה, נפתלי בנט, מסר בעקבות נפילתו של רז ז"ל כי "איבדנו היום גיבור, לוחם אמיץ שחירף נפשו במהלך מבצע יזום כנגד מחבלים". בנט הוסיף כי "ב-23 שנותיו ביחידה השתתף נועם באינספור מבצעים לסיכול טרור, סיכן את עצמו והציל חיים, כפי שמעידים מפקדיו - באומץ לב ובצניעות. נמשיך להילחם בטרור בנחישות וביד ברזל עד שנביס אותו ונשיב את הביטחון לאזרחי ישראל. זו המורשת שמותיר אחריו נועם".

גם שר הביטחון בני גנץ ספד לרז ז"ל, ומסר כי "אני מחזק את בני משפחתו ברגעים קשים אלה. נמשיך להילחם במחבלים, בשולחיהם, סייעניהם ובכל מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל". מהמועצה האזורית בנימין, שבה חי רז ז"ל ביישוב קידה, נמסר כי "נעם היה ממקימי היישוב קידה ואחד המייסדים המובילים של היישוב מעלייתו לקרקע ועד היום. נעם היה מעמודי התווך של היישוב. איש משפחה צנוע המחובר בכל נימי נפשו לאדמת ארץ ישראל".

עוד נמסר מטעם המועצה כי "הוא נטע מטע זיתים באזור והיה איש אהוב על כל סביבתו. הוא היה לוחם פעיל בימ"מ מזה 23 שנה. היישוב קידה ותושבי בנימין כולם משתתפים בצער המשפחה ומחבקים אותה בשעה קשה זו". 

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי מסר כי "אנו מרכינים ראש לזכרו של נעם רז ז"ל, שנפל בחילופי אש עם מחבלים. נעם היה בעל מסור, אבא למופת ומטובי הלוחמים של משטרת ישראל". הוא הוסיף כי "שדה הקרב היה מוכר לו וכך גם הסכנות הטמונות בו, אך הוא השתייך לקבוצה קטנה וייחודית של שוטרים ולוחמים ששמו את טובת המדינה וביטחון אזרחיה בראש מעייניהם".

"רק לפני מספר שבועות העניק נעם טיפול רפואי מציל חיים לסנ"צ ש', שנפצע קשה מירי בהיתקלות של כוח ימ"מ עם מחבלים ליד ג'נין", הוסיף המפכ"ל. "גבורה וערכים היו טבועים בדמותו ובפעילותו המבצעית בימ"מ. הוא הקדיש את חייו למען חבריו ביחידה ולמען המשטרה והמדינה". המפכ"ל התייחס למבצע שיצא לפועל בתחילת אפריל, ובו סוכלו שלושה מחבלים חברי חוליית טרור. החוליה הייתה אחראית בין היתר על ביצוע פיגוע ירי בגזרת טול כרם, ותכננה לבצע פיגועים נוספים בטווח הזמן המיידי. 

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב מסר כי "נעם היה לוחם ותיק ומנוסה ששירת בימ"מ ב-23 השנים האחרונות בתפקידי לחימה שונים. אחד מאותם גיבורים אלמונים שבחרו להקדיש את חייהם למען ביטחון ישראל, וכולנו חבים להם רבות". הוא הוסיף כי "גם הבוקר יצא נעם להילחם, ועשה זאת כהרגלו באומץ לב ובמסירות. לדאבון הלב, הוא שילם על כך בחייו. אני משתתף באבלה הכבד של המשפחה". 

הפעילות שבה נפגע רז ז"ל היא כתר שהוטל על ביתו של המבוקש מחמוד אל-דבעי, ובמהלכו התפתחו חילופי אש בין עשרות מחבלים פלסטיניים לכוחות צה"ל וימ"מ שהיו במקום. 11 פלסטינים נפצעו ופונו לבית החולים בג'נין. אחיו של החשוד הסגיר את עצמו לכוחות הביטחון ותועד כאשר הוא מרים ידיים. לפי הפלסטינים, אחד מהפצועים בעימותים הוא אחיו של המחבל המורשע זכריא זביידי.