במערכת הביטחון מבינים שלמרות שימי רמדאן כבר מאחורינו, ההסלמה הביטחונית עדיין לא הסתיימה ועדיין אין רגיעה בשטח. ייתכן שאפילו להיפך והמצב הולך להסלים באזור ג'נין ובשטחי הרשות הפלסטינית.

בשבועות הקרובים יש רשימת תאריכים נפיצים שעשויים להיות לא רגועים מבחינה ביטחונית: היום, 15 במאי, יצוין יום הנכבה ומנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר כבר קרא להמונים, אנשי הגדה, מזרח ירושלים וערביי ישראל להגיע לאל-אקצא להתבצר שם ולהגן על המסגד מפני "הפלישות" וביקורי היהודים להר הבית. התאריך הנפיץ הבא הוא 5 ביוני, "יום הנכסה" (יום ירושלים) ולאחר מכן 15 ביוני – שבו מציין חמאס 15 שנה להשתלטות על רצועת עזה.

הקריאות האלה מצד חמאס כוללות קריאה לפעול גם בערים המעורבות בתוך ישראל וגם בהר הבית, דבר שמכניס את כל מערכת הביטחון לדריכות ולפריסה רחבה של הכוחות. החשש הוא מפני תהלוכות שיתפתחו להפרות סדר – גם בערים המעורבות.

מדובר בנושא רגיש מכיוון שמצד אחד במערכת הביטחון ינסו להימנע מחיכוך, עימותים וחלילה נפגעים. מצד שני לא רוצים להגיע למצב שאנו רואים תמונות כל כך קשות של עימותים בין שוטרים למפגינים, כמו שראינו בלווייתה של עיתונאית אל ג'יזרה שירין אבו עאקלה.

מי שמנצל את המוות של עיתונאית אל ג'זירה הוא כמובן חמאס, ומנהיג הארגון ברצועה יחיא סינוואר כבר האשים את ישראל בסיכול ממוקד מכוון. חמאס מנסה לקשור בין כמה דברים: בין המוות של העיתונאית, בין ההסלמה של התקופה האחרונה וללוח השנה הנפיץ.

שוטרים מאבטחים בהר הבית (צילום:  Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images)
צילום: Mostafa Alkharouf/Anadolu Agency via Getty Images

למרות הקריאות של חמאס לציבור בגדה ובתוך ישראל להגיע לאל-אקצא כדי להתבצר, יש לשים לב שנכון לעכשיו לא מתוכננות הפגנות סמוך לגדר רצועת עזה כמו שראינו בימי נכבה קודמים. מדוע זה מעניין? משום שחמאס מנסה להלהיט את הרוחות היכן שהוא רק יכול, אך נראה שיש כאן ניסיון של חמאס להרחיק כל ניסיון של הסלמה ביטחונית ברצועת עזה.

לצד זאת, לאחר שבועיים שמעבר ארז היה סגור למעבר - שר הביטחון ומתאם הפעולות בשטחים החליטו לפתוח אותו ולאפשר את כניסתם לישראל של כ-12 אלף פועלים פלסטינים מעזה. זה אירוע חשוב מבחינת של העזתים, ומכיוון שיש בו אלמנט שעשוי לשכך את המצב – במערכת ביטחון הוחלט לעשות זאת.

מתיחות בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מתיחות בירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים גדעון סער לא אהב את החלטה לפתוח מעבר ארז וטען כי "חידוש הכנסת פועלים מעזה לעבודה בישראל בעת הזאת - אינו צודק ואינו נכון". לדבריו, "את סינוואר וחמאס, שעוסקים בהסתה ובטרור ללא הפסקה, יש להוציא מאזור הנוחות שלהם".