שתי יממות לאחר המבצע של השב"כ, הימ"מ וצה"ל סמוך לג'נין, שבו חוסלו שלושה פעילים של הג'יהאד האיסלאמי, הערב (ראשון) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" פרטים חדשים על הפעולה הנועזת בשומרון - ועל הפיגוע שנמנע. גורמים בשירות הביטחון הכללי טענו היום שהמחבלים שחוסלו היו בדרכם לבצע פיגוע במרכז הארץ, והסיכול מנע זאת.

על רקע שלושת הפיגועים הקשים שהתרחשו בשבועיים האחרונים בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק, הגבירו במערכת הביטחון את מאמצי הסיכול כדי למנוע פיגועים נוספים. הפעולה בליל שבת נועדה לעשות בדיוק את זה, וסיכול שלושת המחבלים ומעצרו של פעיל נוסף בחוליה הצליחו למנוע פיגוע במרכז הארץ - כך על פי גורמים בשב"כ.

הרכב שבו חוסלה החוליה ליד ג'נין
הרכב ששימש את חוליית המחבלים

לראיה, חוליית הג'יהאד כבר החליפה את לוחית הרישוי הפלסטינית ברכבה לאחת ישראלית, במטרה להסתנן יותר בקלות לשטח ישראל דרך אחד המעברים בגדר ההפרדה - כפי שעשה המחבל מבני ברק - אך בזכות מודיעין מדויק סוכלה לפני שהצליחה להוציא לפועל את מזימתה.

למקרה והסיכול היה נכשל, בשב"כ נערכו גם עם לוחמים של היחידה המבצעית של הארגון, שמכונה צוות "טקילה", בשלושה מוקדים במרכז, כך שיוכלו "לקלוט" את המחבלים אם היו מצליחים לחצות לשטח ישראל. בארבעת החודשים האחרונים סיכלו לוחמי הצוות, שקרוי כך משום ש"מוקפץ" לאירועים, 14 פיגועים.

בג'יהאד האיסלאמי, כצפוי, איימו לנקום את חיסול פעילי הארגון, ודוברו כינה את הפעולה "פשע נגד חללי ג'נין". בישראל שמעו את הקולות והעבירו לארגון מסר ברור דרך החמאס: "אל תנקמו את הפיגוע". על אף האזהרה נמשכת הכוננות הגבוהה גם במרחב עזה, גם בגדה וגם בירושלים. עוד יש התראות על פיגועים נוספים, והכול עומד בעינו בשלב זה.

השתלשלות האירועים - כך התבצע הסיכול בשטח

אחרי פרסום תיעוד רכבם של המחבלים אחרי הקרב, מתבהרים עוד פרטים על המאמץ למנוע מהחוליה להיכנס לשטח ישראל - ועל הקרב שהתחולל במהלך הסיכול. 

ב-1:00 בין שישי לשבת הגיעה הידיעה בשב"כ על 3 המחבלים שעושים את דרכם לפיגוע בישראל. לוחמי הפלגה של סנ"צ ש', שנפצע קשה בפעולה, מקימים חסימה בין ג'נין לטול כרם, סמוך לכפר עראבה. המחבלים כנראה הבחינו בחסימה הזו וניסו להימלט, להסתובב עם המכונית.

לוחמי הימ"מ ירו אל הגלגלים של המכונית, אבל בשלב הזה היעד המרכזי של הכוח, המחבל אבו ליבדה, הוציא מחלון המכונית את רובה ה-M-16 שלו, וירה צרורות ארוכים אל לוחמי הימ"מ שהציבו את החסימה. מהאש הזו נפצעו ארבעה לוחמים, ושאר הלוחמים שהיו בחסימה הזו השיבו באש - והרגו את המחבלים בעודם במכוניתם.