"זעקת החירות לאל-קודס חזרה לרחובות": היום (שישי) יצאו איראניים רבים לרחובות, לציין את "יום ירושלים המקומי" - לאחר שנתיים שבהם בוטל בגלל מגפת הקורונה. היום מלווה במחאות המוניות נגד ישראל, שרפת דגלים וקריאות נאצה - לצד נאומים של בכירי האומה האיראנית עם מסרי אזהרה כלפי ישראל.

התקיף ביותר היה חוסיין סלאמי, ראש משמרות המהפכה, שאמר כי "ישראל יוצרת את התנאים להשמדה בגלל פעולותיה הרשעות". עוד הביע תמיכה בפלסטינים, גינה את צעדי ישראל בהר הבית והבטיח למאזיניו: "בקרוב המשטר הציוני ייעלם מעל מפת העולם".

במסר לישראל הוסיף: "תעצרו את המעשים הנפשעים שלכם. אתם יודעים היטב שאנחנו עם שפועל ומגיב. התגובות שלנו כואבות - לא נניח לכם, חכו". עוד הצהיר: "אתם הציונים יודעים יותר טוב מאיתנו מה יקרה לכם אם תפעלו בדרכים מרושעות".

איראנים שורפים דגל ישראל  (צילום: reuters)
איראנים שורפים דגל ישראל, היום | צילום: reuters

עוד טענו באיראן כי מל"טים איראניים חגו לאחרונה מעל ישראל: "הם ביצעו את המשימה והובילו לכוננות צבאית ישראלית". הרמטכ"ל האיראני ק'אאני אמר כי "יותר מ-40 כלי טיס של צה"ל הוקפצו - למשטר הציוני אין אומץ לומר את האמת אפילו לציבור שלו".

עוד סיפר: "לפני כמה חודשים הגיעה ידיעה לידי המשטר הזה לפיה שני כטב"מים בלתי מזוהים עומדים להגיע לכיוונו. בלילה הם העלו לאוויר 41 מטוסי קרב ומטוסי זיהוי, ובכלל זה כטב"מי קרב וזיהוי. מראשית הלילה ועד הבוקר, כל המדינה הבלתי רשמית והרוצחת הזו הפרה את השקט בציבור שלה. למרות הכול הם לא הצליחו לעשות כלום. לאחר מכן, הציבור שאל מה העניין אבל למשטר לא היה אומץ לומר כמו גברים מה קרה, מאין הגיעו הכטב"מים האלה ולמי הם שייכים? מאיפה הגיעו שני הכטב"מים האלה? הם שיקרו לעם שלהם ואמרו ערכנו תרגיל".

במסר לגנץ, הוסיף: "אני שואל אותך שר ההגנה הציוני והפושע, מדוע שיקרת לעמך? המבצע הזה שבוצע, מאיפה הגיעו האמצעים שלו? תהיו גברים ותתנו תשובות לעם שלכם. אתם לא מספקים תשובות לאף אחד בעולם."

סלאמי, מפקד משמרות המהפכה החדש (צילום: רויטרס, חדשות)
חוסיין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה | צילום: רויטרס, חדשות

"המשטר הציוני החלש מתקרב לקצה התהום"

בין הצועדים היה גם מהדי סאמי, יהודי איראני חבר פרלמנט מטעם היהודים באיראן. במהלך המצעד הוא אמר שישראל היא "כובשת אדמות והורגת ילדים" ושרף את דגל ישראל.

מהדי סאמי, יהודי איראני, חבר פרלמנט מטעם היהודים ב
שרף את דגל ישראל. מהדי סאמי, יהודי איראני, חבר פרלמנט מטעם היהודים באיראן
מהדי סאמי, יהודי איראני, חבר פרלמנט מטעם היהודים ב
האשים את ישראל ב"רצח ילדים". מהדי סאמי, חבר פרלמנט מטעם היהודים באיראן

ראש מערך המודיעין של משמרות המהפכה, חוג'את אול-איסלאם וואל-מוסלימין טאייב, שיבח את ההקרבה של העם הפלסטיני ואמר: "המשטר הציוני החלש מתקרב לקצה התהום שלו, והוא כבר לא יכול להגן על עצמו ולשמור על ביטחונו - אנחנו יודעים שהם - הפוליטיקאים הציונים וגורמי ביטחון - לא ישנים טוב, הם פוחדים מחרבה של ההתנגדות וגם מקריסה פנימית".

איברהים ראיסי
"מונעים מהציונים להשתלט". איברהים ראיסי

עוד אמר: "קולות התנגדות עזים עולים מהשטחים הכבושים, וזו רק ההתחלה. אנחנו לא מורידים את העיניים שלנו מהאויב - יצרנו כוח שיעזור לתקוף את מבקשי רעתנו ואת המשטר הציוני. כל פעולה נגנדנו תיענה, והם יחטפו מהלומות בארצם". הבכיר הוסיף וטען: "התומכת הקבועה של השלטון הכובש בירושלים, ארצות הברית, לא נמצאת במצב רוח טוב. הכוח הגלובלי שלהם צונח, הם מבולבלים מסוגיות פנימיות ובעזרת אללה הם יטבעו בבוץ שהם יצרו". 

גם נשיא איראן איבראהים ראיסי נשא אמש דברים ושיבח את "ההתנגדות האזורית" שלדבריו בולמת את המשטר הציוני. "אילוא ההתנגדות של הצעירים המסורים, הציונים היו משתלטים וזוללים את מדינות האזור", אמר, "המשטר הציוני הוא איום רציני נגד האומה האיסלאמית, אך התמיכה בעם הפלסטיני משמשת עבורנו כגורם מאחד". ראיסי אמר את הדברים לרגל יום שישי האחרון של רמדאן, ובהתייחסות למהומות בישראל.

איראנים שורפים דגלי ישראל וארה"ב (צילום: ap)
מסר מאיים מאיראן | צילום: ap

הרמיזה הגרעינית: "לא חוסכים אף מאמץ"

עוד הזהיר הנשיא האיראני מפני "בורות ונאיביות מול כוונות ההתרחבות של ישראל, שמאיימות על כל מדינות האזור". על כן הוא גינה "כל סוג של נורמליזציה עם המשטר הציוני תאב הדם - כל יחסי חיבה איתם יעוררו את הזעם של מיליוני מוסלמים מסביב לעולם".

איראנים שורפים דגל ישראל  (צילום: reuters)
אחרי שנתיים של ביטולים, המחאה מתחדשת ב"יום ירושלים" | צילום: reuters

בכיר איראני נוסף השמיע איום מרומז, כאשר אמר כי "המהפכה האיסלאמית לא חוסכת אף מאמץ". הבכיר, מוחמד איסלאמי, הוא סגן נשיא הארגון לאנרגיה אטומית באיראן - ובריאיון לסוכנות FARS המקומית לרגל "יום ירושלים" אמר כי יש לפעול בתקיפות נגד המשטר הציוני. 

"במיוחד במצב שבו מדינות ערביות יוצרות קשרים עם המשטר הציוני המזויף, יש משמעות עמוקה למאבק - הנושא של פלסטין הוא לא רק קשור לאדמה ולכיבוש, כי הציונות שמה למטרה את התרבות האיסלאמית". 

איראנים שורפים דגל ישראל  (צילום: reuters)
איראן מאיימת במחיקת ישראל מעל פני המפה | צילום: reuters