בצל האיומים ששיגרו בחמאס ובחיזבאללה לישראל, מערכת הביטחון נערכת לקראת מצעד הדגלים שיתקיים מחר (ראשון) בירושלים - שנה לאחר מבצע "שומר החומות". מוחמד סינוואר, אחיו של מנהיג חמאס בעזה ומפקד בכיר בזרוע הצבאית של חמאס, חשף אמש בריאיון לערוץ אל-ג'זירה הקטארי כי בתחילת המבצע ניסו גדודי עז א-דין אל-קסאם לחטוף חיילים כדי לגרור את ישראל לעסקת חילופי שבויים, אך המבצע נכשל ו-18 מחבלים חוסלו. 

לקריאה נוספת ב-N12:

שנה לאחר המבצע בעזה, סינוואר שיגר איום מרומז לישראל: "אנחנו מכירים את כאב הכיבוש והלחץ עליו, קבענו משוואות חשובות שעכשיו מחושבות היטב. המשוואה החדשה הוכיחה שהפצצת תל אביב קלה יותר משתיית מים". בתוכנית הוצג גם תיעוד של צלפים של חמאס שיורים לעבר מגדל תצפית של צה"ל.

מנהיג חמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, על כורסה במשרד ההרוס
על הכורסה במשרד ההרוס. יחיא סינוואר

בהמשך, סיפר על תרגיל ההונאה בתקיפת המטרו ברצועת עזה: "תוכנית ההונאה של ישראל התבססה על פלישה קרקעית כוזבת במטרה לכוון את הלוחמים למנהרות חמאס ולהרוג מאות מהם. אף אחד מלוחמי ההתנגדות שלנו לא נפגע בתוכנית, למרות טונות של פצצות שהוטלו עלינו".

"החמ"ל המשותף של ציר ההתנגדות קיים לאורך כל המלחמה ישיבות עם חיזבאללה ועם משמרות המהפכה האיסלאמית באיראן", המשיך בכיר הזרוע הצבאית. "החמ"ל המשותף כלל קציני מודיעין מגדודי עז א-דין אל-קסאם, חיזבאללה ומשמרות המהפכה". בתוכנית הוצגו גם סרטונים של מל"טים של חמאס שצילמו, כך נטען, כלי רכב ישראליים מעבר לגבול.

יירוטים בגוש דן (צילום: יהונתן קלרמן)
יירוטים ב"שומר החומות" | צילום: יהונתן קלרמן

בעקבות החשש מהסלמה, במערכת הביטחון סימנו את שער שכם והר הבית כשני מקומות שיכולים להביא לשינוי ולהסלים את המצב. כך החליטו לתגבר את המרחב, גם כדי למנוע עימותים וגם כדי להכיל אותם. במקביל, ישראל העבירה לחמאס שורה של מסרים באמצעות מתווכחים, שבחמאס לא ינסו לירות לשטח ישראל. ההחלטה היא לקיים את המצעד בכל מחיר. בעקבות החשש - בצה"ל נערכים בהתאם מתוך הבנה שיכולה להיות תגובה גם מעזה, גם מלבנון וגם פיגוע ביהודה ושומרון או בערי ישראל.

בצל ההיערכות הביטחונית, ראשי הפלגים הפלסטיניים קיימו השבוע מפגש מצולם, והמטרה - לייצר הרתעה כלפי ישראל. בשורה התחתונה מסרו מנהיגי הפלגים כי "כל האפשריות פתוחות". עם זאת, חמאס שם דגש גדול על הפחדה, ולא ברור אם הם באמת מתכוונים לממש את האיום ולהסלים את המצב.

הפגנות פלסטינים במהלך הרמדאן במסגד אלאקצא (צילום: פלאש 90)
מוקד מתיחות. הר הבית | צילום: פלאש 90

למרות האיומים שהגיעו, במשטרה התגבשה ההחלטה: גם אם ימומש איום הירי, לא משנים את מסלול המצעד. גורם בכיר במשטרה מסר לחדשות 12: "אין שום סיבה לשנות את מתווה מצעד הדגלים - גם אם יהיה ירי טילים. אנחנו לא צריכים לחשוש לצעוד בתחומי ישראל ולממש את הריבונות שלנו גם אם יירו טילים".

רה"מ נפתלי בנט קיים אתמול עדכון מבצעי לקראת יום ירושלים ומצעד הדגלים, שיצוינו מחר. בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים, המפכ"ל, מפקד מחוז ירושלים, המזכיר הצבאי של ראש הממשלה ועוד. "ראש הממשלה קיבל עדכון מקיף אודות ההיערכות המשטרתית לקראת האירועים, בדגש על המאמצים המודיעיניים ועל תגבור הכוחות בשטח כדי לאפשר את ציון יום ירושלים וקיום מצעד הדגלים באופן סדור ובבטחה", נמסר.

ראש הממשלה נפתלי בנט בהערכת מצב עם הרמטכ"ל (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
המסלול לא ישונה. רה"מ בנט | צילום: קובי גדעון / לע"מ

בתום הדיון נמסר כי בנט סיכם שמצעד הדגלים יתקיים כסדרו ועל פי המתווה המתוכנן, "כפי שמתקיים כבר עשרות שנים. לפיכך, יסתיים המצעד בכותל ואינו עובר בהר הבית. כמו כן, הפעילות בהר הבית תימשך כרגיל". הערכות מצב נוספות יתקיימו במהלך היום ומחר.

"אין לנו כוונה להפר שום סטטוס קוו בהר הבית", אמר שר הביטחון בני גנץ בשיחת זום עם פעילי כחול לבן. "המשטרה שם כדי למנוע מאנשים להצטרף ולייצר חיכוך מכוון. אני לא תמים ויודע שיש גם כאלה. אני קורא לכל המשתתפים לבוא ולכבד וכמובן להמשיך לריקוד עם הדגלים ברחבת הכותל, אך יחד עם זאת מבקש שלא להגרר לפרובוקציות של גורמים שרוצים להצית את החיכוך".

גנץ הביע ביטחון שהשנה האירוע יסתיים בשלום, לפחות מבחינת הגזרה הדרומית: "חמאס לא יאיים על הריבונות שלנו. בשנה שעברה חמאס החליט לירות רקטות במה שהתחיל את שומר החומות, מבצע שהוא מצטער שקרה, ואני מניח שהפעם הוא יהיה מספיק נבון להימנע מזה".