השר לביטחון הפנים עמר בר-לב אישר היום (רביעי) כי למרות המתיחות הביטחונית, מצעד הדגלים ביום ירושלים (29 במאי) יתקיים במתווה הקבוע ויעבור דרך שער שכם, רחוב הגיא והכותל המערבי. מארגני המצעד קראו לציבור: "הצטרפו אלינו למצעד בכל חלקי העיר ביום חגה של ירושלים".

השר לשיתוף פעולה אזורי, עיסאווי פריג' (מרצ), מתח ביקורת על החלטת חברו לממשלה וטען כי "ההחלטה לאשר את מעבר צעדת הפרובוקציה ברובע המוסלמי ובשער שכם, היא טעות מסוכנת ומדאיגה". עוד אמר כי "מטרת הצעדה בלב מזרח ירושלים איננה טובת ירושלים, אלא הרצון להבעירה. לכן, בכוונתי לפעול לשינוי ההחלטה - כדי למנוע את השלכותיה המסוכנות". 

 

בדיון על מסלול המצעד ואבטחתו השתתפו מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן וכאמור השר לביטחון הפנים בר-לב. בתום הדיון קיבל השר את המלצת המשטרה לקיים את מצעד הדגלים במתווה שהיה נהוג במרבית השנים.

 

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

 

"אין מתאים מלצעוד בכל חלקי העיר ביום חגה של ירושלים", מסרו מארגני המצעד. "ריקוד הדגלים המסורתי מסמל יותר מכל את שחרורה של ירושלים ואת חיבורה של העיר ממערב למזרח באמצעות עשרות אלפי שצועדים בשמחה ברחובות העיר העתיקה בדרכם לכותל המערבי".

תנועת "עומדים ביחד", אשר פועלת לפיטורי השר לביטחון פנים, טוענת כי הוא "מפעיל את המשטרה בשירות הכהניסטים". לדבריהם: "בר-לב פורש שטיח אדום בפני הכהניסטים להעלות באש שוב את ירושלים - כאילו לא היה די בתמונות הקשות של הפיזור האלים של הלווית העיתונאית שירין אבו עאקלה. את ההחלטה האומללה הזו צריך לבטל, ואת השר האומלל הזה צריך לפטר".

צעדת הדגלים בירושלים (צילום: רויטרס)
מצעד הדגלים בירושלים, ארכיון | צילום: רויטרס

לעומתם, תנועת "אם תרצו" תומכת בהחלטת בר-לב "לשם שינוי, החלטה מצוינת של שר לביטחון הפנים", מסרו. "שער שכם בפרט ומזרח ירושלים כולה הם חלק בלתי נפרד מירושלים. נצעד באהבה, בציונות, ללא אלימות ובשמחה גדולה כדי לחגוג את שחרור ירושלים מהכיבוש הערבי. להיות יהודי בעיר הבירה זה לא פרובוקציה, זוהי זכות אבות".