ההקלטות הדרמטיות נחשפות: תיעוד חדש שחשפנו אמש (חמישי) ב"מהדורה המרכזית" מציג את ההיסטריה בקרב צוות מפעל הפלדה הביטחוני האיראני שעבר מתקפת סייבר. המפעל הזה הותקף במהלך השבוע, מתקפת סייבר שאיש לא לקח עליה אחריות. הסרטון חושף את השניות הראשונות לאחר מתקפת הסייבר, כאשר מכונות היציקה במפעל מתחילות לבעור ולשרוף את הבניין. אנשי ההצלה במקום מנסים להזעיק עזרה דרך מערכת הקשר.

"אמרתם למכבי האש? תקראו למכבי האש", צועק אחד מהאנשים אל הלכודים בתוך המפעל. "דיווחתי", עונה אחד מהם. "בואו למעלה. אתם לא באים לקחת אותנו? מה אתם עושים?", קורא אדם אחר מתוך המפעל. "שנשפוך מים מלמעלה?", שואל אדם אחר – ונענה: "לא, לא. תשפוך מבפנים", כאשר ברקע זועקת האזעקה במקום.

המפעל שהותקף הוא מפעל הפלדה השני בגודלו באיראן, כאשר מתקני המפעל לא ניזוקו משום שלא פעלו בזמן המתקפה. קבוצת ההאקרים The Predatory Sparrow קיבלה אחריות על המתקפה, וטענה שתקפה שני מפעלים נוספים. המפעל הזה, ששייך למשמרות המהפכה, הושבת לחלוטין בעקבות מתקפת הסייבר הזאת ולא חזר לעבוד מאז.

אמש הנחה שר הביטחון בני גנץ את הממונה על הביטחון במערכת הביטחון לבצע תחקיר של ההדלפות האחרונות מתוך דיונים סגורים במערכת הביטחון, וכן של הדלפות מתוך אירועים מבצעיים. לדברי גנץ, הדבר נעשה "באופן שפוגע במדיניות העמימות של מדינת ישראל".

הסרטון הזה גם הוצג לרמטכ"ל אביב כוכבי, שהודה לאנשי יחידת 8200 על שורה של פעולות שמיוחסות להם, לפחות על פי פרסומים זרים. בשלב הנוכחי, כשנראה שאולי המשא ומתן לחידוש הסכם הגרעין מתחדש, ישראל חייבת לשמר לעצמה את חופש הפעולה.

בשבוע שעבר הזהיר גורם בכיר במערכת הביטחון כי "אם ייחתם, ההסכם הנוכחי רע מאוד לישראל". במערכת הביטחון עוקבים בדריכות ובדאגה אחר הניסיונות לשוב למו"מ לחזרה להסכם, כאשר ישראל נערכת להוביל מהלך דיפלומטי ברחבי העולם נגדו.

"ההסכם מוגבל לשנתיים וחצי ויאפשר לאיראן פריחה כלכלית שתטיס את היכולות הצבאיות שלה במזרח התיכון קדימה – התבססות, מימון טרור ופיתוח אמצעי לחימה", הסביר הגורם הביטחוני. בישראל מסמנים את נובמבר כמועד שבו נראה שהאמריקנים יסגרו את הסכם הגרעין ומודאגים מכך - משום שהוא נראה פייסני.

לקראת הביקור של ביידן בישראל, במערכת הביטחון יוזמים מהלך דיפלומטי רחב מאוד. הלחץ הוא על האמריקנים להמשיך את הסנקציות ולבטל את תקופת ה"סאנסט", שבה יפוגו כל הסנקציות. הישראלים רוצים שהאיראנים יוותרו על הגרעין הצבאי ויזכו להקלות בסנקציות הנוכחיות. בכירים בישראל אומרים שעדיף את איראן חלשה ללא הסכם - בנט בוודאי חושב כך, ייתכן שגם לפיד - בעוד שבצבא רואים את הדברים אחרת. בישראל היו רוצים שארצות הברית תמתח בפני האיראנים קו אדום.

בתחילת השבוע הבהיר דובר משרד החוץ האיראני סעיד חאטיבזאדה כי כעת "הכדור נמצא במגרש של ארצות הברית". את הדברים אמר חאטיבזאדה באשר לשיחות הגרעין, אחרי ביקורו של נציג האיחוד האירופי ז'וזפ בורל באיראן. באיראן מצפים שהשיחות על חידוש הסכם הגרעין מ-2015 יחודשו. באיראן פורסם כי קטר אמורה לארח את השיחות.