בדיון פנימי שהתקיים אתמול בצה"ל בין בכירים בצבא, בהם גם הרמטכ"ל, עלה שהאפשרות שצה"ל ביצע את הירי שהביא למות עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה - סבירה ביותר, כך פורסם הערב (שישי) ב"אולפן שישי". שני גורמים שהשתתפו בדיון אומרים שהאפשרות הזו הועלתה באותו הדיון. במקביל, המערכת הביטחון מעריכים: המבוקש שנעצר הבוקר בג'נין - הוא זה שתועד יורה בסמטה ביום מות אבו עאקלה.

מתברר שהאפשרות שחיילי צה"ל ביצעו את הירי עלתה אתמול בדיון - עוד לפני השחזור שנערך בצה"ל. הרמטכ"ל ששמע את הדברים מחלק מהנוכחים בחדר שחוו דעתם, ביקש לחכות, להביא עוד מומחים, לבצע את השחזור היום, אבל גם הוא אמר שם אמש: "בהחלט חושבים שייתכן שחייל צה"ל פגע בה בשוגג". עם זאת, גם האפשרות שהחמושים בשטח ירו בעיתונאית עלתה מצד הרמטכ"ל.

כך או כך, אי אפשר לקבוע באופן חד משמעי מה קרה באירוע הזה מכיוון שהקליע לא בידי ישראל וגם לא הקסדה. אלא שאתמול בדיון – ההערכה הזו שמדובר בכוח צה"ל שירה לא הייתה תיאורטית, או אפשרות קלושה, גם לא חמישים-חמישים, אלא אפשרות סבירה שהועלתה לאור ממצאי הבדיקה של צה"ל.

שירין אבו עאקלה, עיתונאית אל-ג'זירה שנהרגה בג'נין
שירין אבו עאקלה

חשוב גם לשים לב להתפתחות בגרסה הישראלית. בהתחלה נאמר: לא צה"ל ירה, אחר כך – בסבירות גבוהה צה"ל לא ירה, היום: אי אפשר לקבוע, כולל העלאה על הכתב של אירוע שקרה – ירי של כדורים דרך כוונת טלסקופית דרך חרך לעבר מחבל, והכתבת שעמדה מאחוריו ייתכן שנפגעה.

באשר הקליע עצמו: בישראל ממשיכים ללחוץ גם היום על האמריקנים לשכנע את הפלסטינים להעביר את הקליע כדי שיהיה אפשר להתחיל בחקירה משותפת. גם שבישראל אומרים: אנחנו לא סומכים על הפלסטינים שיעבירו את הקליע הנכון ושלא זיהמו את החקירה.

עם זאת, יש כבר הצלחה חלקית מסוימת. האמריקנים קיבלו את הדוח הפלסטיני לידיהם, זה אומר שגם ישראל תעיין בו בזמן הקרוב ממש. ייתכן שהדוח הפלסטיני, הגם שבישראל מניחים שהוא מוטה, ישפוך איזשהו אור מבחינת ישראל ויסייע לפענח את השאלה מי באמת ירה בשירין אבו-עאקלה.

הקשר בין מות העיתונאית למבוקש שנעצר הבוקר בג'נין

במקביל, ישנה הערכה במערכת הביטחון שהמבוקש, פעיל ג'יהאד איסלאמי, שאותו הגיע כוח הימ"מ לעצור הבוקר בג'נין קשור למות העיתונאית. ייתכן שהוא לא רק שותף לתכנון של שורת פיגועי ירי בתקופה האחרונה, אלא גם אולי הוא זה שהופיע בתיעוד שהפיצו הפלסטינים ביום מותה של העיתונאית, שבו הוא נראה יורה לעבר סמטה.

המבוקש שנעצר בג'נין
המבוקש שנעצר בג'נין

בהשוואת תמונות של המבוקש עם הבגדים שלב כשירה ע הסמטה - נראה שאותם הבגדים שלבש בתיעוד הם אותם הבגדים שבהם הוא מופיע בתמונה אחרת. אחת הסיבות שהוא נחקר - שאולי היה קשור לירי הזה ואולי הוא היה מבין אלה שירו לכיוון של העיתונאית.

צה"ל בתגובה: "מאז קרות האירוע, צה"ל מתחקר ומברר את נסיבות מותה של הכתבת. בסיום תחקיר הביניים אמש נותרו עוד מספר פרטים הדורשים בירור, אך מתבהרת התמונה אודות האירוע והאפשרויות השונות לירי אשר הביא למותה. מהממצאים עולה כי בשלב זה לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי מאיזה מקור ירי נפגעה העיתונאית".

"לאחר הצגת ממצאי תחקיר הביניים, הרמטכ״ל הנחה על ביצוע פעולות בדיקה נוספות, במטרה להגיע לחקר האמת. קבלת הקליע לבדיקה בליסטית מקצועית עשוי להכריע בין האפשרויות אך כלל הפניות לפלסטינים נתקלו בחוסר שיתוף פעולה וללא מענה. צה"ל ימשיך בתחקיר המבצעי של האירוע תוך מחויבות לשקיפות ולאמת, כפי שעשה עד כה. לא נתייחס לנאמר בדיונים סגורים. הבאת דברים מדיון פנימי פוגעת בליבת התחקיר המבצעי ואינה נכונה".