"נעם נולד השבוע לפני 47 שנים, היה לו השבוע יום הולדת וכעת הוא נהרג בקרב" – כך סיפר ברק עוקבי, חברו של רס"ב נעם רז ז"ל, שנהרג אתמול בבוקר (שישי) בחילופי אש במחנה הפליטים בג'נין. "הוא היה גיבור בחייו, איש משפחה, אדם צנוע". רז לחם בימ"מ במשך 23 שנים, הוא השתתף במבצעים מסוכנים רבים - ואתמול, בגיל 47, נהרג במהלך פעילות מבצעית.

"נעם רז הוא מהאנשים שעליהם שרים 'איפה ישנם עוד אנשים כמו האיש ההוא'", המשיך לספר ברק על חברו. "הוא מעולם לא סיפר דבר על מה שהוא עושה בימ"מ, למרות שאנחנו ידענו שיש לנו ביישוב גיבור". לדבריו, "מה שעניין אותו זאת אשתו אפרת והילדים שלו שהוא כל כך אהב. לפני שבועיים הוא כל כך התגאה שהם עשו טיול משפחתי אדיר ברמת הגולן. בדרך כלל הוא לא היה מתלהב, אבל הפעם הוא סיפר בהתלהבות על הטיול המשפחתי הזה, שהיה טיול פרידה ככל הנראה". הלווייתו של רז תתקיים ביום ראשון.

"הוא אף פעם לא היה מתלונן", הוסיף חברו ברק. "תמיד הוא היה עם הפנים קדימה, עם רצון לעשות טוב, להוסיף טוב. איך להוסיף צודק ויושר, זה מה שעניין אותו". הוא סיפר שנעם עבר פציעה לפני שנתיים, אך מעולם לא ויתר על הרצון להמשיך להיות לוחם – גם בגיל 47. "הוא תמיד היה אומר שהוא בסדר וחיפש את הרופא שיאשר לו לחזור לרוץ".

רס"ב נעם רז, לוחם הימ"מ שנהרג
"הוא היה איש טהור. זן נדיר". רס"ב נעם רז ז"ל, לוחם הימ"מ שנהרג הבוקר

יוסי רבי, אחד מחבריו של נעם, סיפר כי "נעם היה איש צנוע, פשוט, איש אדמה. את כל הדברים שהוא עשה, הוא עשה בצניעות". הוא סיפר כי נעם, ממקימי היישוב קידה שבבנימין, בנה את בית משפחתו בידיו ואף סייע בכל עבודות ההקמה של היישוב. "היו לו כאן גידולי חקלאות רבים שהוא עיבד בשעות הקטנות שהיו לו בין פעילות לפעילות בימ"מ".

"נעם ואפרת גידלו כאן שישה ילדים, עם כל המורכבות של איש קבע שנמצא המון בפעילות בימ"מ", אמר יוסי בשעות הראשונות מאז שנודע על נפילתו. "הוא השקיע המון בילדים ובמשפחה. הוא איש משפחה, והוא דאג להם. בכל זמן שהיה לו, הוא היה מגיע הביתה כדי להיות עם המשפחה שלו".

יוסי רבי- חברו של נעם ז"ל (צילום: חדשות 12)
"נעם היה איש צנוע, פשוט, איש אדמה". יוסי רבי, חברו של נעם ז"ל | צילום: חדשות 12

ישראל בן פזי, יו"ר מזכירות היישוב קידה וחברו של נעם סיפר כי "נעם היה ממקימי היישוב, אדם שקט, צנוע. אדם שתמיד השרה ביטחון על הסביבה". הוא הוסיף כי נעם היה "שילוב נדיר בין דמות של לוחם, שעכשיו כולם מתוודעים אליה, לבין איש אדמה ואיש משפחה. זאת אבידה גדולה מאוד עבורנו".

"הוא היה איש טהור, אחד כזה שאין מישהו שיגיד עליו מילה רעה", סיפר ל-N12 חברו. "הוא היה צנוע, לב של זהב, מקצוען. זן נדיר. מסוג האנשים שאתה אומר לעצמך אני לא רוצה לפרט כי זה יקטין אותו".

ברק עוקבי, חברו של נעם ז"ל (צילום: חדשות 12)
"הוא אף פעם לא היה מתלונן". ברק עוקבי, חברו של נעם ז"ל | צילום: חדשות 12

"זו אבידה גדולה", אמר תת ניצב ח', מפקד הימ"מ, דקות לפני שנכנס לבית משפחתו של נועם. "איבדנו לוחם למופת", הוסיף מפקד היחידה, וסיפר כי נעם שירת בפלוגת הצלפים והיה אחד מוותיקי הלוחמים בימ"מ. "במהלך שירותו הוא הציל לא מעט לוחמים אחרים, והאחרון שבהם לפני חודשיים בהיתקלות של כח ימ"מ מול מחבלים בפרברי ג'נין. כאשר סגן ניצב ש', מפקד הפלגה נפגע - היה זה נעם שהעניק לו טיפול ראשוני בשטח, ובכך הציל את חייו".

על הפעילות עצמה אמר תת ניצב ח'  כי כוח הימ"מ הגיע אתמול בבוקר למקום כדי לאתר וללכוד מבוקש, אלא שמהתחלת הפעולה נורתה לעבר הלוחמים אש כבדה מכמה כיוונים, ואף נזרקו מטענים. בשלב מסוים, לאחר שהופעלה תרגולת "סיר לחץ" שכללה גם ירי טילי נ"ט, המבוקש נכנע והסגיר את עצמו.

"בזמן קיפול הכוחות, כאשר המחבלים הבינו שהלוחמים מתארגנים לקיפול, הם עלו על הגגות וירו עליהם מטווחים של 200-300 מטרים", הוסיף מפקד הימ"מ. "אי אפשר לשלוט על ירי מטווחים כאלה. למרבה הצער נועם נפגע מכדור בודד אחד שפגע בו מעל השכפץ הקרמי והכריע אותו".