על רקע אזהרת המסע לישראלים, המודיעין הטורקי חשף רשת סוכנים איראניים ששמה לה למטרה לפגוע ביעדים ישראלים במדינה. מדובר ברשת איראנית שפעלה בטורקיה לפני יותר מחודש.

אזהרת המסע החמורה על תיירים ישראלים עדיין בתוקף, וקיים חשש כי הניסיונות האיראניים להוציא לפועל פיגועים יימשכו.

לפני כשבועיים פרסם האגף ללוחמה בטרור במטה לביטחון לאומי (מל"ל) אזהרת מסע ברמת סיכון גבוהה לישראלים שמבקרים בטורקיה. "מזה מספר שבועות, וביתר שאת מאז האשמתה של איראן את ישראל במותו של קצין משמרות המהפכה בשבוע שעבר, גובר החשש במערכת הביטחון מפני ניסיונות איראניים לפגוע ביעדים ישראליים ברחבי העולם", נכתב בהודעת המל"ל.

דווקא על רקע המתיחות באזור נרשם השבוע תקדים ביחסים בין ישראל לבין טורקיה כשצי ענק של 35 ספינות מפרש ועליהן 135 שייטים של הפורום לקידום השייט בישראל הגיע במשט מיוחד מהרצליה אל עיר הנמל אלניה שבדרום טורקיה לאחר שמ"מ שגריר טורקיה בישראל הזניק בעצמו את המשט ההיסטורי מהמרינה הרצליה. השייטים התקבלו בטקס מרשים בהשתתפות מושל המחוז, ראש העיר ובעלי המרינה של העיר אלניה. מאז, השייטים מישראל סיימו הפלגה במפרצי האזור, בהדרכה מקומית, במשך כמה ימים, כשהם זוכים לקבלות פנים לבביות וארוחות משותפות שאורגנו על ידי המקומיים.

איזי סויסה, יו"ר הפורום הישראלי ומפקד המשט, יחד עם מנכ"ל הפורום רון ברמץ, קיבלו אור ירוק מגורמי הבטחון לפני ההפלגה, ונשיא המדינה יצחק הרצוג עודכן בדבר המשט שמתאפשר בין היתר בעקבות ביקורו של הרצוג אצל נשיא טורקיה ארדואן בתחילת השנה. אביו של הרצוג, הנשיא השישי חיים הרצוג, הפליג בזמנו במסגרת הפורום. מושל מזרח טורקיה, פאטיח אוזמול, הצהיר בקבלת הפנים לצי הישראלי כי הגברת שיתופי הפעולה בין ישראל וטורקיה ימשיכו להשתפר ואף הביע את רצונו וכוונתו לבקר בישראל בקרוב.

מגנים מעוצבים מטעם הפורום הישראלי הוענקו למושל ולראש העיר, וסוויסה אמר בטקס: "מטרת המשט הינה לחזק את החברות ארוכת השנים בין אזרחי המדינות ולהשמיע קולות של חדשות טובות אחרי תקופה ארוכה של מתיחות בין המדינות, שמנעה הגעה של ישראלים בכלל ושייטים בפרט אל חופי טורקיה המרהיבים".

הרצוג וארדואן נפגשים בטורקיה (צילום: חיים צח, לע"מ)
פגישת נשיא טורקיה ארדואן עם הנשיא הרצוג, מרץ 2022 | צילום: חיים צח, לע"מ

על פי גורמים במערכת הביטחון, מדובר באזהרות על רקע איום ממשי כלפי ישראלים בזירה הטורקית. כמו כן, חלה עליה ברמת האיום גם במדינות נוספות הגובלות באיראן. לפיכך, על אזרחים ישראלים לשמור על עירנות ולהקפיד על כללי הזהירות הנדרשים בכל נסיעה לאחת ממדינות אלו.