חילופי אש בג'נין: כוחות צה"ל כיתרו הבוקר (רביעי) את ביתו של עבד חאזם, אחיו של המחבל ראאד חאזם מהפיגוע בדיזנגוף. הפלסטינים מדווחים כי אחיו של המחבל נהרג, ועל 2 הרוגים נוספים. אחד מהם היה שותף של עבד חאזם לתכנון וביצוע של שורת פיגועי ירי באזור ג'נין בתקופה האחרונה. המחוסל השני, שתועד נורה בראשו לאחר שירה על כוחות צה"ל, השתייך למנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

לאחר שכוחות צה"ל עזבו את מחנה הפליטים, הודיע דובר צה"ל כי כוחות של סיירת הנח"ל ויחידת המסתערבים של מג"ב פעלו בהכוונת שב"כ למעצר של שני המבוקשים וכיתרו את הבית בו שהו, לאחר שהחמושים ירו והפעילו מטען כנגד הכוחות, הלוחמים השיבו באש והחמושים נהרגו. במקום נתפסו גם מספר אמצעי לחימה.

 

חילופי אש בין כוחות צה"ל למשפחת המחבל בג'נין
חילופי אש בין כוחות צה"ל למשפחת המחבל בג'נין

מתיעוד פעילות צה"ל שהופץ ע"י הפלסטינים נראה שהופעל על היעד נוהל "סיר לחץ". הכוחות כרזו למבוקש לצאת, ובשלב מסוים התחיל ירי מהבית לכיוון הכוחות. הלוחמים ירו לעברם בחזרה, ובין היתר שיגרו לעבר הבית טיל נ"ט. הפלסטינים דיווחו על עוד כתשעה פצועים.

כבר בתחילת חקירת הפיגוע הרצחני בשב"כ חשדו שבמהלך הדרך קיבל ראאד חאזם סיוע כלשהו. על פי ההערכה, אחיו הוא זה שהסיעו לקו התפר מג'נין, והאב ידע על התוכנית ולא עשה דבר כדי למנוע אותה. זו כנראה גם הסיבה שהאב והאח נמלטו מאימת כוחות הביטחון, הם חשודים בכך שלא מנעו את הפיגוע.

אח המחבל שחוסל
עבד חאזם, אחיו של המחבל ראאד חאזם ומחבל בפני עצמו

בפיגוע הקטלני שאירע באפריל ברחוב דיזינגוף בתל אביב, ראאד חאזם פתח באש לעבר מבלים ב"אילקה בר" והולכי רגל – ונמלט מהמקום. מהירי נהרגו איתם מגיני, תומר מורד וברק לופן ו-15 נפצעו. אחרי כמה שעות הוא אותר ביפו, שם קיווה להמשיך את מסע ההרג עם סיום תפילת הבוקר באחד המסגדים במקום. עם זאת, בתום קרב יריות קצר חוסל חאזם בידי לוחמי היחידה המבצעית של השב"כ.

בית המחבל בג'נין
ביתו של עבד חאזם לאחר כיתור כוחות הביטחון

שעות לאחר חיסולו, הביע אביו, שעבד בעבר כקצין בכיר במנגנון הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית, תמיכה בבנו בנאום שנשא בפני תומכים משולהבים שחגגו מתחת למרפסת ביתו: "אתם תחזו בניצחון בימכם, בימי חייכם, בשנים הקרובות ובימים הקרובים. תראו את הניצחון בעיניכם ותראו את השינוי בעיניכם". עוד הוסיף: "אתם תצאו לחופשי, תשיגו את החירות שלכם, תשיגו את העצמאות והניצחון שלכם – בעזרת האל ישתבח ויתעלה".

הנשק של המחבל (צילום: דוברות המשטרה)
נשק מסוג M-16 שתפסו מסתערבי מג"ב על אחד מהמבוקשים | צילום: דוברות המשטרה

"אללה - שחרר את מסגד אל-אקצא שלנו מהטומאה של הכובשים", קרא – וכולם השיבו אמן. "הם (היהודים) מבטיחים לנו פירורים". בהמשך הילל האב את בנו וסיפר: "ראינו אותו לפני כמה ימים. הוא היה בצום. הוא מת שהיד שהיה בצום".