חזרה לשגרה מתוחה? מעבר ארז נפתח הבוקר (שלישי) ל-12 אלף פועלים פלסטינים שיורשו להיכנס לישראל, לאחר יומיים שבהם היה סגור. בימים האחרונים חמאס העביר כמעט באמצעות כל נתיב אפשרי מסרים לישראל בזו הלשון: "אנחנו מבחינתנו לא מתכוונים ללכת לכיוון של הסלמה". 

חמאס ביצע בימים האחרונים שורת מעצרים של פעילי ג'יהאד איסלאמי שאחראים, בין היתר, לירי ולשיגורי הירי לעבר ישראל. על חלק מאותם שיגורים ישראל לא הגיבה, אך נדמה שבחמאס הבינו את המסר של סגירת המעבר: ה"טריגר" עבור עזה לשמור על שקט היה חידוש המעבר של אותם פועלים שמכניסים עשרות מיליוני שקלים מדי חודש לרצועה.

ההחלטה על פתיחת המעבר התקבלה בתום הערכת מצב: "תחודש כניסת פועלים וסוחרים מעזה לישראל דרך מעבר ארז", נמסר מהמתפ"ש (מתאם פעולות הממשלה בשטחים). "פתיחת המעבר לתנועת סוחרים ופועלים ויתר הצעדים האזרחיים כלפי רצועת עזה מותנים בהמשך השמירה על היציבות הביטחונית באזור".

שר הביטחון בני גנץ נפגש אמש עם שגרירים ממדינות הסכמי אברהם ואמר להם כי "ישראל פועלת בצורה חסרת תקדים לשמור על חופש הפולחן מול מיעוט קיצוני שפוגע בו. חשוב שתעבירו את המציאות בשטח אל המנהיגים במדינותיכם". עוד התייחס גם להקלות ואמר: "יש לכולנו אינטרס משותף ליציבות באזור, בעיקר מול התוקפנות האיראנית שהיא איום על ישראל, וגם על מדינות האזור".

מאות עובדים פלסטינים ממתינים במעבר ארז
מאות עובדים פלסטינים ממתינים במעבר ארז

גנץ הוסיף: "איראן מעורבת בטרור בכל מקום, והאיום של איראן עם גרעין הוא איום על כולנו ועל העולם". שר הביטחון עידכן את השגרירים על הכוונה לפתוח את מעבר ארז ועל הצעדים שנעשים מול הפלסטינים לאורך השנה האחרונה: לדבריו, "הירתמות של העולם ומדינות האזור לחיזוק היציבות והמתינות גם בקרב הפלסטינים יכולה להיות המשך להתפתחויות החיוביות".

הנשיא האמריקני ג'ו ביידן שוחח אמש עם המלך הירדני עבדאללה על המתיחות בהר הבית. ביידן בירך על הצעדים שנעשו כדי להרגיע את המתיחות והביע תקווה שהשבוע האחרון של ברמדאן יעבור בשלום. לפני השיחה של נשיא ארה"ב ביידן ומלך ירדן עבדאללה השני, המלך נפגש עם מספר אנשים בארמונו בעמאן, ובהם יו"ר רע"ם מנסור עבאס ויו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה. 

מאות עובדים ממתינים בכניסה למעבר ארז
מאות עובדים פלסטינים ממתינים בכניסה למעבר ארז

 לימים האחרונים שהיו ללא שיגורים לעבר ישראל קדמו כמה ימים של ירי. במהלך הלילה שבין שישי לשבת זוהתה רקטה שנורתה לשטח ישראל - שנפלה בשטח פתוח. מוקדם יותר באותו ערב שוגרו שתי רקטות מצפון רצועת עזה לכיוון ישראל. בלילה שבין רביעי לחמישי נורתה רקטה אחת לעבר שדרות ויישובי העוטף, שיורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. נזק קל נגרם לבית ולמכונית בשדרות כתוצאה מפגיעת רסיס. 

מעבר ארז (ארכיון) (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
מעבר ארז | צילום: הדס פרוש, פלאש 90