המצוד עדיין נמשך אחרי המחבלים שביצעו אמש (חמישי) את הפיגוע הרצחני באלעד. כעת מתברר כי המחבלים שרצחו את הישראלים בועז גול, יהונתן חבקוק ואורן בן יפתח ז"ל, הגיעו לזירת הפיגוע באמצעות בן יפתח שהסיע אותם - ללא ידיעה שהם שוהים בלתי חוקיים. בכניסה לאלעד הם תקפו אותו בתוך רכבו, פצעו אותו בצורה אנושה ויצאו למסע הרצח האכזרי. 

הנרצחים בפיגוע באלעד (עיבוד: N12)
הנרצחים בפיגוע באלעד | עיבוד: N12

בתוך כך, מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב קובי שבתאי, סיים הערכת מצב עם כלל מפקדי המחוזות והאגפים במשטרה. במהלך השיחה ביקש המפכ"ל לחדד את הצורך בהגברת הנוכחות המשטרתית בכל רחבי הארץ - בדגש על מקומות בילוי ופנאי בשבת הקרובה.

שבתאי התייחס גם למאמצים ללכוד את המחבלים והחליט על מבצע רחב היקף ובמסגרתו, המשטרה ומג"ב יעצרו את כל השוהים הבלתי חוקיים - כולל אלו שמעסיקים ומספקים להם מקומות לינה בשטחי ישראל.

המחבלים מאלעד
המחבלים בפיגוע באלעד

המשטרה הודיעה כי שני המחבלים, אסעד יוסף אסעד אלרפאעי בן ה-19 וצבחי עמאד צבחי אבו שקיר בן ה-20 מהכפר רומאנה הסמוך לג'נין, נמלטו מזירת האירוע לאחר הפיגוע. "המשטרה, בשיתוף פעולה עם השב"כ ויחידות מיוחדת נוספות, מבצעים החל מאמש פעילות מוגברת באזור אלעד, תוך הפעלת כלל האמצעים הטכנולוגיים שברשותה, כדי לעצור את 2 תושבי אזור ג'נין החשודים בביצוע הפיגוע באלעד", נמסר בהודעה הרשמית.

כעת, המשטרה פועלת תחת שלוש הנחות עבודה עיקריות:

  1. הנחת העבודה הראשונה היא ששני המחבלים נמלטו מהזירה ברגל, וזו גם הסיבה שכוחות גדולים ומתנדבים סורקים את כל האזורים הסמוכים לאלעד, וגם בתוך העיר עצמה.
  2. הנחת העבודה השנייה היא שייתכן ששני המחבלים חברו בנקודת מפגש שנקבעה מראש לרכב, ונהג שהגיע למקום הסיע אותם משם ליעד אחר.
  3. הנחת העבודה השלישית, והיא ההנחה המחמירה, אומרת שיש לשני המחבלים את כל הכלים הנדרשים כדי להמשיך לפגוע ולהרוג ישראלים נוספים.

 

אלפים רבים התכנסו לקראת מסעות הלוויה בזירת הפיגוע  (צילום: TPS)
אלפים במסע הלוויה בזירת הפיגוע באלעד | צילום: TPS

פיגוע באלעד (צילום: מד"א)
זירת הפיגוע | צילום: מד"א

בגלל שמדובר בפיגוע שני בעיר חרדית, ישנה הנחה שבמקומות הללו יש פחות אזרחים חמושים - ולכן המחבלים בוחרים להגיע לשם כדי לפגע. במשטרה מבהירים שאם יתברר שיש צורך כזה, תתוגבר נוכחות המשטרה בערים והיישובים החרדיים.