"כל המטרות הושגו, מי שינסה לפגוע בנו ישלם בחייו": ראש הממשלה לפיד נשא הערב (שני) הצהרה ראשונה אחרי הפסקת האש שהביאה לסיום המבצע הצבאי "עלות השחר" נגד הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה. בנאומו הביע רה"מ ביע הערכה לשר הבטחון גנץ, לראש הממשלה החליפי בנט והודה גם לראש האופוזיציה נתניהו על הגיבוי לממשלה. גם שר הביטחון נשא דברים, ואמר כי אם יהיה צורך, גם בעתיד ישראל תצא למכת מנע - "מטהראן ועד ח'אן יונס".

"במהלך כל המבצע נעשה מאמץ מיוחד לפגוע בבלתי מעורבים. מדינת ישראל לא תתנצל על זה שהיא מגנה על תושביה באמצעות הפעלת עוצמה, אבל מותם של ילדים הוא שובר לב", אמר רה"מ לפיד. "לתושבי עזה יש עוד דרך לחיות. הבחירה בידכם, עתידכם תלוי בכם".

יאיר לפיד (צילום: לע"מ)
יאיר לפיד בהצהרה אחרי תום המבצע בעזה | צילום: לע"מ

לפיד הוסיף כי ברצונו "להביע הערכה עמוקה לשר הביטחון בני גנץ, וליו"ר האופוזיציה נתניהו שגילה אחריות לאורך כל המבצע. רוצה להודות גם לנשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי והמצרים, וממשיכים לפעול מולם כדי להשיב את הבנים. עד שאברה, השאם, אורון והדר לא יחזרו - לא השלמנו את המשימה".

שר הביטחון גנץ אמר כי ביוזמה, בעבודה מבצעית נכונה, ובתיאום נכון והדוק בין הדרג המדיני למבצעי, ישראל השיגה שלושה יעדים במבצע "עלות השחר": הסרת האיום המיידי מעוטף עזה, שמירה על חופש הפעולה המבצעי בכלל הזירות ושמירה על ההרתעה תוך מסר ברור לאויבינו בכל אחת מהזירות.

"ישראל נחושה להגן על ריבונותה ואזרחיה. גם בעתיד אם יהיה בכך צורך נצא למכת מנע כדי להגן על כל אזרחי ישראל, ריבונותה ותשתיותיה. זה הנכון בכל הגזרות", אמר שר הביטחון גנץ - שהודה ללפיד על הניהול המשותף וגם לבנט. "נמשיך במאמץ להשבת הנעדרים לביתם ולהשבת הבנים לגבולם"

הפסקת האש נכנסה לתוקפה אמש ב-23:30, לאחר הסכמה של ישראל והג'יהאד האיסלאמי בשיתוף המתווך המצרי - אחרי 3 ימים שבהם ארגון הטרור ירה מרצועת עזה מאות טילים לעבר שטח ישראל, ולאחר שישראל ביצעה עשרות תקיפות נגד הג'יהאד ברצועה.

בני גנץ (צילום: לע"מ)
שר הביטחון בני גנץ בהצהרה אחרי תום המבצע בעזה | צילום: לע"מ

ביום הראשון למבצע דיברו ראש הממשלה ושר הביטחון אל הציבור בתום הערכת מצב נרחבת בקריה. "ישראל לא מעוניינת במערכה רחבה בעזה, אבל גם לא חוששת ממנה", אמר רה"מ לפיד על מבצע "עלות השחר". "אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה. מי שיאיים - לא יתקיים", אמר גנץ.