שורת הגינויים החריפים של הבית הלבן והאיחוד האירופי נגד התנהלות השוטרים בהלוויתה של העיתונאית הפלסטינית שירין אבו עאקלה – לא מפתיעים את גורמי המשטרה. הערב (שבת) פרסמנו ב"חדשות סוף השבוע" ביקורת פנימית נוקבת מפי גורם משטרתי המעורה בפרטים.

"ראוי היה שבמחוז ירושלים יבינו שיש כאן אירוע שחייבים לתת לו להתנהל העיקר בגלל ההד וההיבטים הבין-לאומיים", טוען אותו גורם. "גם אם הונפו דגלי פלסטין וגם אם נשמעו קריאות נגד ישראל ואפילו אם נזרקו כמה אבנים, מפקדי האירוע היו חייבים לשקול את צעדיהם היטב לפני שהורו לשוטרים לפרוץ עם אלות ולהגיע עד נושאי הארון".

הלוייתה שירין אבו עאקלה (צילום: ap)
פעילות המשטרה בהלוייתה של שירין אבו עאקלה | צילום: ap

במשטרה הבינו כבר אתמול כי ההתנהלות הכוחנית בלוויה הייתה בעייתית – בלשון המעטה. באירוע כזה, שבו לא נשקפת סכנה של ממש, יש להגיב באיפוק – גם מול מפרי סדר. את הביקורת הזו מקבל גם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, שהורה מוקדם יותר היום לבדוק את התנהלות השוטרים בהלוויית העיתונאית. 

יו"ר הועדה לביטחון הפנים, ח"כ מירב בן ארי, אמרה הערב (שבת) בריאיון ל"פגוש את העיתונות": "אני לא מביעה צער על מותה של העיתונאית שירין אבו עאקלה אלא על מותו של נעם רז. העניין יצא מפרופורציות". לאחר מכן פרסמה הבהרה: "למען הסר ספק, אני מצרה על כל פגיעה באזרחים חפים מפשע, בוודאי עיתונאים שמסקרים זירות קרב ומסכנים את חייהם מדי יום. כוחות הביטחון שלנו פועלים בזירות מורכבות ועושים הכל כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע ואני מחזקת את ידם, תמיד".

בתוך כך, ברשות הפלסטינית מאותתים שהם מוכנים לשנות כיוון לגבי חקירת מות העיתונאית - אבל לא בשיתוף עם ישראל. השר חוסיין א-שיח' הבהיר: "נסיים עם החקירה ונעביר את הממצאים לגורמים בין-לאומיים". נדגיש שכרגע מדובר בהתקדמות רק במישור ההצהרתי, שכן עדיין לא קם צוות חקירה בין-לאומי רשמי.

הלוייתה שירין אבו עאקלה (צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90)
המונים בהלוייתה של שירין אבו עאקלה | צילום: ג'אמל עווד, פלאש 90

"משטרת ישראל פעלה אתמול על מנת לאפשר קיום תקין של מסע ההלוויה של העיתונאית שירין אבו עאקלה, בתיאום עם משפחתה ומתוך הבנה ברורה של רגישות ומורכבות האירוע", מסר השר לביטחון הפנים עמר בר-לב. "למרבה הצער, במהלך ההלוויה התפתחו מצד משתתפים בה אירועים אלימים קשים שדרדרו את המצב בשטח".

הלוויתה של העיתונאית שירין אבו עאקלה נערכה אתמול בנוכחות אלפי משתתפים. הביקורת החריפה מגיעה על רקע עשרות הסרטונים והתמונות שהתפרסמו ברשתות החברתיות, ובהם נראים שוטרים מכים באלות את המתאבלים האוחזים בארון הקבורה.