ראש הממשלה יאיר לפיד ושר הביטחון בני גנץ מסרו אמש (שישי) הצהרה לתקשורת, בתום הערכת המצב המורחבת בקריה שכינסו עם ראש הממשלה החליפי בנט ובכירי מערכת הביטחון. "ישראל לא מעוניינת במערכה רחבה בעזה, אבל גם לא חוששת ממנה", אמר רה"מ לפיד על מבצע "עלות השחר". "אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה. מי שיאיים - לא יתקיים", אמר שר הביטחון. קיום ההצהרה לתקשורת בערב שבת הוא אירוע חריג למדי בממשלות ישראל.

דברי ראש הממשלה יאיר לפיד

"לפני כארבע שעות צה"ל, בשיתוף פעולה עם השב"כ, תקף מטרות של הג'יהאד האיסלאמי בעזה. בין השאר חוסל תייסיר אל-ג'עברי, אחד משני המפקדים הבכירים ביותר של הג'יהאד האיסלאמי בעזה, וכן חוליה שעמדה להוציא פיגוע נ"ט לעבר ישראל.

ראש הממשלה, יאיר לפיד (צילום: לע"מ)
ראש הממשלה יאיר לפיד בהצהרה לתקשורת | צילום: לע"מ

ההנחיה שקיבלו כוחות הביטחון הייתה חד משמעית: ישראל לא תעמוד מנגד כשמנסים לפגוע בתושביה. מדיניות הממשלה הזו היא אפס סובלנות לכל ניסיון ירי, מכל סוג, שיוצא מעזה לעבר שטח ישראל. ארגוני טרור לא יקבעו את סדר היום בעוטף, לא נקבל שום איום על התושבים.

אני מברך את שר הביטחון בני גנץ, את צה"ל ומפקדיו בראשות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי ואת השב"כ בראשות רונן בר, על איכות האחיזה המודיעינית ועל הביצוע המדויק. במקביל, לא נקבל שום אולטימטום על פעילות צה"ל וכוחות הביטחון גם בזירות אחרות. כל מי שצריך להיעצר – ייעצר. כל ניסיון פגיעה באזרחים או בחיילים יענה ביד קשה.

צה"ל החל במבצע " עלות השחר"
הלוויתו של תייסיר אל-ג'עברי

הפעולה בעזה היום הייתה מול איומים קונקרטיים שהפרו את שגרת החיים בדרום. ישראל לא מעוניינת במערכה רחבה בעזה, אבל גם לא חוששת ממנה. אני קורא לכולם לציית להנחיות בימים הקרובים. אני סומך על הציבור הישראלי ובטוח שייתן גב רחב למערכת הביטחון שלנו. ייקח כמה שייקח, אנחנו נסיר את האיומים מעל אזרחינו.

עם ישראל חזק, מבין את חשיבות ההרתעה ומזדהה עם תושבי הדרום. כוחות הביטחון ערוכים עם סט של תגובות עוצמתיות לכל התקפה. אנחנו נתייצב בעוצמה מול האויב. ביחד".

דברי שר הביטחון בני גנץ

"אזרחי ישראל, אף ארגון טרור ואף אדם לא יחזיק באזרחי ישראל כבני ערובה בבתיהם. יצאנו באופן יזום למבצע 'עלות השחר' מול הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה – בכדי לנטרל את האיום על יישובי ואזרחי עוטף עזה. במכת פתיחה עוצמתית, שנשענה על מודיעין מדויק, ביצעו צה"ל והשב"כ באמצעות חיל האוויר עשרות תקיפות של מטוסי קרב וכטב"מים לחיסול של בכירים בג'יהאד האיסלאמי ופעילי טרור במערך הנ"ט ובמערכים הקדמיים שאיימו על יישובי הדרום.

שר הביטחון, בני גנץ (צילום: לע"מ)
שר הביטחון בני גנץ בהצהרה לתקשורת | צילום: לע"מ

"המדיניות שלנו ברורה: מי שיאיים - לא יתקיים. זה נכון לגבי יורשו של בהא אבו אל-עטא, תייסיר אל-ג'עברי, וזה נכון לגבי כל מחבל בן מוות שיבקש לפגוע באזרחי ישראל. כך בעזה, כך גם באיו"ש ובכל הזירות בהן נמשיך לפעול כל העת. את המסר הזה העברנו לאורך ימים לשותפינו המסייעים לנו לייצוב המצב ברצועת עזה. לצערי האיום לא הוסר, והפעלת הכוח היזומה שלנו – הייתה הכרחית.

"היעד שלנו אינו תושבי רצועת עזה, שהם כלי במשחק הקטלני של ארגוני הטרור. היעד שלנו אינם הפועלים שיוצאים לעבודה בישראל או החקלאים והסוחרים שמייצאים דרך מעבר כרם שלום ומבקשים להתפרנס בכבוד.

"מי שנושא באחריות להידרדרות, ופוגע פגיעה בכינון ישיר בכלכלה ובביטחון של תושבי עזה הם ראשי הג'יהאד האיסלאמי. בזמן שזיאד נח'אלה יושב בטהראן, תושבי עזה נאנקים. ובזמן שחמאס נושאת באחריות על הרצועה, תושבי עזה סובלים. את המציאות הזו אפשר וצריך לעצור.

מבצע עלות השחר ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
פצועה פלסטינית לאחר תקיפת צה"ל ברצועת עזה | צילום: רויטרס

"אזרחי ישראל, בסיום הערכת המצב שקיימתי בפיקוד דרום, הערכת המצב שהתקיימה בראשות ראש הממשלה, והשיח שקיימתי עם ראשי הרשויות בעוטף, הגעתי לפגוש תושבים בניר עם. שמעתי מהם על הטוב, על הנחישות, על הפריחה והרצון לחיות בשלום ובשגשוג – זו המטרה שלנו.

"כרמטכ"ל וכשר ביטחון, פיקדתי וניהלתי מספר מבצעים ברצועת עזה. אני מבין היטב את האחריות הלאומית שיש לנו המנהיגים - ביחד עם ראש הממשלה והשרים – אנחנו נעמוד בה. אני יודע גם, שיש לנו את הגיבוי המלא מכם האזרחים.

"צה"ל, השב"כ וכלל כוחות הביטחון והחירום יודעים את העבודה. ואתם, אזרחי ישראל – תתנו לנו את הגב ואת החוסן לבצע אותה, תישמעו להוראות פיקוד העורף, וכמובן תנהגו בערבות הדדית, כמו תמיד. יחד, באחריות ובנחישות, נגיע ליעדים שלנו, נביא לשקט, ונגבה מחיר כבד ממי שביקש לשבש את שגרת חיינו".