כיממה לאחר רצח שלושת הישראלים בפיגוע באלעד, במערכת הביטחון וגם ראש הממשלה בנט בעצמו מבינים שישראל נמצאת בעיצומו של גל טרור. הייתה כוונה לנסות ולעבור את תקופת הרמדאן בלי פעולות משמעותיות, ולתת למתיחות לדעוך בצורה רכה יותר. אחרי הפיגוע באלעד, התגבשה ההבנה אצל ראש הממשלה שאי אפשר להמשיך במצב הנתון וצריך לשנות דיסקט.

הפיגוע באלעד - סיקור N12:

בתוך הערכות המצב הפנימיות, ראש הממשלה בנט אמר את הדברים הבאים: "צריך לשנות פאזה עכשיו. למרות הקושי המודיעיני שבטרור היחידים, רצח עם גרזינים ברחובות של עיר - זה מצב שלא מתקבל על הדעת".

לאנשי מערכת הביטחון, בנט אמר בדיונים הפנימיים: "אל תדאגו לשום שיקול פוליטי. נעשה כל מה שצריך לעשות ועם ההשלכות הפוליטיות נסתדר. אין בפניכם שום חסמים, ללכת הכי חזק שאפשר".

גם במערכת הביטחון וכל הדרג המדיני מבינים שיש צורך ממשי להכביד ולהקשיח יד - וגם להעניש ברמה האזרחית וגם לפעול מול ההסתה, בעיקר בכלים המשפטיים. עוד הובן שיש להוריד את גובה הלהבות הדתיות באל-אקצא - גם בערוצים מדיניים, מול ירדן והרשות הפלסטינית.

גורם ביטחוני בכיר אמר: "אנחנו במצב דומה לאינתיפדאת הסכינים, אבל הרבה יותר קטלני – אין פה גורם אחראי אחד שאפשר לסמן אותו ולפעול נגדו. מי שחושב שנוריד את סינוואר וזה יוביל לסיומו של גל הטרור – טועה. אנחנו בהקצנה דתית שסינוואר אמנם מלבה אותה, אבל הוא לא היחיד. בסבירות גבוהה, יהיו עוד פיגוע השראה, זה יקח עוד זמן".

במילים אחרות – במערכת הביטחון ובדרג המדיני אומרים שזה יקח זמן – המאבק בגל הטרור לא ייגמר באמצעות פעולה נקודתית כזאת או אחרת.