צה"ל בודק את האפשרות שחייל ישראלי ירה את הכדור שממנו נהרגה בג'נין כתבת אל-ג'זירה שירין אבו עאקלה – כך דיווחנו הערב (חמישי) במהדורה המרכזית. על פי גורמים בצה"ל, התקרית העיקרית שנבדקת היא זו שדווח עליה אתמול, שהתרחשה כ-150 מטר מהמקום שבו נפגעה העיתונאית.

במהלך התקרית ירו חמושים פלסטינים לעבר כוח של צה"ל, והוא השיב באש. עדיין לא ניתן לומר בוודאות מאיזו אש נהרגה אבו עאקלה, אך בצה"ל אומרים שאם יש אפשרות שהיא נורתה מאש ישראלית – הרי שמדובר באש שנורתה במסגרת אותו אירוע.

על אף שהפלסטינים מתבצרים נכון לעתה בעמדתם שלא לערוך חקירה משותפת עם ישראל ולא להעביר לירושלים את הממצאים מהזירה לבדיקה נוספת, ישראל ביקשה לקבל גם את הקסדה שחבשה אבו עאקלה. הקליע שהרג אותה הצליח לחדור את הקסדה, ולכן גם בדיקה בליסטית שלה יכולה לסייע. בינתיים, הוחלט בצה"ל שכל הלוחמים שהיו בזירה ימסרו את הנשקים שלהם כדי להעביר אותם בדיקה בליסטית.

עיתונאית אל ג'זירה נהרגה בחילופי אש בג'נין (צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים)
בצה"ל בודקים מה מקור הירי, שירין אבו עאקלה | צילום: סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

גורמים רשמיים שניהלו שיחות עם אנשי הבית הלבן הדגישו את המסר שלפיו הפלסטינים לא מוכנים להעביר את הממצאים – ושבכל מקרה לא ניתן לסמוך עליהם בשלב זה. "גם אם הם יסכימו להעביר לנו את הממצאים", הסבירו הגורמים הישראלים, "אין לנו ערובה שהם לא זיהמו את החקירה".

המסר של ישראל: "הפלסטינים מסרבים לבדיקה משותפת"

מסר נוסף שהעבירו מירושלים לוושינגטון הוא בקשה לפעול לכך שהפלסטינים לא ינצלו את האירוע כדי ללבות את האש נגד ישראל ושיחדלו מכוונתם לפנות לבית הדין הבין-לאומי בהאג. "התוצאות ייקבעו מראש", טען גורם ישראלי על מקרה שבו בהאג יידרשו לקבל החלטה בעניין. בינתיים, בישראל יוצאים לגל נוסף של הסברה תקשורתית ומדינית במטרה להעביר את המסר שהפלסטינים הם אלה שמסרבים לבצע בדיקה משותפת ועלולים לזהם את החקירה.

מי שהוסיף התבטאות חריגה ביחס להתנהלותו השוטפת הוא שגריר ישראל בארצות הברית מיכאל הרצוג. זאת לאחר שרשידה טאליב, פלסטינית-אמריקנית המכהנת כחברת בית הנבחרים, כתבה בטוויטר כי "אבו עאקלה נרצחה על ידי ממשלה שמקבלת מימון ללא תנאי מהמדינה שלנו (ארצות הברית)", וכינתה את ישראל מדינת אפרטהייד שממשיכה לרצוח, לענות ולבצע פשעי מלחמה.

"אפשר היה לצפות מחברת קונגרס לתמוך בקריאה שלנו לחקירה ישראלית-פלסטינית משותפת ללא משוא פנים של האירוע הטרגי הזה, במקום למהר להסיק מסקנה מוטה", ענה לה הרצוג בציוץ משלו. "התנהלות כשופט, חבר מושבעים ותליין פוגעת בצדק ובשלום".