דובר הזרוע הצבאית של חמאס הודיע הערב (שני) על הידרדרות במצבו הרפואי של אחד השבויים הישראלים שמוחזקים ברצועת עזה, אך לא ציין אם מדובר באברה מנגיסטו או בהישאם א-סייד. לדברי דובר הזרוע הצבאית, בשעות הקרובות יפורסמו פרטים נוספים. מלשכת ראש הממשלה נמסר: "חמאס הוא ארגון טרור ציני ונפשע, שמחזיק אזרחים פגועי נפש בניגוד לכל האמנות והחוקים הבינלאומיים. חמאס הוא האחראי למצבם של האזרחים השבויים".

עוד מסרו מלשכת בנט: "מדינת ישראל תמשיך במאמציה, בתיווך מצרים, להשבת השבויים והנעדרים, באחריות ובנחישות". גורם ממשלתי בכיר שהתייחס להודעת חמאס מסר: "הפרסום נובע מתסכול חמאס ממדיניות ישראל שהופכת את הארגון לפחות רלוונטית. ישראל רואה אחריות על מצבם של האזרחים בחמאס בלבד".

גורם ביטחוני ישראלי אמר מוקדם יותר ל-N12 כי לא ידוע למערכת הביטחון על כל שינוי במצב הבריאותי של מנגיסטו או של א-סייד. לדבריו, הודעת חמאס נראית כמו ניסיון שלהם להפעיל לחץ על ישראל במסגרת המשא ומתן על שחרורם של השבויים.

תזמון הפרסום של ההודעה, רגע לפני מהדורות החדשות, הוא לא מקרי ומדובר כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית של חמאס. המודיעין הישראלי עוסק בשגרה כדי להבין מה עולה בגורלם של השבויים, אך כרגע לא מוכר למערכת הביטחון איזשהו שינוי במצבם.

במערכת הפוליטית הועברה הנחייה לשרי הממשלה שלא להגיב להודעת חמאס עד שיתברר אם היא נכונה או תעמולה. ההערכה היא שמדובר במנוף לחץ של חמאס כדי להתניע את המו"מ מול ישראל, שמתנהל בעצלתיים מאחורי הקלעים באמצעות מתווכים שונים.

אימו של אברה מנגיסטו: "לא יודעת מה מצבו"

אגרנש, אימו של אברה מנגיסטו, אמרה בשיחה עם N12: "אף אחד לא דיבר איתי תקופה ארוכה. אני לא יודעת מה מצבו של בני. שמעתי עכשיו ממך לראשונה את הדיווח. אני מקווה שהבן שלי בסדר ושאלוהים שומר עליו".

בהמשך פורסמה הודעה מטעמה של אגרנש, שבו היא התבטאה נגד המטה לנעדרים ושבויים ומשרד רה"מ: "זאת לא הפעם הראשונה שאני מתבקשת להגיב על אירוע שקשור בבני, אברה מנגסיטו, דרך התקשורת כשאין לי מושג במה מדובר. המטה אינו מעדכן אותי ומוציא הודעות מבלי שאני, האימא, אדע ראשונה. גם גורמים רשמיים מטעם המדינה כבר לא מעדכנים אותי בכל הקשור באברה בני ומסתפקים בהודעות עדכון למטה. אני מרגישה שהפכתי נטל כאשר לא מתייחסים אליי ומעדכנים אותי בשלומו של בני. צר לי שכך הדבר, זה פוגע בי מאוד וכבר קשה לי לשאת את זה. כרגע, אני מחכה לגורם רשמי שיעדכן אותי בקשר להודעת חמאס".