לקראת מצעד הדגלים: כוננות שיא בקרב הפלגים הפלסטיניים בעזה, חמאס והג'יהאד האיסלאמי, ובייחוד ביחידות הטילים, כך על פי דיווחים בתקשורת הפלסטינית. מקור בכיר אמר לעיתון אל-קודס כי הזרוע הצבאית של חמאס נכנסה לדריכות הגבוהה ביותר ומתכוננת להסלמה מול ישראל.

"ישראל מפזרת כיפת ברזל בכל מיני מקומות", דיווחו בתקשורת הפלסטינית, "מזל"טים ישראלים רבים חגים בשמי עזה בימים האחרונים". הארגונים הפלסטיניים בעזה אף עצרו את כל האימונים השוטפים ופינו את כל המוצבים, במסגרת הדריכות לקראת יום ראשון.

יום ירושלים: מצעד הדגלים סמוך לכיכר ספרא בירושלים (צילום: אלישיב רקובסקי, TPS)
התכנסות צועדי מצעד הדגלים סמוך לכיכר ספרא בירושלים | צילום: אלישיב רקובסקי, TPS

בעזה פתחו ארגוני הטרור חדר מצב מיוחד לקראת יום ראשון: "הזרוע הצבאית של הפלגים הפלסטיניים נתנה הוראה להיות בשיא המוכנות והדריכות, ולהתכונן לאפשרות שפלסטינים ימותו", נכתב בדיווחים. עוד הדגישו כי ניתנה הוראה לפעילים הזוטרים שלא לירות טיל על דעת עצמם, אלא רק בהוראה ממפקדיהם. "אם הכיבוש יחצה את הקו האדום, זה יסלים לסבב נוסף", איימו. 

בכלי התקשורת הפלסטיניים נכתב כי חמאס אינו מעוניין כעת בסבב נוסף, בעקבות המצב הכלכלי הקשה בעזה והמחיר הכבד שהם יודעים שעימות נוסף ייגבה מהם: "לא מתכוונים להיכנס לסבב נוסף בכל מחיר". עוד דווח כי בחמאס אומרים שהמתווכים אינם מצליחים ללחוץ על ישראל ולעצור את פעולותיה, "בימים האחרונים ההתנגדות בעזה שלחה מסר דרך המתווך לכיבוש שהיא אינה מעוניינת בהסלמה בשל מצעד הדגלים", דווח.

מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בנאום הגרזנים (צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images)
מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר | צילום: Ali Jadallah/Anadolu Agency via Getty Images

"מצעד הדגלים - הכרזת מלחמה נגד העם הפלסטיני" 

במסמך רשמי שמפרסם משרד הדתות הפלסטיני מטעם הרשות הפלסטינית הועברו מסרים שייכללו בדרשה השבועית מחר במסגדים. "ההחלטה הלא צודקת המאפשרת ליהודים לקיים טקסים דתיים יהודיים במסגד אל-אקצא, ולארגן את הצעדה התקשורתית בירושלים היא פגיעה בכבודה, אמונתה של האומה האסלאמית, וזוהי הכרזת מלחמה נגד העם הפלסטיני והאומה האיסלאמית", נכתב בין השאר.

הר הבית, רחבת הר הבית, תפילה, אל אקצא, ירושלים, מו (צילום: רויטרס)
הר הבית | צילום: רויטרס

"קוראים לכיבוש שילמד מלקחי ההיסטוריה, העם הפלסטיני הוא בעל חוסן ואיתן. העם הפלסטיני מסוגל לסכל את כל התוכניות נגד האתרים הקדושים של האומה המוסלמית. אנו קוראים לבני עמנו לנסוע למסגד אל-אקצא ולהישאר בו, כדי להצליח לסכל את תוכנית חלוקת אל-אקצא".

מאור צמח, יו''ר ארגון 'לך ירושלים' אמר: ''בזמן שמשרדי הרשות הפלסטינית מאיימים להבעיר את ירושלים, שרים בממשלה קוראים להעמיק איתם את שיתוף הפעולה. על ממשלת ישראל לעצור את כל המגעים מול הרשות בנושאים כלכליים ואזרחיים לנוכח ההסתה הפרועה הזו".