"זו הפעם הראשונה שאני רואה אותו אחרי 7 שנים. עוד לא דיברו איתי, זו הפעם הראשונה שאני רואה את זה" - כך אמר הערב (שלישי) שעבאן א-סייד, אביו של השבוי הישראלי. רגע לפני שנכנס לריאיון באולפן, נחשף לראשונה לתיעוד של בנו ואמר: "הוא נראה לי בסדר, בריא". הוא הוסיף כי אינו יודע להעריך אם מדובר בתרגיל של חמאס.

"כל פרסום שעשו נתן לנו נחת מסוים"

האב היה בדרכו לריאיון באולפן כשחמאס פרסם את התיעוד. לאחר זמן קצר, בריאיון לתוכנית "שש עם עודד בן עמי", אמר: "כשהוא נעלם בפעם הראשונה חיפשנו אותו כמה חודשים ואף אחד לא אמר לנו איפה הוא נמצא. חמאס יצא בהודעה שהוא מחזיק בחיילים ישראלים והראו את התמונה שלו. כל פרסום שעשו נתן לנו נחת מסוים".

במסר לחמאס: "שחררו אותו לאלתר, הוא חולה שצריך להיות בטיפול רפואי"

הוא פנה בערבית לחמאס וביקש את שחרור בנו, שתועד כשהוא מחובר לחמצן: "שחררו אותו לאלתר, הוא חולה שצריך להיות בטיפול רפואי כל הזמן. הוא היה מקבל תרופות ומקווה שנותנים לו אותן. העברנו את המסרים האלה אז ואני מקווה שהוא מקבל את התרופות".

"אנחנו מרגישים נוח שרואים אותו בחיים", הוסיף. "מאוד מרגש לראות אותו, כל הכבוד ששמו את התמונה שלו. אבל אני אגיד כל הכבוד אם ישחררו אותו לאלתר. לבן אדם הזה אין יד ורגל בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הוא חולה נפשית ואסור להחזיק אותו".

"אנחנו משפחה מרוסקת, לא מטפלים בנו כמו שצריך"

א-סייד אמר כי בנו לא הודיע לו לפני כניסתו לעזה: "כשהוא עושה משהו לפני הוא לא מודיע. הוא עשה לפני כן כל מיני סיבובים וחזר". עוד הוא התייחס לתחושות הקשות של המשפחה וסיפר כי "נראה שיש לנו כוחות, אבל אנחנו משפחה מרוסקת. יש לנו בעיות פרנסה ויש לנו בעיות בביטוח לאומי, משרדי הרווחה לא מטפלים בנו כמו שצריך. יש בירוקרטיה עם המדינה, אנחנו סובלים ונראים כלפי חוץ חזקים". 

אביו של השבוי שמוחזק בעזה טען כי "אני חושב שהתייחסות אליו רגילה כמו לכל אזרח אחר, פשוט הוא באמת לא חייל וככה מתייחסים. אני יודע שהמדינה ומוסדות המדינה מטפלים בעניין ומנסים להחזיר אותו".

הישאם אל סייד
חמאס פרסם תיעוד של הישאם א-סייד ששבוי בעזה

שעבאן א-סייד הביע אופטימיות בנוגע למאמצים שמנהלת המדינה: "יש לי הרגשה שאולי בממשלת המעבר מישהו יאזור אומץ ויעשה פעולה מסוימת, כי בממשלת המעבר לא יאשימו אותם במשהו". לסיום, הוא ביקש להעביר מסר ללפיד: "פונה לראש הממשלה המיועד שייקח את העניין לתשומת ליבו".

הזרוע הצבאית של חמאס פרסמה את התיעוד שמיוחס להישאם א-סייד ששבוי בעזה עם ציון 7 שנים מאז כניסתו לעזה - ובו נראה א-סייד על מיטה כשהוא מחובר לכאורה לבלון חמצן, וכן מוצגת תעודת הזהות שלו.

בישראל ידעו כי א-סייד חי, אך לא ראו עד כה תמונות שכאלו. פרסום הסרטון מגיע פחות מיממה לאחר שחמאס הודיע על הידרדרות במצבו של אחד השבויים. גורם ישראלי מסר כי "חמאס אחראי לגורלם ומצבם של הישראלים בשבי, ישראל יודעת שהם בחיים וחמאס יישא בתוצאות לכל שינוי במצבם".

שר החוץ יאיר לפיד הגיב על הודעת חמאס ואמר "ישראל רואה בחמאס את האחראי הישיר למצבם של האזרחים שהוא מחזיק בניגוד לחוק הבין-לאומי. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "הפצת סרטון של אדם חולה הוא מעשה מתועב ונואש. חמאס מעכב כל סיכוי לעסקה ופעולותיו מהוות הוכחה כי מדובר בארגון טרור ציני ונפשע".