מאות עמודים, מול המצלמה: ראש הממשלה נפתלי בנט הציג היום (שלישי) מסמכים שמשרטטים לדבריו את "תוכנית ההונאה של איראן".

בסרטון שהפיץ בנט הוא תקף את המשטר האיראני ובאופן אישי את שר החוץ האיראני מוחמד זריף. "אני מחזיק בידיי הוכחה לשקרים שלך", פנה בנט לזריף באנגלית. "לאחר שאיראן גנבה מסמכים מסווגים מהסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם, היא השתמשה במידע הזה כדי להבין מה הסוכנות קיוותה למצוא, ואז בדתה סיפור כיסוי והסתירה ראיות כדי להתחמק מהחקירה הגרעינית".

נפתלי בנט (צילום: לע"מ)
"הנה ההוכחה", בנט מציג את המסמכים שהושגו | צילום: לע"מ

"אנחנו יודעים זאת מכיוון ששמנו ידינו על תוכנית ההונאה של איראן לפני מספר שנים, והיא נמצאת כאן בידיי", המשיך בנט. "הנה היא, בשפה הפרסית: מאות עמודים שעליהם החותמת של משרד המודיעין האיראני. במסמכים האלה יש אפילו הערות שנכתבו בכתב יד על ידי בכירים איראניים, כמו ההערה הזאת, שכתב מי שהיה אז שר ההגנה האיראני לפח'ריזאדה".

"אוכפים את החוק הבינלאומי". זריף (צילום: רויטרס, חדשות)
בנט תקף את זריף: "מחזיק הוכחות לשקרים שלך" | צילום: רויטרס, חדשות

"הוא כותב: 'במוקדם או במאוחר, הם (סבא"א) ישאלו אותנו, ואנחנו צריכים שיהיה לנו סיפור כיסוי מקיף עבורם'. הוא מדבר על סיפור כיסוי, והנה אותו סיפור כיסוי. איראן שיקרה לעולם, איראן משקרת לעולם שוב, ממש עכשיו. העולם מוכרח לוודא שאיראן לא תצא מזה ללא עונש".

בדוח שפרסמה אתמול הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית היא ציינה שאיראן "עשתה מעט מאוד" כדי לענות על השאלות של הגוף בנוגע למקורם של חלקיקי אורניום שנמצאו בשלושה אתרים לא מוכרזים, כך לפי דיווח ברויטרס. "איראן לא סיפקה הסברים אמינים מבחינה טכנית ביחס לממצאי הסוכנות באותם מקומות", נכתב בין היתר בדוח."גם נושאי האבטחה הקשורים לשלושת המקומות הללו נותרו ללא הסבר".

החזית האיראנית: חיסולים, איומים והכנות לתקיפה

הדברים נשמעים על רקע המתיחות מול איראן והנסיגה בשיחות הגרעין של איראן מול המעצמות. בשבוע שעבר חוסל בטהראן בכיר משמרות המהפכה חסן סיאד ח'ודאיארי. על פי חלק מהדיווחים, ח'ודאיארי היה משנה למפקד יחידה 840 בכוח קודס, שפעילותה נחשפה בחודש נובמבר 2020 על ידי צה"ל – ופעלה לבצע פעולות טרור נגד ישראלים ויהודים בישראל וברחבי העולם. עוד נטען שהיה אחראי ישירות על ניסיון החיסול של דיפלומט ישראלי בפברואר 2012 בהודו.

בעקבות רמת הביצוע הגבוהה של ההתנקשות, ההדלפה על האחריות הישראלית לניו יורק טיימס והייחוס של פעילותו לפגיעה בישראלים, באיראן הפנו את האצבע המאשימה כלפי ישראל וטענו שינקמו את מותו. אתמול יותר מ-100 ישראלים ששוהים בטורקיה קיבלו שיחות טלפון חריגות והוזהרו באופן פרטני כי הם סומנו על ידי איראן - והם התבקשו לחזור לארץ. לפני כשבועיים פתח צה"ל בתרגיל "מרכבות האש" שהתמקד בלחימה רב-זירתית ובתוך כך גם לחימה מול איראן ושלוחותיה.