ביום שלאחר הפיגוע התחקו במערכת הביטחון אחר המסלול שאותו עבר המחבל – מהמעבר דרך פרצה בגדר ועד להגעה ליפו ולתל אביב. התחמושת שנמצאה ברשותו של המחבל לאחר שחוסל, מביאה להערכה בשב"כ כי הוא תכנן להמשיך ולפגע בשעות הבוקר, אחרי ההסתתרות בשעות הלילה. החיסול הזה למעשה מונע את המשך מסע ההרג. כוחות הביטחון ממשיכים בכוננות שיא מחשש לעוד פיגועים בערים, כאשר בידיהם התראות נוספות.

פיגוע הירי בתל אביב - סיקור נרחב ב-N12

מחקירת הפיגוע אתמול עולה כי האירוע הזה החל ביום חמישי בבוקר, כאשר המחבל יוצא מג'נין אל קו התפר, לא רחוק מאום אל-פחם. משם הוא עובר את הפרצה, כשבתיקו האקדח, ללא כל קושי. באום אל-פחם הוא יוצא לתל אביב בתחבורה ציבורית. הוא מסתובב בעיר ובוחר את המקום, על הספסל שמול הבר הוא יושב במשך למעלה מ-10 דקות עד שהוא מחליט שזה היעד.

אחרי שמסתיים מסע הרצח, הוא יורד דרך רחוב ביאליק כנראה ליפו. המחבל שביצע את הפיגוע הוא מומחה למחשבים, מן האקר שהיה מבוקש בכל מיני מקומות בחו"ל, והוא לא היה מוכר לכוחות הביטחון בהקשר כזה.המחבל הגיע אתמול לקראת הצוהריים והתמקם ביפו, משם הגיע ברגל עד לבר 'אילקה', שבו ביצע את הפיגוע. כרבע שעה לפני הפיגוע הוא הסתובב, לפחות במשך רבע שעה, ליד הפאב 'דיזי' שבאותו הרחוב. באותה שעה הפאב היה עמוס במבלים, אך מסיבה לא ברורה המחבל בחר שלא לבצע שם את הפיגוע.

משם הוא צעד עשרות מטרים לעבר הפאב 'אילקה', שם הוא פתח באש לעבר עשרות המבלים, רצח שלושה מהם ופצע כ-15. לאחר מכן, הוא חזר ברגל ליפו וניסה להיכנס לאחד המסגדים - אבל לא הצליח. המחבל צעד חמישה וחצי ק"מ ברגל. ההערכה היא שבזמן שהוא צעד מיפו לתל אביב, הוא למד גם את צירי המילוט שלו לאחר הפיגוע.

העובדה שהמחבל בחר להימלט אחרי הפיגוע דרך הסמטה לרחוב הקטן הירשנברג ולא לברוח מהציר הראשי, מלמדת שהוא כנראה הכין מבעוד מועד את דרך המילוט שלו. בדרך שבה הגיע לזירת הפיגוע - חזר המחבל ליפו.

זירת פיגוע הירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב
זירת הפיגוע בתל אביב, אתמול

קצת לפני השעה 05:00 לפנות בוקר התקבלה אינדיקציה מודיעינית, והוקפץ כוח מיוחד של השב"כ שמכונה "טאקילה". הם זרמו למקום בצורה סמויה וכשהם מלווים בכוח ימ"מ, חלקם החלו לסרוק את מצלמות האבטחה באזור כללי שעליו הצביע המודיעין.

שניים מלוחמי "טאקילה" הבחינו באדם שדומה לתיאור של המחבל, קראו בשמו, הוא הסתובב, הבין שמדובר בכוחות הביטחון, עשה עצמו כאילו הוא מרים ידיים ונכנע - אבל אז שלף את האקדח והחל לירות לעבר הכוח. לוחמי "טאקילה" של השב"כ וכוח ימ"מ הקדימו אותו וחיסלו אותו.

למרות  שהמעגל נסגר, בשב"כ ממשיכים לחקור אם היו למחבל סייענים ואם מישהו סיפק לו את הנשק או שהוא עשה את הכול לבדו. גורם בכיר במשטרת מחוז תל אביב סיפר ל-N12 כי "הממצאים הראשונים מלמדים אותנו שעל מנת להגיע ראשונים לאירוע כזה אנחנו מציפים את כל העיר בשוטרים ובכוחות מיוחדים, בעיקר על דו-גלגלי (קטנוע ואופנוע)".

"בבני ברק לקח לנו ארבע דקות להגיע ולחסל את המחבל. כאן, בדיזנגוף, לקח שלוש דקות מרגע הקריאה ועד ההגעה לזירה", הסביר הבכיר. "המטרה שלנו היא להוריד את זמן ההגעה מ-3 דקות לאפס. השאיפה שלנו היא להיות שם". הוא הוסיף כי "אין לנו התראה ספציפית, אבל יש התראה כללית, לכן כל השוטרים של מחוז תל אביב עובדים בצורה שלדית, במשמרת של 12 שעות".

הבכיר במשטרה הבהיר כי הכוחות יימצאו במקומות הבילוי במשך כל התקופה הקרובה, וביקש מהציבור להמשיך בשגרת חייו. "על כל אירוע חשוד מבקשים להתקשר למוקד המשטרתי שמתוגבר באנשים, במטרה לתת מענה מידי ולהגביר את תחושת הביטחון של המבלים", הוסיף.