על רקע דריכות השיא במערכת הביטחון לקראת סוף השבוע הראשון של חודש רמדאן, תפילת יום השישי בהר הבית הסתיימה היום (שישי) ללא כל אירועים חריגים. בירושלים ובערים נוספות הורגשה הבוקר נוכחות משטרתית גדולה מאוד, כאשר בחלק מהמקומות תגברו את השוטרים גם חיילי צה"ל. למרות האבטחה המרובה, בעיר אין הרבה תנועה של תושבים – ושוק מחנה יהודה נראה ריק למדי, בטח ביחס לימי שישי אחרים ולתקופה שלקראת חג הפסח.

שוק מחנה יהודה
נוכחות דלילה בשוק מחנה יהודה

יותר מ-25 אלף מתפללים מוסלמים הגיעו היום לתפילה, וגם פיזורם התנהל בצורה תקינה. כוחות המשטרה בירושלים ממשיכים לפעול במערכים מתוגברים בכל אזור הכפרים הסמוכים. מחר מתחיל רשמית חודש רמדאן, ובמוצאי שבת תתקיים בהר הבית התפילה הראשונה שמציינת את סוף הצום. גם לתפילה זו אמורים להגיע אלפים.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן יקים מחר אחה"צ חפ"ק מיוחד לא רחוק משער שכם, ומשם יפקח על האירועים השונים שקשורים לרמדאן. בכל רחבי הארץ פעלה היום המשטרה במערכים מתוגברים, וחיילי צה"ל שובצו בפעילויות של שוטרים ולוחמי מג"ב במרכזי הערים.

12 גדודים של צה"ל הועברו ליהודה ושומרון מחשש להתלקחות, כאשר הפלסטינים הכריזו על שורת הפגנות במספר מוקדים בשטחים. במערכת הביטחון חוששים שריבוי נפגעים במוקדים הללו יוביל להסלמה נוספת במצב.

כוננות גבוהה בירושלים (צילום: n12)
חיילים מתגברים את כוחות המשטרה במרכז ירושלים, הבוקר | צילום: n12

עיקר תשומת הלב הוקדש הפעם לתפילות יום השישי בהר הבית. ניתן לומר שההתפתחויות היום עשויות לרמוז על האופי הצפוי של החודש הקרוב, ולכן העובדה שהתפילה עברה בשלום יכולה, אולי, לעודד את המשטרה. הדגש המרכזי של צה"ל הוא להבטיח שהחודש הקרוב יעבור בשלום. הכוחות הנרחבים שיועברו לשטח יעסקו גם בהיבטי הגנה – כדי לוודא שלא ייצאו לפועל פיגועים כמו האירוע בבני ברק, ובהתקפה – הרחבת המעצרים בשטחים.

נצ"מ ארז תבור, קצין אג"מ של מחוז ירושלים, אמר: "השלמנו את היערכותנו לקראת חודש רמדאן. אלפי שוטרים יתפרסו בירושלים וישמרו על החוק והסדר ועל הביטחון. מערכי השיטור יתפרסו במוקדי קהל ובמקומות הקדושים. המטרה היא לאפשר לכל אדם מכל דת לממש את חופש הפולחן כחוק. לא נאפשר לאותם שוליים מסיתים להפר את הסדר".

בינתיים, הגל הנוכחי מזכיר במאפייניו את טרור הסכינים של 2015-2016. ראש הממשלה נפתלי בנט מעוניין להתגבר על הגל מבלי להגיע ל-50 הרוגים כמו בגל ההוא, באמצעות הקדמת הפעולות שיתבצעו. הממשלה שואפת להציף את כל רחבי המדינה בכוחות בהיקפים גדולים – כבר מהשלבים המוקדמים. 

הפלסטינים מתכננים שלוש הפגנות גדולות מאוד בצפון הגדה, כאשר מגמה מטרידה נוספת נמצאת בתווך שבין חמאס לג'יהאד האסלאמי ביהודה ושומרון - אנשי חמאס נמצאים תחת מעצרים ומעקבים ומי שנכנס לוואקום הם אנשי הג'יהאד. מדובר אומנם בארגון קטן עם כ-4% תמיכה בגדה, אבל לאחר הפיגוע – הפופולריות שלו עלתה.