שעות לאחר הירי הקטלני בבקעת הירדן, דובר צה"ל התיר לפרסם היום (חמישי) את שמות שני מפקדי הפלוגה מאגוז שנהרגו מירי של קצין מהיחידה בעקבות טעות בזיהוי - רב-סרן איתמר אלחרר ז"ל, בן 26 ממושב בני ראם, ורב-סרן אופק אהרון ז"ל, בן 28 מבת-ים. השניים ככל הנראה ביצעו נוהל מעצר חשוד שכלל ירי באוויר, ולוחם מהיחידה שלעברו בוצע הנוהל ירה לעברם כי חשב שמדובר באירוע פח"ע.

רב-אלוף אביב כוכבי, הגיע לזירת אירוע בבקעת הירדן שם אמר: "השמירה על חיי אדם היא בראש מעיינינו, וחובתנו לתחקר את האירוע ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים בכל התחומים, בכל הנושאים ובכל רמות הפיקוד". הרמטכ"ל קיים תחקור במקום ושוחח עם מפקדים בזירת האירוע, ביניהם מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, מפקד עוצבת האש, תת-אלוף עופר וינטר, מפקד חטיבת הקומנדו, אלוף-משנה מני ליברטי ומפקדים נוספים.

הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי
הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי

בתום ביקורו מסר הרמטכ"ל: "האירוע הלילה הוא אירוע קשה ביותר ומצער מאוד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי העמוקים למשפחות ההרוגים, משפחת אהרון ומשפחת אלחרר ואני רוצה לחזק את כל החיילים והמפקדים המעורבים באירוע. התחלנו באופן מיידי בתחקור האירוע ובנוסף לכך כבר היום תקום ועדת בדיקה בראשות אלוף במילואים. נרד לעומק הדברים ונעשה זאת בטווח הזמן המיידי. במקביל, הוריתי על יום של עוצר פעילות בכל הצבא, שמטרתו למידה של האירועים שהתרחשו לאחרונה בצה"ל. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי למנוע אירועים מסוג זה".

• צה"ל: נבדוק אם שינוי נוהלי הפתיחה באש הוביל לירי בקצינים

רב-סרן איתמר אלחרר, קצין צה"ל שנהרג באירוע הירי הד
רב-סרן איתמר אלחרר, קצין צה"ל שנהרג באירוע הירי הדו-צדדי
רב-סרן אופק אהרון, קצין צה"ל שנהרג באירוע הירי הדו
רב-סרן אופק אהרון, קצין צה"ל שנהרג באירוע הירי הדו-צדדי

פקודו לשעבר של רס"ן אופק אהרון ז"ל סיפר: "אופק היה בן אדם מיוחד, הוא ידע לעשות את ההפרדה והשילוב בין מפקד קליל ומצחיק לקשוח ורציני. התסכלנו עליו תמיד באהבה והערכה. בערך שנתיים אחרי שהוא סיים את התפקיד עם הצוות שלי ראיתי אותו, הבאתי לו חיבוק, לא הייתי לעולם מעלה על דעתי שזה יהיה החיבוק האחרון, הוא היה האיש הכי חי שאני מכיר, לא נתפס שאני מספיד אותו עכשיו, יהי זכרו ברוך".

במועצה אזורית נחל שורק, שבשטחיה נמצא מושב בני ראם שם התגורר אלחרר ז"ל, ספדו לקצין. "בלב כבד אנו פותחים את הבוקר בבשורת איוב", הודיעה המועצה. "איתמר אלחרר מבני ראם הוא קצין צה"ל שנהרג הלילה בפעילות מבצעית בבקעת הירדן. איתמר, בנם של דבי ומוטי, נישא רק לפני שנה לאור בחירת ליבו ושירת כקצין מוערך מאוד ביחידת אגוז".

עוד כתבו במועצה: "איתמר ייזכר בליבנו תמיד כאדם ערכי, חייכן וצנוע שערכיו ואהבתו הגדולה לארץ ולאדם הם אלו שאפיינו את חייו ודרכו. משפחת אלחרר היקרה, אין מילים להביע את ההלם והכאב. קהילת נחל שורק כולה כואבת איתכם את האסון הנורא ומשתתפת בצערכם הבלתי נתפס. משמים תנוחמו".

ראש הממשלה, נפתלי בנט אמר אחרי האירוע הקשה: "זהו בוקר עצוב מאוד. אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחותיהם של שני הקצינים אשר נהרגו הלילה בתאונה טראגית. שני המפקדים הקדישו את שנותיהם הטובות ביותר לביטחון ישראל ולהגנה על המולדת. עם ישראל כולו אבל על לכתם. צה"ל מתחקר את האירוע הקשה והלקחים הנדרשים יופקו. יהי זכרם ברוך".

זירת תאונת האימונים בבקעה

בריאיון לרשת ב', התייחס הבוקר דובר צה"ל תא"ל רן כוכב לאירוע הטרגי. "שני המפקדים - מטובי בנינו, זו אבידה כואבת", אמר כוכב. "אחת לכמה שנים קורה אירוע כזה בשוגג. בעבר היו יותר אירועי ירי דו-צדדי. נדע להקטין את המספרים".