אחרי הפיגועים הקשים, המשטרה דורשת מהממשלה וממשרד האוצר: חייבים 4,000 שוטרים נוספים בכדי לעמוד בכל המשימות והאתגרים שבפני משטרת ישראל. במשטרה העלו מחדש לשולחן את התוכנית של המפכ"ל יעקב שבתאי – ומסרבים להסתפק בפתרונות זמניים: "חייבים לחזק באופן משמעותי וקבוע". בצה"ל הוחלט: כל החיילים שהוכשרו ברמת רובאי 03 - ייצאו חמושים. דקות לאחר מכן, השרים גנץ ובר-לב סיכמו: צה"ל יסייע למשטרה בגיוס אלפי משוחררי מג"ב למילואים.

סיקור הפיגוע בבני ברק ב-N12:

במשטרת ישראל שמים שוב על השולחן את התוכנית שהגה המפכ"ל וזכתה לשם 5.5.5: חמישה כיווני פעולה, חמישה מיליארד שקלים וחמשת אלפים שוטרים. מדובר בפערים שקיימים במשטרה מזה שנים אך במבצע שומר החומות הפערים הללו בלטו לאור חוסר היכולת של המשטרה לטפל בכל האירועים לצד המשך הפעילות השגרתית. כעת בשל גל הפיגועים הקשה, במשטרה מסרבים להסתפק בפתרונות זמניים לחיזוק המשטרה.

משטרת ישראל פועלת במגזר הערבי (צילום: משטרת ישראל)
שוטרים, ארכיון | צילום: משטרת ישראל

"המשטרה שבעה מפתרונות זמניים", אמר גורם בכיר במשטרה ל-N12. "הם טובים בעתות חירום כמו עכשיו אך לאורך זמן הם לא אפקטיביים. חייבים לחזק באופן משמעותי וקבוע את משטרת ישראל ולקבל כעת תקנים של 4,000 שוטרים שאת חלקם ניתן לאייש באופן מיידי וזאת לצד תוספת תקציב גדולה".

מהדרישה של המפכ"ל לפני כשנה לחמשת אלפים שוטרים קיבלו במשטרה כאלף שוטרים בלבד שגויסו לתחנות המשטרה בחברה הערבית בכלל. הערים הגדולות בישראל וכך גם מרבית תחנות המשטרה לא גדלו אפילו לא בשוטר אחד. "הניסיונות להביא פתרונות זמניים לא יתנו את המענה הביטחוני לאורך זמן לו ראויים אזרחי ישראל", הוסיף הגורם הבכיר.

כלל החיילים שהוכשרו ברובאי 03 - יצאו עם נשק

הבוקר התקיימה הערכת מצב מבצעית, בראשות הרמטכ"ל אביב כוכבי, נוכח האירועים האחרונים ובהמשך להחלטה לתגבר בכוחות נוספים את קו התפר ומרחב אזור יהודה ושומרון. במהלך הערכת המצב, נדונו מאמצי ההגנה באזור לצד הגדרת שלבי המוכנות להמשך. הרמטכ"ל הנחה על ביצוע מידי של מספר צעדים שמטרתם חיזוק מאמצי ההגנה והסיכול, איסוף המודיעין וקידום מוכנות צה"ל בזירה הפלסטינית.

בתוך כך, צה"ל יציע למשטרת ישראל סיוע נרחב, במסגרתו יוקצו 15 פלוגות הכשרה מיחידות מיוחדות שחלקן יסייעו בהגנה על מרחב התפר וחלקן ייפרסו בערים מרכזיות, בהתאם להחלטת משטרת ישראל. בנוסף, צה"ל הציע להוביל את הקמתן והצטיידותן של פלוגות מג"ב נוספות, לתגבור במשימת ההגנה והביטחון בעורף. בהתאם לצורך, יספק צה״ל גם סיוע לוגיסטי. עוד הוחלט כי כלל החיילים שהוכשרו ברמת רובאי 03 ומעלה, ייצאו עם נשק לביתם בכפוף לנהלים.

שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל אביב כוכבי, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

"צה״ל ערוך למגוון תרחישים, פועל ויפעל ככל שיידרש לשמירה על שגרת חייהם של תושבי ישראל", אמר הרמטכ"ל כוכבי. "כוחות צה"ל פרוסים בדריכות מרבית בגזרות השונות במטרה לחזק את תחושת ההגנה ואת תחושת הביטחון של תושבי ישראל".

שר הביטחון בני גנץ החליט על תגבור של 1,000 לוחמים בהכשרות לסיוע למשטרה. עוד הוחלט כי צה"ל יסייע למשטרת ישראל בחיול פלוגות מג"ב, כולל הציוד הנדרש, ימוקדו מאמצי המודיעין, בדגש על הרשתות החברתיות, יוקצו כוחות ואמצעים לטיפול בשב"חים וסוחרי נשק, ותתוכנן תוכנית פעולה לבינוי בנקודות מרכזיות במכשול התפר, שתוצג בתחילת השבוע הבא להפעלה באופן מיידי. דקות לאחר מכן, השרים גנץ ובר-לב סיכמו: צה"ל יסייע למשטרה בגיוס אלפי משוחררי מג"ב למילואים.

בצל האירועים, פורום רבי ניצבים וניצבים בדימוס שלחו מכתב תמיכה למשטרה ולמפכ"ל: "מדינת ישראל ניצבת לצערנו פעם נוספת מול גל טרור רצחני. כמו בעבר, גם כעת שהעורף הופך לחזית, דרשת משטרת ישראל לרכז מאמץ בלחימה בטרור בנוסף לציפיות הציבור להמשיך ולהתמודד בלחימה בפשיעה, בשמירה על הסדר הציבורי ובתפקידיה הקלאסיים. בשבוע האחרון צפה עם ישראל כיצד שוטרים ולוחמי מג"ב מביאים לידי ביטוי את הערכים עליהם וחונכו והוכשרו וביניהם חתירה למגע תוך סיכון חייהם כדי להגן על שלום הציבור".

הם הוסיפו: "לפעילות זו, שלוותה במסירות, מקצועיות ודבקות במטרה, היה לצערנו מחיר כבד עם נפילתם בקרב של שלושה שוטרים ולוחמי מג"ב. אנו חברי פורום רבי ניצבים וניצבים בדימוס שולחים לך, למפקדי המשטרה, לשוטרים, ללוחמי מג"ב ולמתנדביה הערכה וחיבוק חם. מבקשים לחזק את ידיכם בתקופה מאתגרת זו, שולחים את תנחומינו למשפחות שאיבדו את יקיריהם והחלמה מהירה לפצועים".