מדוע הרוסים לא מצליחים להכריע את המערכה הזו? מדוע האוקראינים לא מפציצים את השיירות של הרוסים? אלה שתי התעלומות של המלחמה - איך מתנהלת המערכה האווירית. אחרי 10 ימים אפשר להתחיל לנתח את הביצועים של הצדדים.

מטוס רוסי שהופל בשמי אוקראיני
מטוס רוסי שהופל בשמי אוקראינה. רוסיה לא מצליחה להכריע

נתחיל בכוח האווירי הרוסי: הם עושים שימוש בטילי שיוט כמו ירי מספינות או צוללות - אבל השימוש הוא מצומצם. עד כה נורו רק כ-500 טילים, בעיקר בגלל המלאי המוגבל.

הרוסים התמקדו בעיקר בתקיפת שדות תעופה, מכ"מים וסוללות נ"מ בניסיון שנכשל לנטרל את חיל האוויר האוקראיני. חלק לא מבוטל מהתקיפות לא מדויק, הסב נזק מוגבל בלבד ולא השמיד את חיל האוויר האוקראיני: מתוך 70 מטוסים אוקראינים ככל הנראה חצי עדיין שמישים.

גם מערך ההגנה האווירי של אוקראינה עוד לא הושמד. הרוסים לא הצליחו להשיג עליונות אווירית, מטוסי הקרב האוקראיניים מצליחים להפציץ ריכוזי שריון ושיירות.

בתים שנפגעו לאחר תקיפה אווירית בבילה צרקווה (צילום: reuters)
ביצועי חיל האוויר הרוסי נמוכים - אך טובים משל האוקראיניים | צילום: reuters

מודיעין לקוי לא אפשר לרוסים לפגוע במערך המל"טים של אוקראינה, שמסב נזק רב לשיירות הצבא הרוסי. גם מערך ההגנה האווירית האוקראיני מקשה מאוד על הרוסים לפעול בחופשיות. עד כה הופלו כ-40 מטוסים וכ-40 מסוקים רוסיים. ביצועי חיל האוויר הרוסי נמוכים: טכנולוגיה וטכניקה מיושנות ואין תחכום בהפעלה. לכל זה מצטרף גם קושי בתיאום בין הכוחות.

רוסיה כן מרבה להפעיל מסוקי סער ותקיפה, כאן דווקא בהצלחה למרות פגיעותם הרבה. גם רמת הכשירות והמקצועיות של הטייסים הרוסים מתברר נמוכה, מי שלא מתאמן לאורך השנים נכשל במלחמה, אגב זה לקח גם לצה"ל. ובסוף צריך לומר, למרות כל זאת, המאסה הגדולה של הצבא הרוסי, נראה שתכריע.