המפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, שאתמול ספג קריאות "בושה" מתושבים, התייחס היום (רביעי) לפיגוע שבמהלכו נרצחו 4 אזרחים בידי מחבל בפיגוע המשולב בבאר שבע. בנאום שנשא באירוע סיכום שנת העבודה של חטיבת התביעות של המשטרה במכללה הלאומית לשוטרים הוא התייחס לתגובה של הכוחות בשטח ואמר כי הועלתה הוכננות והדריכות בכל הארץ. במקביל, שני אחיו של המחבל שנעצרו הלילה מובאים לדיון להארכת מעצרם, החשד: סיפקו לאחיהם את הסכין. שתי העבירות המיוחסות להם הן אי-מניעת מעשה טרור ואספקת אמצעי לארגון טרור.

"בעקבות הפיגוע הרצחני אתמול, משטרת ישראל העלתה כוננות ודריכות בכל רחבי הארץ ואנו לא נהסס לפעול מול הטרור היכן שנידרש", אמר המפכ"ל. "מבדיקת האירוע עולה שמרגע שהתקבל הדיווח במשטרה, לקח לשוטרים כ-4 דקות להגיע לזירה, ומיד אחריהם הגיעו כוחות נוספים".

שבתאי טען כי "4 דקות הגעה מרגע קבלת הדיווח במוקד המשטרתי, זהו זמן תגובה מהיר. אלו הן 4 דקות של נסיעה מהירה בכבישים העמוסים, אך אלו הן גם 4 דקות באירוע טרור שבו כל שניה היא קריטית וחשובה".

"לצערי הרב המציאות המבצעית של משטרת ישראל לא מאפשרת הצבה של שוטר בכל פינת רחוב, או בכל כניסה של חנות, או מרכז קניות" הוסיף, "הפריסה שלנו משתנה בהתאם לאיומים ולהתרעות, בהתאם למשימות הבלתי נגמרות, ובהתאם לצרכים הציבוריים שגדלים במקביל להרחבת הערים והיישובים".

המפכ"ל אמר כי המשטרה ניצבת בפני משימות שלעיתים היא מתקשה לעמוד בהן: "משטרת ישראל קטנה אל מול משימות שהולכות וגדלות. את זה אנו זועקים למעלה משנה בתקווה שיותר משאבים וכוח אדם יעמדו לרשותנו בעתיד הקרוב".

רגע חיסול המחבל בפיגוע בבאר שבע (צילום: קובי ספיר)
רגע חיסול המחבל בפיגוע בבאר שבע | צילום: קובי ספיר

המחבל אתמול נוטרל בידי שני אזרחים, שירו במחבל בנשקם האישי. משניהם גבתה המשטרה עדות, ולאחר מכן לקחה את הנשק לבדיקה בליסטית - בצעד שגרר ביקורת ציבורית קשה.

על כך אמר כי "מסע ההרג אתמול הסתיים הודות לשני אזרחים אמיצים, שזיהו את המתרחש וחתרו למגע. אני מבקש בהזדמנות הזו לחזק אותם ולהודות להם על הפעילות הנחושה מול המחבל הנתעב. בפעילותם הצילו חיי אדם. בכל מה שקשור להתנהלות לאחר האירוע, אנו נבחן אותה במטרה למסד במשטרה נוהל לטיפול מהיר, רגיש ואפקטיבי באזרחים שסיכנו את חייהם וסיכלו טרור".

רב-ניצב שבתאי סיכם את נאומו ואמר כי "שוטרי משטרת ישראל סיכלו מתחילת השנה עשרות פיגועי טרור. חלקם סוכלו מבעוד מועד, ולרוב ללא ידיעת הציבור, וחלקם סוכלו בעימות חזיתי מול מחבלים שלעיתים אף הצליחו לפגוע בשוטרים. אירוע כפי שחווינו אתמול חייב להיות זה שמזכיר לנו עד כמה חשובה הרעות והסולידריות החברתית. אסור לנו לתת לטרור את מבוקשו, אסור לנו לתת לו את היכולת להפחיד אותנו, לפלג אותנו ולתקוף האחד את השני. משטרת ישראל תמשיך לפעול בנחישות אין קץ מול כל גורם שיבקש לפגוע ולפגע באזרחי ישראל".