שר הביטחון בני גנץ חשף היום (רביעי) כי ישראל העבירה בשנה האחרונה ארבע הצעות שונות לסיוע ללבנון, זאת על רקע המשבר הכלכלי החריף במדינה בכלל ובצבא לבנון בפרט. גנץ אמר את הדברים בנאום מוקלט, שחתם את הכנס השנתי של המכון לביטחון לאומי באוניברסיטת תל אביב. בין היתר התייחס גנץ גם לשיחות הגרעין בין אירן למעצמות בווינה ואמר: "בטוח שארה"ב תמשיך לפעול לעצירת פרויקט הגרעין".

שר הביטחון חשף כי רק בשבוע שעבר העביר באמצעות גורמי צה"ל הצעה לצבא לבנון, דרך כוח יוניפי"ל, מתוך כוונה להעניק סיוע ממוקד לצבא בארץ הארזים. "לבנון הפכה לאי של אי-יציבות, ואזרחי לבנון אינם אויבים שלנו. לכן, הצעתי השנה ארבע פעמים סיוע ללבנון. אנו מבקשים לסייע לצבא לבנון, שסובל ממחסור באספקה בסיסית ואיבד למעלה מ-5,000 חיילים שעזבו אותו בתקופה האחרונה, מול התחזקות חיזבאללה ובתמיכה ישירה של אירן".

כוחות חיזבאללה בגבול הגולן הסורי (צילום: AP)
צילום: AP

גנץ התייחס גם לנעשה בסוריה והבהיר כי ישראל תמשיך לפעול "כדי למנוע התבססות אירנית שאוכלת את סוריה מבפנים". עוד אמר בנושא: "אנו עוקבים אחר המצב ורואים בחיוב את הקשר המתחדש בין סוריה לבין ירדן ומדינות מתונות נוספות באזור. זהו אינטרס עליון של העם הסורי והמשטר הסורי – להתייצב, להוציא את הכוחות האירנים משטחם, ולאפשר למדינה להשתקם".

גנץ התייחס גם לאיום הגרעין האירני ההולך ומתגבר, בצל שיחות המשא ומתן בווינה בין המעצמות, ואמר: "אני בטוח שארצות הברית תמשיך לפעול לעצירה פרויקט הגרעין האירני מתוך ראייה של ביטחון העולם ויציבות האזור. הצבאות שלנו ומערכות הביטחון מקיימים קשר שוטף, ואף מקדמים שיתוף פעולה אופרטיבי מול אפשרות של פריצה אירנית לגרעין, ממש בעצם הימים האלו".

שיחות הגרעין של המעצמות בווינה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

על רקע ביקורו המפתיע היום בבחרין, התיייחס בדבריו גנץ גם להסכמי אברהם ושיתופי הפעולה שהם יצרו. "השנה הפכנו את הסכמי אברהם מהצהרת כוונות למציאות של שיתופי פעולה כלכליים וביטחוניים", אמר גנץ. הוא התייחס גם לאפשרות של הרחבתם של הסכמי אברהם ואמר כי שיתוף הפעולה עם מדינות האזור "יוצרות חזית מתונה שבה שותפות גם מדינות שההסכמים איתן עוד יבשילו. השנה יהיו לנו הזדמנויות רבות לחזק את הקשרים האלו ואת האינטרסים הביטחוניים של ישראל".