אזעקות נשמעו הלילה (בין שלישי לרביעי) ביישובים בשומרון ובוואדי ערה בעקבות טיל נ"מ ששוגר מסוריה והתפוצץ באוויר ללא יירוט. הטיל שוגר לאחר שלפי דיווחים סוריים, תקף חיל האוויר הישראלי מטרות סמוך לדמשק ובתגובה הופעלו מערכות ההגנה האוויריות. אין נפגעים או נזק. בעקבות ירי הנ"מ צה"ל תקף מערכות טילי קרקע-אוויר בסוריה. תושבים באזור השומרון והמרכז, וגם בעיר חיפה דיווחו ששמעו הדי פיצוצים.

מעט אחרי השעה 1:00 בלילה הופעלו אזעקות באזור השומרון (חיננית, טל מנשה ושקד) ובאזור ואדי ערה (מי עמי ואום אל-פחם). דקות לפני האזעקות דיווחו הסורים על תקיפה ישראלית. התקיפה הייתה משמעותית. 4 מתחמים ליד דמשק שבהם אמצעי לחימה מתקדמים שהועברו לאחרונה מאירן, הופצצו.

לפי הדיווחים בסוריה, בתגובה על התקיפה הישראלית הופעלו מערכות ההגנה האוויריות ויורטו מספר טילים. במהלך התקיפה, נורו גם טילי נ"מ מסוגים שונים לעבר המטוסים התוקפים, המטוסים ביצעו תמרונים של התחמקות ולא נפגעו. אחד הטילים, מדגם SA5, החטיא את המטוסים והמשיך בטיסה לכיוון המרחב האווירי הישראלי.

הנזק בסוריה מהתקיפה שיוחסה לישראל
הנזק מהתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה

בשלב הזה, מערך ההגנה האווירית בישראל עקב אחרי המעוף של טיל הנ"מ. מכיוון שבצה"ל הבינו שהוא לא מאיים על מרכזי אוכלוסייה הוחלט שלא ליירט אותו. לטיל יש מנגנון השמדה עצמית ובגובה רב הוא משמיד את עצמו. ההחלטה להפעיל אזעקה הייתה מחשש לרסיסים שייפלו מהשמיים בעקבות הפיצוץ. ליד העיר חריש התפתחה שרפה מהרסיסים שנפלו, אך היא לא הייתה משמעותית. גם באום אל פחם נצפו רסיסים.

בעקבות ירי הנ"מ, חיל האוויר חזר לתקוף בסוריה לפי דיווחים זרים והשמיד 2 סוללות נ"מ ששיגרו טילים לעבר מטוסי חיל האוויר. לפי הדיווח, בתקיפה נהרג חייל סורי, 5 נוספים נפצעו ונגרם נזק נוסף.

הנזק בסוריה מהתקיפה שיוחסה לישראל
הנזק מהתקיפה שיוחסה לישראל בסוריה

מצה"ל נמסר: "זוהה שיגור טיל נגד מטוסים משטח סוריה לעבר שטח ישראל. הטיל התפוצץ באוויר ובהיעדר צורך לא בוצע יירוט בפועל. בעקבות שיגור טיל נגד מטוסים מוקדם יותר הלילה, צה"ל תקף מטרות טילי קרקע-אוויר בסוריה".

רסיסים של טיל שנמצאו בגוש דן (צילום: אנשי הדממה)
רסיסים של טיל שנמצאו בחצר בית בגוש דן בחודש ספטמבר האחרון | צילום: אנשי הדממה

זו לא הפעם הראשונה שטיל נ"מ סורי מתפוצץ בשמי ישראל. בתחילת ספטמבר האחרון, טיל נ"מ ששוגר מסוריה במקביל לדיווחים על תקיפה ישראלית, התפוצץ באוויר ותושבים ברחבי גוש דן דיווחו על הדי פיצוצים. לאחר קולות הנפץ בלילה, תושבים התעוררו בבוקר ומצאו רסיסים של טיל בחצר ביתם. גם הטיל הזה התפוצץ על ידי מערכת השמדה עצמית, אך בשונה מהאירוע הלילה, באירוע ההוא לא הופעלה התרעה מכיוון שהטיל התפוצץ מעל הים.