דובר צה"ל הודיע הבוקר שאמש (רביעי) שני מפקדי פלוגה מיחידת אגוז נהרגו מירי של קצין מהיחידה במהלך פעילות אבטחה סמוך למחנה נבי מוסא שבבקעת הירדן. בצה"ל מסרו שהירי, שהתרחש בתום אימון של חטיבת הקומנדו, בוצע בשל טעות בזיהוי. נפתחה חקירת נסיבות המקרה, והודעה נמסרה למשפחות ההרוגים.

 

תאונת הירי אירעה סמוך לשעה 23:00 בלילה. לפי תחקיר ראשוני שקיימו מפקד עוצבת האש תא"ל עופר וינטר ודובר צה"ל תא"ל רן כוכב, שני הקצינים יצאו לפטרול מסביב למחנה בתום אימון. הם זיהו דמות חשודה והחלו בנוהל מעצר חשוד שכלל ירי באוויר. האירוע זוהה בטעות על ידי קצין אחר מהיחידה שכלפיו בוצע הנוהל כאירוע פח"ע, והוא ירה לעבר הקצינים וגרם למותם.

זירת תאונת האימונים בבקעה
שטח האימון ליד המקום שבו אירעה התאונה הקשה

הקצין שירה לעבר מפקדי הפלוגה ככל הנראה לא העריך נכון את מיקומו המדויק, והחליט לפתוח באש לאחר שחשדו התגבר. חוסר התיאום שהוביל למקרה הקשה נבדק כעת על ידי צה"ל. נבדקת אפשרות שמפקדי הפלוגה יצאו לפטרול בעקבות ניסיון גניבה של אמצעי ראיית לילה. 

ראש הממשלה, נפתלי בנט הגיב לאירוע הקשה: "זהו בוקר עצוב מאוד. אני מבקש למסור תנחומים מעומק הלב למשפחותיהם של שני הקצינים אשר נהרגו הלילה בתאונה טראגית. שני המפקדים הקדישו את שנותיהם הטובות ביותר לביטחון ישראל ולהגנה על המולדת. עם ישראל כולו אבל על לכתם. צה"ל מתחקר את האירוע הקשה והלקחים הנדרשים יופקו. יהי זכרם ברוך".

שר הביטחון בני גנץ מסר: "צער עמוק הבוקר על מותם של שני קציני צה"ל מיחידת אגוז בבקעת הירדן. לצערי, אין דבר שיוכל להשיב את האובדן הגדול למשפחות, לחברים ולרעים לנשק". עוד הוסיף גנץ כי "צה"ל נמצא כבר מהלילה בעיצומו של תחקיר מקיף ואנו נעשה הכול כדי שאסון כזה לא יחזור".

"בוקר קשה, כואב ומצער", אמר הבוקר דובר צה"ל, תא"ל רן כוכב, בריאיון לחדשות הבוקר עם ניב רסקין. "זאת טרגדיה נוראית ואירוע מורכב. נצטרך ללמוד ולתחקר ולהבין טוב יותר מה קרה הלילה, האם זה רק ענייני תיאום, האם הייתה רגישות יתר, האם היה טעות בזיהוי או טעות אנוש".

זירת תאונת האימונים בבקעה
שטח האימונים ליד זירת האירוע בבקעה

הוא הוסיף: "כל הכיוונים ייבדקו. מפקד החטיבה הגיע בלילה לתחקר באופן אישי את האירוע ביחד עם מפקד האוגדה ומפקד הפיקוד. הרמטכ"ל נמצא כעת בדרכו לנקודה על מנת לתחקר באופן אישי את האירוע הזה. אם נידרש, נפתח גם חקירה פלילית ונקיים ועדת מומחים כדי להבין יותר טוב מה קרה".

בריאיון לרשת ב' אמר עוד תא"ל כוכב: "שני המפקדים - מטובי בנינו, זו אבידה כואבת. אחת לכמה שנים קורה אירוע כזה בשוגג. כשמדובר בלוחמים וקצינים ביחידה מובחרת זה כואב שבעתיים. בעבר היו יותר אירועי ירי דו-צדדי. נדע להקטין את המספרים".

לפני כשבוע וחצי אירעה תאונת מסוק קשה בצה"ל שבה נהרגו שני הטייסים סא"ל ארז שחייני ורס"ן חן פוגל ז"ל. המסוק שאיתו טסו כחלק מאימון שגרתי התרסק סמוך לחופי חיפה. קצין חיל הים, סרן רון בירמן, שהיה עם פוגל ושחייני על המטוס נפצע בתאונה הקשה ופונה בית החולים.