שעות ספורות אחרי מסע הרצח ברחובות באר שבע, מפכ"ל המשטרה התייצב הערב (שלישי) באחת הזירות שבהן דקר ודרס המחבל ארבעה בני אדם למוות ופצע עוד שניים. המפכ"ל, רנ"צ קובי שבתאי, ענה לשאלות הכתבים בזירה - וזמן קצר לאחר מכן חולץ מהמקום ומההמון הזועם. 

אחרי הפיגוע, הותר לפרסום כי אחת הנרצחות בפיגוע היא דוריס יחבס, בת 49, ממושב גילת. בהודעת המועצה האזורית מרחבים נכתב כי "דוריס הותירה אחריה הורים, אחים ואחיות, בעל ושלושה ילדים. צוותי המועצה מלווים את המשפחה ואת הקהילה בשעה קשה זו".

המפכ"ל, תחת כוח משטרתי, חולץ מהמקום: הרכב אובטח על ידי שורה של שוטרים. אזרחים מבאר שבע שזעמו על היעדר תחושת הביטחון צבאו על הרכב. חלקם גם מתחו ביקורת על כך שאזרחים ירו במחבל לפני השוטרים. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב גינה את הקריאות: "המפכ"ל הוא מפקד אמיץ, נחוש וחדור מטרה, כמו גם עשרות אלפי פקודיו, שעושים כולם לילות כימים במטרה לחזק את ביטחון ישראל ולהשיב את המשילות לנגב.
‏אני מגנה את אלו שהעזו לתקוף אותו בשעה כזאת קשה בזירת הפיגוע הערב - תתביישו לכם".

"מדובר במסע הרג של אדם שמוכר למערכת הביטחון", אמר שבתאי - מבלי לנקוב בשמו של המפגע. "המחבל עושה מסע רצח מתועב שכולל גם דריסה וגם דקירות. מזמן לא נתקלנו במסע הרג בהיקפים כאלה. כרגע כוחות הביטחון, משטרת ישראל יחד עם שב"כ, עושים פעילויות שונות כדי ללמוד על האירוע יותר לעומק".

לדבריו, "נכון לעכשיו לידיעתנו הוא פעל לבד. האירוע היה 8 דקות, אזרחים שגילו תושייה חיסלו מחבל". שבתאי ציין כי השוטרים הגיעו למקום בתוך ארבע דקות והוסיף: "יש דברים שאני לא יודע לענות עליהם, נבדוק את הנושא".

על ההיערכות אמר: "ברמה המשטרתית הארצית הגברנו את הכוננות בכל הארץ. עובדתית הדרום חוזק ותוגבר בכוחות, בעבר היו פה כוחות מילואים וכשהם יצאו נכנסו כוחות אחרים. המחוז הדרומי תוגבר".

הקריאה בקו החירום 101 של מד"א על הפיגוע

אדם: דחוף יש פה מחבל דחוף במתחם one Plaza בחור עם סכין שרץ פה ודוקר אנשים.

מוקדן: אתה רואה פצועים?

אדם: מלא פצועים.

אדם: מתחם מבנה וואן פלאזה. הוא הרג אנשים נראה לי רץ פה עם סכין.

מוקדן: כמה פצועים אתה רואה?

אדם: אני רואה אחד שוכב על הרצפה, ועוד בהמשך עוד אחת ועוד אחת פה לידי.

מוקדן: ארבעה פצועים בסך הכל אתה רואה?

אדם: משהו כזה, כן.

מוקדן: בוא תסתכל רגע, כמה שוכבים אתה רואה?

אדם: שוכב אחד ואחת עומדת.

מוקדן: אחת שוכבת אחת עומדת ומה עם עוד שתיים?

אדם: אני לא יודע, עוד שתיים בהמשך אני לא רואה אותן, אני מפחד לצאת מהחנות.

מוקדן: אוקיי, אוקיי, תיגש בבקשה לשוכבת תגיד אם היא בהכרה האמבולנסים בדרך.

אדם: היא לא בהכרה היא לא בהכרה.

מוקדן: היא מחוסרת הכרה? בוא נעצור לה דימום.

אדם: לדעתי הוא הולך פה עם הסכין ועדיין רוצח אנשים.

מוקדן: האמבולנסים והמשטרה בדרך. תקשיב בוא נלך רגע לפצועים האחרים.

אדם: הנה עצרו אותו האוטו שלו פה נראה לי. וואי וואי וואי, מה הולך פה, וואי וואי וואי. ירו בו הנה הרגו אותו הרגו אותו.

מוקדן: תתרחק אנחנו לא יודעים אם זה רק בן אדם אחד. תתרחק עד שהמשטרות יטפלו בזה.

המפכ"ל שוחח בטלפון עם שוטר תחנת באר שבע שאחותו היא אחת הנרצחות בפיגוע. המפכ"ל חיזק את ידיו, השתתף בצערה של המשפחה והדגיש בפניו שהמשטרה תעטוף אותו ואת משפחתו בצורה מלאה ותסייע בכל שרק ידרש.

שני האזרחים שירו במחבל, נלקחו לתת עדות במשטרה ונשקם נלקח מהם. במשטרה הבהירו כי "כלי הנשק שבוצע בהם שימוש כנגד המפגע היום באירוע הטראגי נלקחו כחלק מפעולות חקירה מקובלות שבסיומן יוחזרו לבעליהם. מדובר בנוהל שגרתי בחקירה מהסוג הזה. האזרחים שינטרלו את המחבל פעלו בתושייה רבה בשטח ומנעו פיגוע קשה יותר".

הפיגוע בבאר שבע - סיקור נרחב:

פיגוע דריסה ודקירה בבאר שבע: 4 נרצחו, 2 נפצעו בינוני

ממורה למחבל: זה תושב הנגב שרצח ארבעה בבאר שבע

"אמרתי לעצמי שאני בסכנת חיים ממשית והחלטתי לירות" | הנהג שנטרל את המחבל בפיגוע בבאר שבע משחזר

"אחז בסכין ורץ הלוך חזור"; "2 דקות של טירוף": עדי הראייה משחזרים

ברע"ם ובחד"ש גינו את הפיגוע, בנט: האזרחים שירו אמיצים

זעם לאחר הפיגוע בבאר שבע | תושבים הסתערו לעבר המפכ"ל, שאמר: "לא הייתה התרעה"

פיגוע שמיני בחודש: ההסלמה לפני המתקפה הקטלנית בבאר שבע

 מוקדם יותר 4 בני אדם נרצחו היום בפיגוע בדרך חברון בבאר שבע. המחבל, שנוטרל לבסוף, דקר מתדלקת בתחנת דלק סונול בדרך חברון בעיר, משם – המשיך, דרס רוכב אופניים ואז עצר ליד 2 מרכזים מסחריים ודקר אנשים נוספים. כתוצאה מהדריסה והדקירות, 4 בני אדם נרצחו ו-2 נפצעו בינוני-קשה. המחבל הוא תושב חורה שבנגב ואף ישב בכלא על חברות בארגון טרורשוטר שהוזעק לזירה התבשר על הירצחה של אחותו בפיגוע. מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי בזירה: "המחבל עשה מסע רצח מתועב, לא קיבלנו מידע קודם על האירוע".

המחבל הוא מחמד ע'אלב אחמד אבו אלקיעאן, בן 34, תושב חורה, לשעבר מורה בבי"ס תיכון בחורה. הוא נעצר לחקירה ביוני 2015, הודה בתמיכה בדאעש והשתתפות במפגשים של תומכי דאעש בחורה. כמו כן, הודה כי תכנן לצאת ביולי 2015 לסוריה כדי להצטרף לדאעש, במסווה של יציאה לעומרה בסעודיה. ביוני 2015 הוגש לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע כתב אישום המייחס לו השתתפות באסיפה של התאחדות בלתי מותרת, קשירת קשר לפשע, ניסיון לפעילות בהתאחדות בלתי מותרת וניסיון ליציאה שלא כדין. המחבל השתחרר מהכלא רק לפני שנה וחצי. בחמאס ובג'יהאד האסלאמי בירכו על הפיגוע.