"כל אדם מפחד אבל עשיתי את מה שצריך לעשות" - סיפר ארתור חיימוב, נהג האוטובוס שנטרל את המחבל בבאר שבע, בריאיון במהדורה המרכזית. "לא יכולתי להרשות שהוא יעשה עוד מסע הרג, אז עשיתי שיקול דעת ואמרתי שאני נכנס".

"ראיתי סכין מגואלת בדם ואז הבנתי שיש פה אירוע ושצריך להפעיל קור רוח ושיקול דעת", שחזר. "רציתי לדבר איתו, הסברתי לו אבל הוא מסתער עליי עם הסכין. ראיתי שזה לא עוזר ויריתי בו. לא ידעתי שהוא רצח, שמעתי שהוא נכנס לחניות ויצא מהן"

במהלך הריאיון נזכר חיימוב ברגעי האימה: "הוא כל הזמן התקרב אליי עם הסכין. הייתי איש קבע לשעבר, לא עברתי אירועים כאלה כנהג, אבל בקבע היינו נכנסים לשכם ולקלקיליה". ארתור, שעובד שלוש שנים כנהג, לא חשב שהמחבל עדיין נמצא בזירת האירוע. "ראיתי שני רכבים וזה היה נראה כמו תאונה באמצע הכיכר. אמרתי לעצמי שאני בסכנת חיים ממשית והחלטתי לירות".

מוקדם יותר התראיין ארתור לתוכנית "שש" עם עודד בן-עמי וסיפר: "כשהגעתי עם האוטובוס לא הבנתי לאן לנסוע, כשאנשים התחילו להתקרב לשם, ראיתי מישהו ששלף סכין". עוד הוסיף: "רציתי לברר עוד פעם במקום להגיד ישר שהוא מחבל. ירדתי מהרכב ולקחתי איתי את הנשק, כשהתקרבתי ראיתי אותו עם הסכין ושיש בן אדם ששוכב פצוע. אמרתי לו כמה פעמים להוריד את הסכין והוא אמר 'לא'".

"הוא התקרב אליי, אבל לא נתתי לו והתקרבתי אליו כדי שהוא יפחד", הדגיש נהג האוטובוס. "בשלב מסוים אמרתי לעצמי שאני בסכנה, הוא היה מטרים ספורים ממני, אז הפעלתי את שיקול הדעת שלי והייתי חייב לירות בו. לא ידעתי אז שהוא הרג אנשים, ראיתי רק איש אחד פצוע".

המנהיג הרוחני של התא (צילום: שבכ)
מחמוד אבו אל קיעאן, המחבל מהפיגוע בבאר שבע שהנהיג תא של דאעש בנגב | צילום: שבכ

על המחבל, מוחמד אבו אל קיעאן, אמר: "הוא הסתער עלינו כמה פעמים - ביררתי שזה מחבל והחלטתי לירות. פעלתי בשיקול דעת כמובן, לא נכנסתי לפאניקה או לסטרס, פעלתי בקור רוח. זה בן אדם בסוף, דיברתי איתו בצורה טובה וביקשתי שיוריד את הסכין. הוא הסתער כמה פעמים".

"אנחנו בני אדם ובגלל זה לא יריתי בו בהתחלה", הוסיף. "כשהוא התקרב אליי, הפעלתי שיקול דעת והייתי חייב לירות. אחרי היריות, קראתי לאמבולנס לעזור לו. עשיתי את זה בשביל שהאירוע לא ימשיך. ראיתי גם את האדם השני שירה בו. כואב לי עליו, זה בן אדם. אנחנו לא רגילים למצבים כאלה של לירות בבן אדם. כואב לי אבל הוא עשה את זה לעצמו".

ארגון נהגי האוטובוסים מבית ההסתדרות הלאומית התייחס למעשיו של נהג האוטובוס: "אנו שולחים תנחומים למשפחות ההרוגים ומתפללים לרפואת הפצועים. תושיית נהג האוטובוס מנעה מהאירוע להיות קשה הרבה יותר. גם במקרה זה הוכח כי הנהגים הם השכפ"ץ של המדינה".