ראש בראש (חליפי): אתמול (שלישי) בלילה ראש הממשלה נפתלי בנט פרסם הודעה שקוראת למגר את הטרור ערבי הרצחני שישראל מתמודדת איתו. הביטוי שבו השתמש (טרור ערבי) הוביל לעימות עם שותפו, שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד, שטען כי האמריקנים לא רואים ביטויים מסוג זה בעין יפה.

 

 

"צריך לשמור על איפוק", הבהיר שר החוץ בישיבת הערכת מצב ביטחונית מצומצמת שהתקיימה בסביבות השעה 03:00 בלילה. "לא נכון להשתמש במונחים כמו "טרור ערבי". האמריקאים מגנים וגם הפלסטינים יגנו".

"גינויים זה טוב ויפה, אבל צריך מעשים", מדגיש ראש הממשלה בהמשך לדבריו של לפיד, שיכולים להתפרש כעקיצה לשותפו לממשלת האחדות. "שיפסיקו לשלם משכורות למחבלים שרוצחים יהודים, מזה אני אתרגש יותר מאשר מגינויים".

בלשכת ראש הממשלה מסרבים לפי שעה להתייחס לציטוטים. בסביבת לפיד מבהירים הערב שהביקורת לא הופנתה לבנט, אלא לכלל המשתתפים בישיבה. למרות ששני הצדדים מנסים לשמור על חזית אחידה, ניכר כי הציטוטים מדגישים את הגישות השונות של בנט ולפיד – לפחות בכל הנוגע לנושא הפלסטיני ולאבו מאזן.

אבו מאזן יו"ר הראשות הפלסטינית (צילום:  Issam Rimawi, getty images)
אבו מאזן גינה את הפיגוע, בג'נין חגגו | צילום: Issam Rimawi, getty images

נזכיר כי אתמול בערב, בין שורת הגינויים שפורסמו, ניתן היה למצוא גם את הודעת הגינוי של יו"ר הרשות הפלסטינית. הערב ניתן לספר כי הודעתו של אבו מאזן לא פורסמה רק בעקבות הלחצים מסביבת שר הביטחון, אלא גם בשל לחצים שהופעלו עליו מצד האמריקנים.

גורם ישראלי בכיר מדגיש הערב בשיחה עם N12 כי אבו מאזן אמנם הוציא גינוי, אולם בג'נין התקיימו אתמול חגיגות. עוד הוסיף הגורם: "ברגע שהרשות תתנער ממחבלים ומשפחותיהם – הגינוי יהיה אפקטיבי יותר".