ראש הממשלה נפתלי בנט ערך היום (שני) הערכת מצב ביטחונית בעקבות הפיגוע הקשה אתמול בחדרה, שהביא למותם של שני שוטרי מג"ב. בדיון הוצגה תמונת המצב המבצעית והמודיעינית, זאת גם לאחר הפיגוע בבאר שבע בשבוע שעבר. ארגון הטרור דאעש קיבל הלילה אחריות לביצוע שני הפיגועים.

הפיגוע בחדרה - סיקור N12:

בנט הדגיש בהערכת המצב כי מדובר "במצב חדש שמצריך היערכות והתאמה של מערכת הביטחון לנסיבות, במסגרתן חלקים קיצוניים בחברה הערבית". הוא הוסיף כי אותם גורמים מוכוונים על ידי "אידיאולוגיה איסלאמיסטית קיצונית, מבצעים פעולות טרור ופוגעים בחיי אדם".

בנט הנחה להמשיך לפעול במאמץ נרחב ובתחומים רבים, כולל משפטיים, כלכליים ודיגיטליים ולרבות ביצוע פעולות חקירה גלויות וסמויות – במטרה למנוע אירועי טרור דומים, ולמצות את הדין עם מי שיתברר שסייע להוצאת הפיגועים אל הפועל. בנוסף, הוחלט לתגבר את כוחות הביטחון בנקודות שיוגדרו כ"מוקדי חיכוך" – באופן מיידי ולכל הפחות עד ליום העצמאות.

בנט הנחה על הרחבת מדיניות נשיאת נשק על ידי חיילי צה"ל בסדיר ובמילואים ועל ניטור השיח ברשתות החברתיות תוך מאמץ מוגבר לזיהוי גורמים מסיתים ומפגעים פוטנציאליים. הנחיה נוספת נוגעת לשימור וחיזוק השיח עם מנהיגי ציבור ומובילי דעה בחברה הערבית שיוכלו לסייע בשמירה על היציבות.

במשטרה צפויים להמשיך ואף להגביר ולהרחיב את מבצע החרמת הנשק הבלתי חוקי, שמתקיים בחלקים נרחבים ובעיקר בחברה הערבית, מזה תקופה ארוכה. ראש הממשלה בנט הנחה לעשות שימוש בצווי הגבלה ובמעצרים מנהליים כלפי פעילי טרור – במקרים המתאימים שבהם ניתן יהיה להציג תשתית משפטית מתאימה.

"לקחתי אחריות והרגתי את המחבל, מנענו פיגוע יותר גדול"

אחד המסתערבים שנורה על ידי המחבלים וירה בעצמו והרג את אחד מהם סיפר הבוקר על הרגעים הדרמטיים של הפיגוע. "לוחם ולוחמת נהרגו, אבל מה שהכי חשוב זה שמנענו פיגוע יותר גדול ממה שהיה צריך להיות", אמר.

"באנו מירושלים לחדרה ורצינו לאכול. היינו רעבים מכל היום הארוך הזה", סיפר בבית החולים. "חיכינו בתחנה לאוטובוס, וכמה דקות לפני שהוא בא, 2 אנשים עברו מולנו ופתאום הוציאו אקדחים והתחילו לירות עלינו. ישר פעלתי, הלכתי אחורה, פתחתי כדי לא לגרום לדו"צ ויריתי באחד המחבלים ונטרלתי אותו", אמר.

"הלוחם והלוחמת שהיו איתי נהרגו, אבל הספקתי להציל לוחמת נוספת שהייתה איתי", המשיך. "אני קיבלתי כדור ברגל ובגב, טענתי את הנשק ונתתי בו כדורים. אז קראתי לאלה שהיו איתי, מהימ"ס והמשטרה, ואמרתי להם: 'יש פה מחבלים, תהרגו אותם'. הלוחם והלוחמת שהיו איתי נהרגו ועוד לוחמת ואני נפצענו קל-בינוני, אבל מה שהכי חשוב זה שמנענו פיגוע יותר גדול ממה שהיה צריך להיות".