"שני חמושים הפתיעו אותי מטווח קצר מאוד ולכן פעלתי מייד": קצין אגוז שירה למוות בשני חבריו ליחידה טוען כי חש בסכנה ולכן פתח באש, כך דיווחנו אמש לראשונה ב"אולפן שישי".

ממצאי התחקיר מצביעים על חוסר בתיאום בתוך היחידה שהוביל למותם הטרגי של רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון זכרם לברכה בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן. בשלב זה בודקים בצה"ל גם אם הירי היה מהיר מדי, ואם היה נכון להפעיל נוהל מעצר חשוד לפניו.

בחמישי דיווחנו כי על פי התחקיר הראשוני, בלילה שלפני התקרית נגנב מהמקום מכשיר לראיית לילה, ובתום האימון הלילי החיילים תודרכו על שמירה והלכו לישון. בשלב זה יצאו כמה מפקדים מהמאהל כדי לחפש את הגנב מהלילה הקודם, מבלי לדעת שבמקביל אליהם יצאו ארבעה מפקדים נוספים.

רב-סרן אופק אהרון ורב-סרן איתמר אלחרר, קציני אגוז  (צילום: פלאש 90)
הקצין שירה בשוגג טוען שחש בסכנה | צילום: פלאש 90

צוות הבדיקה, בראשות אלוף (מיל') נועם תיבון, יבדוק גם את התרבות הארגונית ביחידה ואת ההקפדה על המשמעת בה. לא זו בלבד, אלא שהצוות יבדוק את ההתנהלות בכול חטיבת הקומנדו. הלוחמים ביחידות אלו מחונכים לנקיטת יוזמה – אך לא לפראות.

קצינים והלוחמים בחטיבת הקומנדו מאופיינים בהרבה מאוד ביטחון עצמי, דבר שמהווה נקודת עוצמה, אך גם מהווה סיכון. בינתיים, החליטו ביחידת אגוז שכול החיילים יישארו בבסיס במהלך סוף השבוע. זאת, כחלק מהטיפול בלוחמים, הניסיון לסייע להם להתמודד עם השבר והמאמץ להחזיר את היחידה למבצעיות כבר בשבוע הבא.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, אמר בריאיון ל"מהדורה המרכזית" כי מדובר ב"אירוע חמור ביותר, לא קביל – שאסור לנו לקבל אותו ואנחנו צריכים לעשות ככל הניתן כדי שאירועים כאלה לא יישנו". לדבריו, בצה"ל "יהפכו כל אבן במטרה לנסות ולהבין את כל הדברים שגרמו לכשלים שהובילו לתוצאה הקשה ולתקן זאת".

"הדבר היחיד שהוא לא עמד בו זה להישאר בחיים"

"הוא עשה פשוט תוכנית עם אימא שלי, שכל גיל הוא היה כותב מה הוא הולך לעשות, ועוד עמד בזה, אבל הדבר היחיד שהוא לא עמד בו זה להישאר בחיים", סיפרה אמש דניאל אהרון, אחותו של רס"ן אופק אהרון ז"ל. "אופק היה גיבור. מלח הארץ. אני לא מאמינה שאני מדברת עליו בעבר בכלל", הוסיפה אחותו השנייה, גלי אהרון.

אופק אהרון, קצין צה"ל שנהרג באירוע הירי הדו-צדדי
"כתב בכול גיל מה הוא הולך לעשות", רס"ן אופק אהרון ז"ל

שתי האחיות סיפרו גם כי אופק היה אמור להשתחרר מצה"ל בקרוב ולהתחתן בחודש יולי. "הוא קנה בית. לבתיה יש שמלת כלה. הכול כבר היה מתוכנן בדיוק לפי הספר שלו. הכול. הוא היה צריך ללכת עם אבא שלי לקנות בלייזר. אבא שלי כבר הכין לו את התפילין", הן הוסיפו.