בעקבות אירוע הירי הטרגי שבו נהרגו שני מפקדי פלוגה ביחידת אגוז עקב טעות בזיהוי, צה"ל הודיע היום (חמישי) כי בתחילת השבוע הבא יהיה יום עוצר אימונים בכל יחידות צה"ל כדי לדון באירוע, בהיבטי בטיחות ותאונות אימונים. בראש ועדת הבדיקה שהוקמה לחקירת האירוע יעמוד אלוף במיל' נועם תיבון.

בתדריך שערך מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, הוא שיתף בפרטי החקירה הראשונית של האירוע שהתרחש ליד אזור המטווחים בבסיס שבבקעת הירדן. על פי התחקיר הראשוני, לילה קודם לכן נגנב מהמקום מכשיר לראיית לילה, ובתום האימון הלילי החיילים תודרכו על שמירה והלכו לישון.

בשלב זה יצאו מספר מפקדים מהמאהל כדי לחפש את הגנב מהלילה הקודם, מבלי לדעת שבמקביל אליהם יצאו ארבעה מפקדים נוספים, ביניהם רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון שנהרגו מהירי מאוחר יותר.

הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי
הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי

רביעיית המפקדים עלתה לסוללה כדי לתצפת על המקום, הם מזהים דמות חשודה במרחק של כ-200 מטרים מהם והחלו להתקרב אליה. בשלב זה הם לא ידעו שאותה דמות חשודה היא למעשה קצין.

בשלב מסוים הקצין שמע רעש, הסתובב והיה בטוח שמולו מופיע גנב. רביעיית המפקדים גם כן חשבה כך. הטעות בזיהוי הובילה להיתקלות בין הצדדים מטווח קצר והירי פוגע באלחרר ואהרון. ככל הנראה גם רביעיית המפקדים ירתה לעבר הקצין. מהחקירה עולה כי לא בוצע נוהל מעצר חשוד, אך מפקד פיקוד המרכז ציין כי לפי הוראות הפתיחה באש הם פעלו בסדר. עוד עולה מהחקירה כי הכל קרה תוך שניות, וברגע שהם הבינו שזו טעות בזיהוי הם החלו לטפל בנפגעים.

אחד מהחיילים שהיה בבסיס בעת ההיתקלות הקטלנית סיפר ל-N12 את גרסתו לאירועים: "ביום שלישי נגנב לנו אמצעי לראיית לילה על ידי בדואים פה באזור. עשינו סריקות כל הלילה בתקווה למצוא אותו, כמובן שלא מצאנו. היום זה היה האחרון בעצם לשהות שלנו בנבי מוסא, מפקדי הפלוגות על דעת עצמם החליטו לעשות איזושהי סריקה באזור בשביל לעקוב אם יש דמויות ואנשים שעוקבים בשביל להגיע לגנבה, להראות נוחכות ובמירכאות לנקום בהם. מה שקרה זה שבעצם במקביל קצין אחר החליט לעשות אותו דבר, פשוט על דעת עצמו ולבד".

הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי
הרמטכ"ל אביב כוכבי בזירת אירוע הירי הדו-צדדי

החייל המשיך: "המפקדים זיהו אותו מרחוק עקבו אחריו, הוא הגיע עד איזושהי כיפה, הם עלו לשלוחה, דרכו את הנשק ירו באוויר ואמרו לו לעצור. הוא כבר זיהה את הירי לעברו, בראש שלו הוא אמר 'הנה בדואים מתקיפים אותי', ביצע ירי לעברם, פגע בשני מפקדים מתוך שלושה והם נהרגו במקום".

מצה"ל נמסר כי "הרמטכ"ל הורה על הקמת צוות מומחים בראשות אלוף במיל' נועם תיבון, בעקבות תקרית הירי בה נהרגו אמש רב-סרן איתמר אלחרר ז"ל ורב-סרן אופק אהרון ז"ל, מפקדי פלגות מיחידת אגוז. כמו כן, הורה הרמטכ"ל על עוצר פעילות מטכ"לי בכלל יחידות הצבא ביום ראשון למטרת למידת אירועי הבטיחות האחרונים בצה"ל. המשטרה הצבאית פתחה בחקירה של נסיבות האירוע, בסיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".