ח"כ איתמר בן גביר (הציונות הדתית) הקים הבוקר (ראשון) את לשכתו הפרלמנטרית בשכונת שייח' ג'ראח שבמזרח ירושלים. בעקבות זאת החלו בשכונה, שנמצאת במוקד מחלוקת בשל תוכנית פינוי של פלסטינים, עימותים אלימים בין פעילים יהודים לתושבים ערבים. שניים מהמשתתפים בעימותים, במהלכם הושלכו כיסאות וחפצים מצד אחד לשני, נעצרו והועברו לחקירה. 

מוקדם יותר, איים חמאס להתסיס את האווירה במזרח ירושלים בעקבות המהלך. "תוקפנות המתנחלים, אותם מוביל בן גביר נגד תושבי שייח' ג'ראח היא משחק באש בירושלים. אש שתצית את כל פלסטין למענה", אמר דובר חמאס בירושלים מוחמד חמאדה. "אנחנו מזהירים את הכיבוש, כי הצעד הזה הוא כמו משחק בפצצה", הוסיף חמאדה, שקרא לתושבי העיר הפלסטינים "להתגייס ולסייע לתושבי שייח' ג'ראח".

בן גביר מקים הבוקר את לשכתו בשכונת שמעון הצדיק (צילום: n12)
הקמת הלשכה של ח"כ בן גביר בשכונת שייח' ג'ראח, הבוקר | צילום: n12

לדברי דובר חמאס, "כל כפרי הגדה וירושלים יהפכו לחזית נגד הכיבוש והמתנחלים הפחדנים". במהלך הלילה נפצעו בסביבות השכונה שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם, אחד מיידוי אבנים ואחד מדריסה, במהלך עימותים שהתפתחו בין יהודים לערבים.

"שמעתי שהחמאס מאיימים על מדינת ישראל בעקבות ההודעה שאפתח כאן לשכה", אמר ח"כ בן גביר במקביל להקמת לשכתו בשכונה. "אלה טרוריסטים ובשכונת שייח' ג'ראח מנסים לשרוף אנשים חיים. באתי לכאן היום כדי לומר אנחנו בעלי הבית על ירושלים". במקביל למסיבת העיתונאים של בן גביר, מפגיני שמאל הגיעו למקום וקראו "אין קדושה בעיר כבושה".

במענה לשאלה האם זו פרובוקציה להקים לשכה בשייח' ג'ראח, אמר בן גביר: "וגם הקמת מדינת ישראל זו פרובוקציה? ניסו לשרוף יהודי בביתו אז מה אני אשב בכנסת?". הוא הוסיף כי "במקום שבו המדינה לא מגנה על התושבים היהודים זה תפקידי". העימותים במהלך היום מצטרפים לשני צעירים בשנות ה-20 לחייהם שנפצעו בעימותים אלימים שפרצו בשכונה בשעות הלילה.

בן גביר בלשכתו החדשה בשייח גראח (צילום: אליסף כהן, חדשות כל העולם)
ח"כ בן גביר בלשכתו בשייח' ג'ראח, בחודש מאי האחרון | צילום: אליסף כהן, חדשות כל העולם

 

אחד מהצעירים נפגע באורח קל מיידוי אבנים והשני נפצע באורח בינוני מדריסה. הם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה בהר הצופים. הנהג הפוגע, תושב מזרח ירושלים כבן 21, נעצר, ובמהלך בירור של המשטרה טען כי "רוסס בגז פלפל". המשטרה הודיעה כי פתחה בחקירת העימותים, וכי חמישה חשודים נוספים נעצרו בהפרות הסדר. 

עוד נמסר מהמשטרה כי הפרות הסדר שהתרחשו אמש בשיח' ג'ראח כללו זריקת אבנים ועימותים ובהם נפגעו מספר אזרחים שבהמשך נדרשו לקבלת טיפול רפואי. "כוחות המשטרה הדפו את מפרי הסדר, וזאת לאחר שלא נשמעו לאזהרות השוטרים ולהוראת הפיזור שניתנה במקום בידי קצין משטרה. בתוך כך, המשטרה נאלצה להשתמש באמצעים לפיזור הפרות סדר".

במקביל לעימותים בשיח' ג'ראח, טען ח"כ בן גביר כי בוצע ירי לעבר השכונה "גבעת האבות" שבקריית ארבע, שבה הוא מתגורר. את החלטתו לפתוח את לשכתו במקום הסביר בכך שמדובר בתגובה על שרפת ביתו של טל יושבייב, תושב יהודי בשכונה, והצתת רכבו. "בן גביר מתכוון לעזור לתושבים ולתת להם את מעט הביטחון והרוח הגבית שאותם הם לא מקבלים מהמדינה", מסר.

איתמר בן גביר (צילום: שלו שלום, TPS)
"באתי לכאן כדי לומר שאנחנו בעלי הבית על ירושלים". ח"כ בן גביר בשייח' ג'ראח, הבוקר | צילום: שלו שלום, TPS

שר התיירות יואל רזבוזוב (יש עתיד) תקף את הקמת הלשכה של בן גביר במזרח ירושלים. "הזוי שחבר כנסת אחד מרחיק מפה תיירים ופוגע בכולנו", מסר השר. "מי שמבעיר את שכונת שייח' ג'ראח, לא מגן על התושבים, אלא מסכן את יציבות המזרח התיכון". לדבריו, "מעבר לכל הנזק, האלימות והשנאה שזה גורם, זה פוגע בסיכוי של עובדי התיירות לחזור ולהתפרנס מהעבודה שלהם".

אתמול תקף ח"כ מוסי רז (מרצ) את בן גביר, ומסר כי "מי שהולך להקים לשכה פרלמנטרית בשייח' ג'ראח מנסה להצית את השטח ולחרחר מלחמה, כפי שעשה במאי האחרון". הוא הוסיף כי "לשייח' ג'ראח אכן צריכים להגיע חברי כנסת, אבל לא כדי להבעיר את השטח אלא כדי לחזות בעוול המתרחש שם ולהשתתף בהפגנה השבועית בימי שישי אחר הצהריים בדרישה לצדק".