רב-שוטר יזן פלאח ורב-שוטר שיראל אבוקרט, לוחמי מג"ב שנרצחו אמש בפיגוע בחדרה הובאו היום (שני) למנוחות. אלפי בני אדם ליוו את שיראל בדרכה האחרונה בחלקה הצבאית בבית העלמין בנתניה, ואלפים נוספים ליוו מוקדם יותר את יזן בבית העלמין ביישוב כסרא-סמיע.

לוחמים רבים, חבריהם לנשק של יזן ושיראל, נכחו בהלוויות היום - ביניהם הלוחמת נ', שנפצעה גם היא באותו פיגוע. היא הגיעה לחלוק כבוד אחרון לחברתה שיראל ז"ל בהלוויה בבית העלמין הצבאי בנתניה. לפני הלווייה, התפרצה האם דבורה בזעקות שבר מעל הקבר. "שיראל שלי קומי. איך לא שמרתי עליך? רוצה אותך בת שלי, קומי", זעקה האם.

הנרצחים בפיגוע בחדרה (צילום: לפי סעיף 27 א')
שני הלוחמים שנרצחו. רב-שוטר יזן פלאח ושיראל אבוקרט | צילום: לפי סעיף 27 א'

"תיראי כמה אנשים הגיעו בשבילך, בשביל ההורים שלך", ספדה לשיראל ז"ל בת דודתה טרי. "קשה לעכל שזאת המציאות שלנו, שלא נזכה לראות אותך שוב ולצחוק איתך, לחגוג איתך את החיים. כמה שהיית מיוחדת ואיזה לב היה לך, רק מלראות אותך הייתה נכנסת לי שמחה ללב", המשיכה בדמעות. "כל שנה חיכינו לחגים כדי להיות ביחד סוף סוף. כואב לנו, זה שורף לנו בלב - גיבורה שלנו איך לקחו אותך? בכזאת אכזריות, בכזאת פתאומיות".

"החלום שלך היה להיות במג"ב ואחרי זה במשטרה - לפחות הפסקת להגשים אחד מהם", המשיכה בת הדודה בהספד. "לא משנה כמה אני אנסה לתאר את מי שהיית, רק מי שבאמת מכיר אותך יודע. שיראל, תודה על הזכות להיות בקרבתך. מה שאומרים נכון - אלוהים לוקח קודם את הטובים. מבטיחה שלא נשכח אותך, כי אי אפשר לשכוח אותך".

סגן מפקד מג"ב, תנ"צ יצחק בריק, ספד אחריה לשיראל. "שיראל עלתה מצרפת וחלמה לשרת במג"ב. רק לאחרונה עברה גיבוש לקורס מ"כים, והיתה מיועדת לצאת לקורס הפיקודי הקרוב", אמר. "שיראל, שנולדה בניכר, גדלה במשפחה ציוניות ועלתה כדי לשרת את מדינתה. בגופה היא מנעה פיגוע רב-נפגעים", הוסיף תנ"צ בריק. "אין מילים כדי לנחם את המשפחה על האובדן העצום".

בהלוויתו של פלאח, ספדו לו השר לביטחון הפנים עמר בר-לב ושר המשפטים גדעון סער. "יזן לוחם אמיץ שנפל בדמי ימיו", אמר בר-לב. "חבריו מספרים עליו שהיה בחור צנוע חייכני וערכי, שהמוטיבציה שלו הייתה לשם דבר". הוא הוסיף כי "במהלך שירותו הוא סיכן את חייו מדי יום, והוא היווה ומהווה עבורנו עמוד האש".

השר בר-לב השתתף בהלוויתו של לוחם מג"ב לאחר המבוכה שנגרמה בשל הספדו בהלווייתה של דוריס יחבס ז"ל, שנרצחה בפיגוע בבאר שבע בשבוע שעבר. "אנחנו כאן בזכותו ובזכות חבריו לנשק", הוסיף בר-לב. הוא ציין כי אביו של פלאח שירת בשירותי הביטחון במשך שנים רבות, כמו נוספים מהמשפחה המורחבת. "יזן הלך בדרכי אביו ושירת נאמנה את ישראל".

"אין מעמד קשה וכואב יותר מאשר לעמוד מול ארון של צעיר שלא מלאו לו 20 שנה, שנרצח על ידי קיצוניים טרוריסטים צמאי דם", ספד לו המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל שייח' מוואפק טריף. "הוא היה חייכן ואהוב ואיננו עוד. נותרו רק תמונות שלו עם החיוך הכובש".

טריף קרא לממשלה להכריז עוד השבוע על אישור תכניות מתאר ובתים בישובים הדרוזים. "יזן הוא נצר למשפחה ענפה, בין המכובדות והמעורות בענייני העדה. הוא לא חונך על שנאת האחר ולא על תרבות מוות - הוא חונך על אהבת החיים והאדם, על עזרה לזולת, על כיבוד האדם".

הלויית שיראל אבוקרט (צילום: חדשות 12)
הלווייתה של שיראל אבוקרט, היום | צילום: חדשות 12

שר המשפטים גדעון סער נכח גם הוא בלווייה, וספד לפלאח. "אין מילים שבכוחן לנחם את המשפחה היקרה והכואבת, שנפרדת ממך כאן בלב דואב וקרוע. אנחנו אוהבים אתכם ומחבקים אתכם", אמר סער. "האבל שלכם הוא האבל של כל עם ישראל והמילים שלי למשפחה ולכפר ולעדה האמיצה, וגם למשפחת משמר הגבול: אנחנו ביחד ננצח אותם, כמו שתמיד ניצחנו אותם", הוסיף.

"יזן, היית שקול כשמך - ילד שקט ואהוב שנולד למשפחה מכובדת", המשיך השר סער בדבריו. "גדלת להיות צעיר חייכן חברותי תמיד, עוזר לכולם, מתחשב ולוחם. בפלוגה שלך, שפעלה באזור קו התפר, רצית להיות בחזית ולהשתתף בפעולות מורכבות, ודווקא בלב העיר חדרה השיגו אותך כדורי המרצחים השפלים, כמו את הלוחמת שיראל".

הלוויתו של יזן פלאח
"אין מעמד קשה וכואב יותר". הלוויתו של יזן פלאח, היום

מפקדו של פלאח, רב פקד משה כהן, סיפר כי אבל כבד נפל אתמול על הפלוגה ועל מג"ב, עם היוודע מותם של יזן פלאח ושיראל אבוקרט. "יזן, ממטובי בנינו, מת מות גיבורים", אמר רב פקד כהן. "אנו מוכיחים יום-יום שאנחנו נכונים לעמוד בפרץ ולהוות חומת מגן לעם ולמדינה". הוא הוסיף כי "המפגעים היו חמושים בנשקים ובשנאה, התגובה של לוחמי מג"ב הביאה לחיסולם. שיראל ויזן היו בקו הראשון, והיוו חומה בצורה. בגופם הם מנעו אסון גדול הרבה יותר".

"יזן, בחרת בדרך שדורשת הקרבה ומסירות", המשיך מפקדו בדברי ההספד. "היית לוחם מסור, צנוע ומלא בשמחה. חייל חייכן, מקצועי ואהוד. שאפת להתקדם ולהצליח, הענקת מעצמך לאחרים והשרית אווירה טובה וחיובית בכל מקום אליו הגעת". המפקד הפלוגה סיפר על התחושות הקשות בקרב חבריהם לנשק של פלאח ואבוקרט. "תהום גדולה נפערה בפלוגה עם לכתך. חבריך לנשק ומפקדיך מסרבים להאמין ומתאחדים סביב הדמות המיוחדת שהיית", הוסיף המפקד. 

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית
"נותרו רק תמונות שלו עם החיוך הכובש". המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית מוואפק טריף, בלווייה היום

אמל, דודו של יזן פלאח, סיפר הבוקר בגלי צה"ל על אחיינו שנפל בפיגוע: "הוא בן יחיד. הוא יכול היה לא לשרת בקרבי, אבל דווקא עשה הכול כדי להגיע למשמר הגבול. הוא היה ילד של אימא, בחור חמוד ואהוב".

ל-N12 סיפר: "את ההודעה קיבלנו באופן מזעזע, כרעם ביום בהיר. עד לרגע זה אנחנו לא מאמינים שאיבדנו את היקר מכל, שרק אתמול חזר מחויך וזקוף לשירותו המשטרתי במג"ב. אפשר לספר עליו הרבה, הוא היה אדם מיוחד. אחרי סיום הלימודים הוא קיבל צו גיוס, וכבן יחיד במשפחה הוא יכול היה לא לשרת כלוחם. הוא עשה את כל המאמצים לשכנע כדי לשרת כלוחם".