בעיצומו של גל הטרור – ולקראת סוף השבוע הראשון של רמדאן – דריכות שיא במערכת הביטחון. העיניים נשואות בשלב זה לירושלים, ולכן צה"ל החליט להעביר כוח עודף של 12 גדודים ליהודה ושומרון. היום (שישי) הפלסטינים מתכננים לקיים שלוש הפגנות גדולות, והחשש הוא שריבוי נפגעים במוקדים הללו יוביל להסלמה.

תגבור כוחות ביו"ש - וגם במרכזי הערים: ההיערכות לסוף השבוע

הדגש המרכזי של צה"ל הוא להבטיח שהחודש הקרוב יעבור בשלום. הכוחות הנרחבים שיועברו לשטח יעסקו גם בהיבטי הגנה – על מנת לוודא שלא ייצאו לפועל פיגועים כמו האירוע בבני ברק, ובהתקפה – הרחבת המעצרים בשטחים.

צה"ל אף יתחיל להשתתף לצד המשטרה במאמצי פריסת הכוחות במרכזי הערים. בצבא העבירו מאות לוחמים מהכשרות של היחידות המובחרות ביותר, כמו סיירת מטכ"ל ויחידת שלד"ג, כדי להצטרף לכוח הראשוני שמגיע לשטח במקרה של פיגועים.

תפילות יום השישי בהר הבית, עם פתיחת חודש הרמדאן, מעוררות מתח במערכת הביטחון. ניתן לומר שההתפתחויות לאורך היום עשויות לרמוז על האופי הצפוי של החודש הקרוב. הפלסטינים מתכננים 3 הפגנות כדולות מאוד בצפון הגדה. ההערכה היא שנפגעים רבים באירועים הללו עשויים להוביל להסלמה בשטח.

בתוך כך, מגמה מטרידה נוספת נמצאת בתווך שבין חמאס לג'יהאד האסלאמי ביהודה ושומרון. אנשי חמאס נמצאים תחת מעצרים ומעקבים – ומי שנכנס לוואקום שהם מותירים הם אנשי הג'יהאד. מדובר אומנם ארגון קטן עם כ-4% תמיכה בגדה, אבל לאחר הפיגוע – הפופולריות שלו עלתה. הג'יהאד עוסק בימים אלה בגיוס אנשים וכלי נשק.

התוכנית של בנט: לקטוע את "אפקט ההדבקה" מפיגוע לפיגוע

ראש הממשלה נפתלי בנט עצמו סבור שישראל נמצאת בנקודה קריטית. לדעתו, בדומה לקורונה, יש להפעיל מוקדם ככל הניתן את האמצעים לקטיעת "אפקט ההדבקה" מפיגוע לפיגוע. לבנט ברור שמרכיב דומיננטי בפיגועים הנוכחיים הוא ההשראה מדאעש, אבל בשלב זה טרם זוהתה הכוונה ארגונית כלשהי – גם לא מהנהגת דאעש בחו"ל.

הגל הנוכחי מזכיר במאפייניו את טרור הסכינים של 2015-2016, אז היו 50 הרוגים. ראש הממשלה מעוניין להתגבר על הגל מבלי להגיע למספרים כאלה, באמצעות הקדמת הפעולות שיתבצעו – במטרה לשים יד על כל מי שהייתה לו נגיעה כלשהי לדאעש. עוד שואפת הממשלה להציף את כל רחבי המדינה בכוחות בהיקפים גדולים – בשלב מוקדם.

בתוך כך, בנט מתכוון לשים את הדגש על חיזוק המשטרה. מוקדם יותר אתמול (חמישי) הודיעו ראש הממשלה והשר לביטחון הפנים עמר בר-לב על תוספת של 181 מיליון שקלים למשטרה – עבור גיוס לוחמים, הקמת חטיבת מג"ב ועוד. בכך, בנט מצפה לנקות את החברה הערבית מנשק בלתי חוקי, ולבלום את התלקחות השטח – והרחבת מעגל האש גם לעזה.