בצה"ל ממשיכים לחקור את האסון ביחידת אגוז, שבו נהרגו רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון ז"ל. הקצין היורה נ' נחקר אתמול (ראשון) במצ"ח יחד עם מפקדים ביחידה במשך כ-10 שעות וחזר על גרסתו, שלפיה פתח באש משום שחשב שמדובר במחבלים. על רקע האסון, גורמים בצה"ל מותחים ביקורת על ההתנהלות ביחידה המובחרת.

האסון ביחידת אגוז:

נ' נשאל על השתלשלות האירועים - אם ידע מישהו על יציאתו לסריקות באותו הלילה, מה עשה בכל שלב ומדוע החליט לפתוח באש מבלי לבצע נוהל מעצר חשוד. בנוסף לכך, הוא נשאל גם על האווירה ביחידה - וזו נקודה חשובה מאוד. הוא נשאל על המשמעת באגוז, אם תודרכו המפקדים ואם הייתה התרעה כלשהי באזור שהצדיקה את ההתנהלות בשטח.

רב-סרן אופק אהרון ורב-סרן איתמר אלחרר, קציני אגוז  (צילום: פלאש 90)
בצבא מכנים את ההתנהלות באותו לילה "ברדק". הקצינים שנהרגו על רקע זירת הירי | צילום: פלאש 90

באותו הקשר, גורמים בצה"ל מדברים על כך שהלוחמים התאמנו בשטח ישראל, ולא היו בשטח לבנון או בעזה. הירי של נ' היה לטענתם מהיר מדי, ולמעשה נראה שביחידה יש בעיה של משמעת והקפדה על הוראות ונהלים. בצבא מכנים את ההתנהלות "ברדק", וטוענים כי מצופה ממפקדים ביחידה כל כך מובחרת להתנהג אחרת.

בחמישי דיווחנו כי על פי התחקיר הראשוני, בלילה שלפני התקרית נגנב מהמקום מכשיר לראיית לילה, ובתום האימון הלילי החיילים תודרכו על שמירה והלכו לישון. בשלב זה יצאו כמה מפקדים מהמאהל כדי לחפש את הגנב מהלילה הקודם, מבלי לדעת שבמקביל אליהם יצאו ארבעה מפקדים נוספים.

במקביל לחקירה של מצ"ח, מתבצעת בדיקה של הצוות המטכ"לי בראשות אלוף (מיל') נועם תיבון, שכבר התחיל לעבוד ולתשאל. הרמטכ"ל אביב כוכבי הנחה להגיש את הממצאים הראשונים עד לסוף החודש.

רב-סרן אופק אהרון ורב-סרן איתמר אלחרר, קציני אגוז  (צילום: פלאש 90)
רס"ן אופק אהרון ז"ל ורס"ן איתמר אלחרר ז"ל | צילום: פלאש 90

"הוא עשה פשוט תוכנית עם אימא שלי, שכל גיל הוא היה כותב מה הוא הולך לעשות, ועוד עמד בזה, אבל הדבר היחיד שהוא לא עמד בו זה להישאר בחיים", סיפרה דניאל אהרון, אחותו של רס"ן אופק אהרון ז"ל. "אופק היה גיבור. מלח הארץ. אני לא מאמינה שאני מדברת עליו בעבר בכלל", הוסיפה אחותו השנייה, גלי אהרון.

אימו של איתמר אלחרר ז"ל ספדה לבנה: "לא האמנתי שזה יקרה, שתצא מהבית בדרכך האחרונה. תמיד הזהרתי אותך 'איתמר תשמור על החיילים שלך, תיזהר'. אמרתי לך שבוע שעבר בתרגיל הגדול, צחקתי עליך 'איתמר תשים גופיה שלא תהיה מ"פ מצונן' וצחקת. כל מקום שהלכת הותרת חותם כזה גדול, הותרת מורשת. ישיבה תיכונית, מושב ובצבא. חתונה צנועה בקורונה והלוויה בסדר גודל כזה. תראה כמה אנשים אוהבים אותך ומוקירים אותך".