תקרית חריגה בגדה: פלסטינים ופעילי שמאל שבאו לסייע להם הותקפו הבוקר (שישי) בידי מתנחלים מאזור גבעת רונן שבשומרון. על פי דיווחים של ארגון ״יש דין״ קבוצה של כ-10 מתנחלים תקפה את הקבוצה שעסקה בנטיעות באדמת היישוב הפלסטיני בורין. 3 בני אדם נפצעו ורכב הוצת.

לפי העדויות המתנחלים התפזרו למספר קבוצות, חלק תקפו את המתנדבים במקלות, אחרים זרקו אבנים ובנוסף הציתו רכב שהיה בשטח ורגמו באבנים רכב נוסף. זמן קצר אחרי התקיפה הגיעו למקום כוחות של צבא והפרידו בין הצדדים.

במשטרה נפתחה חקירה בעקבות הדיווח על אירוע אלימות והצתת רכב סמוך לגבעת רונן שבשומרון. על פי הודעת המשטרה כוח צבא הגיע למקום והמעורבים כבר התפזרו עד שהגיעו לזירה. כוחות משטרה ומז"פ הגיעו למקום והחלו באיסוף ממצאים ונפתחה חקירה.

עימותים, מתנחלים, פלסטינים, שומרון (צילום: רויטרס, חדשות)
עימותים אלימים בין מתנחלים לפלסטינים ופעילי שמאל בגבעת רונן בשומרון | צילום: רויטרס, חדשות

במועצת יש״ע הוציאו הודעת גינוי חריגה להתפרעויות בסמוך לכפר בורין. בהודעה כתבו: "מזועזעים מהתמונות מהאירוע החריג בסמוך לכפר בורין, התנהגות חמורה כזו נוגדת את ערכי עם ישראל ופוגעת בהתיישבות. זו לא דרכינו. אנו קוראים לכוחות הביטחון לחקור את האירוע, ולמצות את הדין עם המתפרעים".

גם יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, גינה: "אלימות איננה מקובלת בשום אופן ותושבי השומרון כמובן שמתנגדים לה בתקיפות. אם מה שמתואר הוא נכון - זה מצער ופוגע בראש ובראשונה במתיישבים החלוצים בשומרון לב הארץ, אשר מוקיעים כל אלימות בכל תוקף. הארוע המצולם, בהנחה שהוא נכון, כמובן שמעולם לא ייצג את תושבי השומרון - ואנו מוחים בתוקף כנגדו".

עימותים, מתנחלים, פלסטינים, שומרון (צילום: רויטרס, חדשות)
עימותים אלימים בין מתנחלים לפלסטינים ופעילי שמאל בגבעת קונן בשומרון | צילום: רויטרס, חדשות

מנכ"ל ארגון ״יש דין״, ליאור עמיחי, הגיב על התקרית ואמר: "התקיפה האלימה הבוקר היא מאפיין מרכזי במשטר האפרטהייד הישראלי בגדה. דרך האלימות, שבגיבוי ובעידוד של המדינה, מצליחים המתנחלים והמדינה להשיג הישגים פוליטים קולוניאליסטים, להטיל אימה על פלסטינים ולגרש אותם מהאדמות שלהם. האחראים על האלימות יושבים במשרדי הממשלה, בפרקליטות ובמשטרה. הם מאפשרים לה לקרות בחסות כמעט מוחלטת של גורמי אכיפת החוק".

עוד הגיבו על האירוע ארגון ״שלום עכשיו״ וטענו כי תושבי המאחז גסעת רונן מהלכים אימה על תושבי האיזור: "המאחז גבעת רונן הוא אחד מחמשת המאחזים שסביבם מתרחשים הכי הרבה אירועי אלימות מתנחלים. כשההנגה הפוליטית מגבה, והממשלה מתרפסת פעם אחר פעם מה הפלא שהאלימות ממשיכה להשתולל. שר הביטחון חייב להורות על פינוי מאחזי הפרא הלא חוקיים המהווים מוקדי אלימות מתנחלים".